Sağlık hakkında tüyolar!

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Besinler

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Besinler
0 209

Soğuk algınlığı, grip veya başka bir hastalığı önlemek istiyorsanız, bağışıklık sisteminizi nasıl sağlıklı ve eyleme hazır tutabileceğinizi düşünmeniz gerekir. Egzersiz yapmak, sigara içmemek, tükettiğiniz alkol miktarını sınırlamak ve iyi bir gece uykusu aldığınızdan emin olmak, bağışıklık sisteminizi desteklemenin anahtarıdır. Ancak bağışıklığınızı desteklemenin en büyük yollarından biri sağlıklı beslenmektir. Besleyici olarak yoğun olduklarına inanılan süper gıdalar, genel sağlığınıza fayda sağlayabilecek vitaminler, lifler ve antioksidanlar gibi çeşitli besinler içerir. Aşağıdaki bağışıklığı destekleyen doğal süper gıdalara göz atın;

Limon

Limon ve misket limonu, herkesin bağışıklık sistemini güçlendirmek için yararlı olduğunu bildiği C vitamini içerir. Ama aynı zamanda bağışıklık tepkilerini düzenlemeye yardımcı olan polifenoller de içerdiğini biliyor muydunuz? İçme suyunuza dilimler ekleyin veya sebze veya salataların üzerine sıkın.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek
Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek

Sarımsak

Çiğ sarımsak, vücudunuzun bağışıklık sistemine yardım eli vermede mükemmeldir. Doğal antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir, hastalıklardan korunmanıza ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur.

Çiğ sarımsak, kanınızdaki t-hücrelerinin sayısını artırabilir, bu da virüslerle savaşır ve soğuk algınlığınızın süresini kısaltmanıza yardımcı olabilir. Sarımsağın sağlık güçleri çiğ olduğunda en iyisidir. Sarımsakları ezin veya dilimleyin ve salata soslarına ekleyin.

Maydanoz

Doğanın ne kadar akıllı olabileceğini görüyor musunuz? Tüm bu çiğ sarımsaktan sonra, doğal bir nefes spreyi isteyebilirsiniz. Taze düz yapraklı maydanozu stoklayın. Bu güzel kokulu bitki, beyaz kan hücrelerinizin aktivitesini destekleyebilen çok sayıda kumarin içerir. Ezilmiş sarımsak, taze limon suyu ve kıyılmış taze maydanozdan oluşan bir salata sosu size iyi gelecek!

Mantar

Mantarlar ilginç bir süper gıda maddesidir, çünkü – tıpkı bizim gibi – UV ışığına maruz kaldıklarında D Vitamini sentezlerler. Bu nedenle yabani mantarları veya UV ışığında yetiştirilen mantarları seçmelisiniz. Bağışıklık sistemini güçlendiren tek bitki D vitamini kaynağıdırlar.

Dolmalık Biber

Parlak renkli dolmalık biberler, vücudunuzun mukozal bariyerlerini (enfeksiyondan kolayca zarar görür) onarmaya yardımcı olabilecek çok sayıda A vitamini içerir.

Biber

Taze kırmızı ve yeşil biberler inanılmaz sağlık güçlendiricileridir. Bol miktarda A ve C vitamini (bağışıklık sistemini güçlendirebilecek besinler) ve tıkanıklığı ve balgamı gidermeye yardımcı olabilecek kapsaisin içerirler.

Tarçın

Bir dahaki sefere kendinize sıcak çikolata veya çay yapmaya gittiğinizde, biraz tarçın serpmeyi deneyin. Tarçın, bir bütün olarak bağırsaklarınız ve bağışıklık sisteminiz için harikadır. Bakterilerin çoğalma yeteneğini azaltabilir ve sonunda soğuk algınlığına yakalanırsanız, daha hızlı temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.