Sağlık hakkında tüyolar!

B12 Vitamini Nedir? En İyi B12 Vitamin Kaynakları Nelerdir?

B12 Vitamini Nedir
0 26.213

B12 vitamini alımınızı artırmak istiyorsanız, o vitamin şişesini bırakın! Teşhis edilmiş bir vitamin veya mineral eksikliğiniz olmadıkça, beslenme ihtiyaçları takviyelerle değil, yiyeceklerle en iyi şekilde karşılanır.

B12 Vitamini Nedir?

Kobalamin olarak da bilinen B12 vitamini, birçok temel vücut fonksiyonuna yardımcı olan gerekli bir vitamindir. Midenizde emilen ve daha sonra kanınıza ve hücrelerinize giden suda çözünen bir vitamindir. Bu vitamin vücudunuzun doğal olarak ürettiği bir şey olmasa da, boşlukları doldurmanın yolları vardır. B12 birçok hayvansal üründe doğal olarak bulunduğundan, bu temel vitamini diyetinize dahil etmek kolaydır.

B12 Vitamini Neden Sizin İçin İyidir?

B12 Vitamini vücudunuzda birçok önemli rol oynar ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok fayda sağlar:

Sağlıklı Kırmızı Kan Hücreleri ve DNA Oluşturur

B12 vitamininin sağladığı temel faydalardan biri kırmızı kan hücrelerinin üretilmesidir. Bu neden önemli? Kırmızı kan hücreleri, vücudunuzun her yerine oksijen sağlar ve bu da vücudunuzun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak için gereken enerjiye dönüşür.

Vücudunuz yeterli B12 vitamini almadığında, kırmızı kan hücreleri genişler ve bu da onların kan dolaşımınızda hareket etmelerini zorlaştırır. Bu sonuçta bir tür anemiye neden olabilir. B12 Vitamini ayrıca vücudunuzun tüm hücreleri için yapı taşları olan DNA’yı oluşturmasına yardımcı olur.

Beyin Fonksiyonuna Yardımcı Olur

Özellikle yaşlandıkça, B12 vitamini beyin sağlığı için hayati önem taşır. Bazı araştırmalar, vitaminin bilişsel gerilemeyi önlemeye bile yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. B12 vitamini eksikliğiniz varsa, hafızanızı ve bilişinizi etkileyebilir.

Enerji Seviyelerini Artırır

B12 vitamini seviyeniz normalse, B12 vitamini almanın enerjinizi artıracağını gösteren çok fazla araştırma yok. Ancak şu anda B12 vitamini eksikliği varsa, muhtemelen zayıflık ve yorgunlukla mücadele ediyorsunuz. Daha fazla B12 vitamini açısından zengin yiyecekler yemeye dikkat etmek, sisteminiz eksikse enerjinizi artırmanın harika bir yoludur.

En İyi B12 Vitamini Kaynakları Nelerdir?

Farkında olmayabilirsiniz, ancak B12 vitamini en sevdiğiniz yiyeceklerden bazılarında bulunabilir. Sağlıklı bir B12 vitamini dozu almak için diyetinizi tamamen değiştirmenin hiçbir nedeni yok. İşte iyi bir B12 vitamini kaynağı olan bazı yiyecekler;

Süt

Süt ürünleri ve bazı süt ürünleri olmayan markalar B12 vitamini ile güçlendirilmiştir. Süt ürünlerine alerjiniz veya intoleransınız varsa ve badem, soya, yulaf veya kaju sütü gibi süt alternatifleri içiyorsanız, B12 vitamini için beslenme etiketini kontrol ettiğinizden emin olun.

Yumurta

Yumurta sarısı, yumurta beyazından daha fazla B12 vitamini içerir. B12 vitamini alımınızı artırmaya çalışıyorsanız, bütün yumurtayı yemeniz önemlidir. Ancak kolesterolünüz yüksekse önce doktorunuza veya diyetisyeninize danışın.

En İyi B12 Vitamin Kaynakları Nelerdir
En İyi B12 Vitamin Kaynakları Nelerdir

Yoğurt

Eğlenceli gerçek: Vitamin süt ürünlerinde daha kolay emildiği için tam yağlı sade yoğurt yemenin B12 vitamini eksikliğini iyileştirdiği gösterilmiştir. Daha az kalori arıyorsanız, yağsız Türk yoğurdu, aynı zamanda katı miktarda B12 vitamini sağlayan daha sağlıklı bir seçenektir (tam yağlı yoğurttan daha fazla B12 vitamini içerir).

Somon

Daha sağlıklı beslenmeye çalışan birçok insan diyetlerinde somon balığı içerir. Bir ton omega-3 yağ asidi ve proteinin yanı sıra B vitaminleri içerir. Pişmiş bir somon filetosunun sadece yarısı (6 ons), günlük B12 vitamini değerinin %200’ünden fazlasını içerir.

Tuna

İster konserve ister pişmiş ton balığı hayranı olun, ikisi de B12 vitamini de dahil olmak üzere birçok temel besin sağlar. Tercihiniz konserve ise, suda hafif ton balığı tercih edin. Kendi ton balığı filetonuzu pişirmeyi tercih ediyorsanız, derinin hemen altındaki kasların (koyu kaslar) yüksek konsantrasyonda B12 vitamini içerdiğine dikkat edin.

Biftek

Haftada bir ila iki kez 3 ons kırmızı et yemek tavsiye edilir. Genel bir kural olarak, daha yüksek vitamin seviyeleri içeren daha yağsız etleri seçin. Ve eti kızartmak yerine her zaman ızgara yapmayı deneyin.

Karaciğer ve Böbrekler

Sakatat B12 açısından inanılmaz derecede zengindir, ancak aynı zamanda çok miktarda kolesterol içerir. Bu nedenle Taylor, diyetlerine organ etini dahil eden kişilere bunu ölçülü olarak yapmalarını tavsiye ediyor.

İstiridye

Yağsız bir protein, demir ve antioksidan kaynağı olan 3.5 onsluk bebek istiridye porsiyonu, önerilen günlük B12 vitamini değerinin %4,000’inden fazlasını sağlar.                                                             

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.