Sağlık hakkında tüyolar!

Beyin Sağlığı ve Alzheimer Önleme İçin En İyi Yiyecekler

Beyin Sağlığı ve Alzheimer Önleme İçin En İyi Yiyecekler
0 270

Demans kelimesini duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Belki bir korku sancısı vardır ya da bu, kaybolmuş görünen yaşlı bir kişinin görüntüsünü çağrıştırır. Birçoğumuz Alzheimer’ı hayatının çok sonraki dönemlerine kadar düşünmezken, orta yaşta (veya daha erken) sessizce gelişen, teşhis edilebilir birkaç semptomla sinsi ve sessiz bir hastalıktır. Buradaki olumlu yön, beyin sağlığı ve Alzheimer önlenme için tüketebileceğimiz birçok inanılmaz, en iyi gıdanın olmasıdır.

Demans Nedir?

Demans, bilişsel gerileme ile ilgili bir dizi hastalık için gerçekten bir şemsiye terimdir, örneğin:

  • Alzheimer hastalığı
  • Lewy vücut demansı
  • Vasküler bunama
  • Frontotemporal demans ve
  • Karışık bunama

Beyin Sağlığı ve Alzheimer’ın Önlenmesi İçin En İyi 6 Yiyecek

Fasulye

Bu şaşırtıcı bitki bazlı protein kaynakları, lif, vitaminler, mineraller ve bitki besinleri (vücudumuzun ihtiyaç duyduğu süperstar bitki kimyasalları olarak da bilinir) ile doludur! Fasulyeyi diyetimize dahil ederek kalp hastalığı ve tip 2 diyabette iyileşme olabilir – her ikisi de Alzheimer gelişme riskini artırır.

Yaban Mersini

Yaban mersininin beyne iyi geldiğini duymuş olabilirsiniz – bu doğru! Genel olarak meyveler, harika bir lif, vitamin ve flavonoid kaynağı oldukları için diyetinize düzenli olarak dahil etmeniz gereken sağlıklı meyvelerdir. Meyve ve sebzelere güzel mor ve kırmızı renkler veren bitki bileşiği olan antosiyaninler, anti-diyabetik, anti-kanser, anti-inflamatuar ve anti-mikrobiyal olarak kabul edilir! Ayrıca kalp hastalığının önlenmesinde yardımcı oldukları düşünülmektedir.

Alzheimer Önleme İçin En İyi Yiyecekler
Alzheimer Önleme İçin En İyi Yiyecekler

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Bu besinlerle dolu bitki yıldızları, folik asit, lutein, E Vitamini ve beta karoten gibi harika bir beyin destekleyici besin kaynağıdır. Yeşil yapraklı sebzeler bilişsel gerilemeyi yavaşlatmaya en çok katkıda bulunanlardan biridir. Diyetinize yeşillikleri dahil etmekte zorlanıyorsanız, denenecek birçok çeşit ve onları pişirmenin birçok yolu olduğunu bilin. Hoşunuza giden bir yeşillik ve kolayca uygulayabileceğiniz bir pişirme yöntemi bulun ve oradan deneyler yapın.

Glutensiz Tam Tahıllar

Harika bir E vitamini kaynağı olan yulaf, darı, kinoa, karabuğday ve kahverengi pirinç gibi tam tahıllar bilişsel sağlığa katkıda bulunabilir. E vitamininin beyne koruma sağladığı bilinmektedir  ve kepekli tahıllar bunu diyetinize dahil etmenin harika bir yoludur. Kepekli tahıllar aynı zamanda bağırsaklar için iyi olan bir lif kaynağıdır; Bağırsak-beyin bağlantısı olduğu için bağırsaklarımızla ilgilenmek beyin için de faydalıdır.  

Ceviz

Ceviz özellikle beyin koruyucudur, bazı çalışmalar ceviz içindeki bileşiklerin beyin hücreleri arasındaki iletişimi geliştirdiğini ve yeni beyin hücrelerinin oluşmasına yardımcı olduğunu, aynı zamanda iltihabı ve oksidasyonu azalttığını öne sürmektedir – hepsi beyin için inanılmaz derecede faydalıdır!

Bitter Çikolata

Çikolata sevenler nerede? Bu beyin gücü yemeği tam size göre! Bitter çikolata (% 70 artı kakao içeriği düşünün), iltihapla savaşmaya, enerjiyi artırmaya, beyne oksijen sağlamaya ve hatta beyne besin taşımaya yardımcı olduğu gösterilen flavanoller açısından zengindir! Bitter çikolatanın hafızayı ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da var.

Bu kremsi, lezzetli meyve, yüksek düzeyde tekli doymamış yağlar (zeytinyağında bulunan aynı yağ), lif, potasyum ve E vitamini nedeniyle beyin için sağlıklı bir seçimdir. Avokadoda bulunan sağlıklı yağ aynı zamanda vücudunuzun diğerlerini emmesine yardımcı olur. özellikle kardiyovasküler sistem için önemli olan likopen (kırmızı biber, domates vb.) gibi besinler. Beynimizin kendisine besin getiren çok sayıda kan damarı olduğundan, kalbe iyi gelen her şey beyne de iyi gelir, bu da avokadoyu mükemmel bir seçim haline getirir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.