Sağlık hakkında tüyolar!

Bebeğiniz Anne Sütüne Karşı Alerjisi Olabilir Mi?

Bebeğiniz Anne Sütüne Karşı Alerjisi Olabilir Mi
0 12.306

Anne sütünün bebeğiniz için en iyi besin kaynağı olarak görülmesinin bir nedeni var. Anne sütünü bebeğinizin sağlığı için gereken tüm besinleri, kalorileri ve sıvıları sağlayan bir süper gıda olarak adlandırır. Emzirmenin bebekler için en uygun beslenmeyi ve hem ebeveynler hem de bebekler için bir dizi başka fayda sağladığını biliyoruz.  Yine de her zaman kolay olmadığını biliyoruz. Emzirme veya emzirme, zaman alıcı olabilir. Fiziksel olarak zorlayıcı olabilir. Ve ne yediğinizi ve bebeğinizi nasıl etkilediğini sorgulamanıza neden olabilir.  Çocuklarda gıda alerjisi hakkındaki tüm konuşmaların artmasıyla, bunun emzirme diyetinizi nasıl etkilediğini merak edebilirsiniz . Örneğin, anne sütünüze geçmemeleri için tanıdık alerjenlerden kaçınmalı mısınız?

Emzirirken önemli olan, yeterli miktarda süt üretmeye ve emzirmeye devam edebilmeniz için kapsamlı bir diyete sahip olmaktır. Çok fazla yiyeceği kesmeye başlarsanız, beslenmeniz acı çekmeye başlayabilir ve ardından tedarik bir sorun haline gelir. Kısıtlı bir diyetle başarılı bir şekilde emzirmek zordur, bu nedenle gıdaları gereksiz yere kesmenizi asla istemeyiz.  Yediğiniz gıdalar ile emzirilen bebeğinizdeki gıda alerjileri arasındaki bağlantıyı açıklıyor. 

Bebeğinizin Anne Sütüne Alerjisi Var Mı?

Doktorlar, bebeklerin anne sütüne kesinlikle alerjisi olmadığını söylüyor. Çok nadir durumlarda, bebeklerin çok küçük bir yüzdesi anne sütünüzden geçen mikroskobik gıda protein parçalarına alerjisi olabilir. Benzer şekilde, az sayıda bebek anne sütünde bulunan belirli gıda proteinlerine karşı intoleransa sahip olabilir.  Alerjiler ve intoleransların farklı semptomları vardır ve diyetinizi nasıl yöneteceğiniz konusunda farklı öneriler vardır.

Bebeğiniz Anne Sütüne Karşı Alerjisi
Bebeğiniz Anne Sütüne Karşı Alerjisi

Gıda Alerjenleri Anne Sütünden Geçer Mi?

Emzirirken, bazen ne yediğiniz ve bebeğinizi nasıl etkileyebileceği konusunda endişelenmeniz doğaldır. Mısır gevreğindeki sütün veya akşam yemeğinde yediğiniz kabuklu deniz ürünlerinin bebeğinizde alerjik reaksiyona neden olacağından endişeleniyorsanız, bu iki şeyi hatırlamanız gerektiğidir.

  • Bebeklerde gıda alerjileri nadirdir. Yalnızca anne sütüyle beslenen bebeklerin yalnızca %2 ila %3’ünün gıdalara karşı herhangi bir alerjik reaksiyon belirtisi gösterdiğini tahmin ediyor.
  • Anne sütünüz, yediğiniz gıdalardan çok eser miktarda protein içerir.

Bunları bir araya getirin ve cevap net: Yediğiniz herhangi bir şeyin bebeğinizde alerjik reaksiyona neden olması inanılmaz derecede olası değildir. Bebeklerin anne sütü alerjisi yoktur. Anne sütü yoluyla doğrudan bebeğe çok az gıda proteini geçer, bu nedenle bebeğinizin yediğiniz bir şeye alerjik reaksiyon gösterme şansı çok, çok küçüktür.  Öyleyse devam et ve o fıstıkları ye. Muhtemelen bir atıştırmalık kullanabilirsiniz!

Yaygın Gıda Alerjenlerinden Kaçınmak Bebeğinizi Korur Mu?

Tamam, peki ya bebeğiniz gıda alerjisi olan %2 ila %3’lük gruptaysa? Yemeği kendileri deneyene kadar muhtemelen bilemezsiniz. Bebeğiniz yaklaşık 6 aylıkken yer fıstığı, yumurta, soya ve buğday gibi bazı yaygın gıda alerjenlerini tanıtmaktır. Bebeğiniz yiyecekleri kendileri denediğinde, onları şişme veya kurdeşen gibi alerjik reaksiyon belirtileri açısından izlemek isteyeceksiniz. Diğer bir yaygın alerjen olan inek sütünün bebeğinizin ilk doğum gününe kadar saklanmasını önerir. Ancak tam yağlı yoğurt ve peynir gibi süt içeren yiyecekler bebeklere yaklaşık 6 aylıkken verilmeye başlayabilir.)  Ve eğer alerjileri varsa, bunu bileceksin. Gıdalara karşı alerjik reaksiyonlar hafif değildir. Bebeğiniz, yiyecekleri yedikten sonra alerjik reaksiyon gösteren çok küçük bir bebek grubunda olsa bile, bu, diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmanız gerektiği anlamına gelmez.

Şimdi bu muhtemelen kulağa mantıksız geliyor, o yüzden tekrar söyleyelim. Anne sütünüz diyetinizden o kadar az besin proteini aktarır ki, emzirirken bebeğinizin alerjisi olan besinleri yemeye devam edebilirsiniz.  Araştırma bu fikri destekledi. Bir çalışma, sağlık pratisyenleri, anne diyet kısıtlamalarının gıda alerjisi yönetiminin önemli bir parçası olduğu kavramını desteklediğinde, bu alerjik çocuğa fayda sağlamadan zararlı olumsuz etkilere neden olma riskini taşır. Doğru: Diyetinizi kısıtlamak başarılı emzirme için zararlı olabilir ve çocuğunuzun alerjenlerden kaçınmasına yardımcı olmaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.