Sağlık hakkında tüyolar!

Bunaldığınızın 5 İşaret! Nasıl Düzeltilir?

0 136

Hepimiz zaman zaman bunalmış hissederiz. Ancak bu duygudan kurtulamadığınızda, kronik strese ve sağlığınızı etkileyebilecek bir dizi fiziksel ve duygusal semptomlara yol açabilir. Uzmanlar, günlük hayatın – iş, aile ve sağlık – ne zaman sizi bunalttığını fark etmenin ve harekete geçmenin önemli olduğunu söylüyor. Uzmanlar, sınırınızda olduğunuz en önemli 5 işareti nasıl tanıyacağınızı ve bunlarla ilgili ne yapacağınızı tartışıyor.

Kalbiniz hızla çarpıyor ve nefes almak zor geliyor. Bu, sempatik sinir sisteminizin – savaş ya da kaç tepkisini harekete geçiren sinir sisteminizin parçası – fazla mesai yaptığını ve sürücü koltuğunda kaygı olduğunun bir işareti olabilir.

Nasıl düzeltilir: Nefesinizi yavaşlatmaya çalışın. Yapılacaklar listenizin uzunluğuna odaklanmak yerine, tam o anda yapabileceğiniz, yoga ve meditasyon gibi kontrol edebileceğiniz bir aktiviteye odaklanın.

Ağrılar, baş dönmesi ve hatta bozulmuş bir bağışıklık sistemi vücudunuzun kronik stres altında olduğunun işaretleri olabilir.

Nasıl düzeltilir: Gevşeme egzersizleri, eklem ağrısını artıran kas gerginliğini hafifletmek için yardımcı olabilir. Farkındalık uygulamak, düşüncelerinizi temizlemenize, yeniden odaklanmanıza ve stresi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Karamsarlık, kolayca ağlama, sinirlilik ve geri çekilme gibi duygusal ve davranışsal değişiklikler, genellikle stresinizin arttığını gösterir.

Nasıl düzeltilir: Uzmanlar, stresinizi lisanslı bir terapistle konuşmanın kayda değer bir rahatlama sağlayabileceğini söylüyor. Stresinize başka bir kişinin bakış açısından yaklaşmanıza ve ele almanıza yardımcı olabilir. Bir adım geri atmaya çalışın, düşüncelerinizi gözlemleyin ve stresle ilgili düşünceleriniz için alternatif açıklamalar bulmak için kendinize nazikçe meydan okuyun.

Bunaldığınızın 5 İşaret! Nasıl Düzeltilir?
Bunaldığınızın 5 İşaret! Nasıl Düzeltilir?

Görevlere odaklanamazsınız ve en sevdiğiniz eğlenceli aktiviteleri kaçırıyorsunuz. Düşük konsantrasyon ve artan ilgisizlik, strese bağlı uyku sorunlarının veya müdahaleci düşüncelerin bir sonucu olabilir.

Nasıl düzeltilir: Her seferinde bir görev gerçekleştirmenizi, listeler yazmanızı ve maksimum miktarda enerjiye sahip olduğunuzda en fazla beyin gücüne ihtiyaç duyan görevlerin üstesinden geldiğiniz bir program oluşturmanız önerilir.

Çok fazla sorumluluk aldığınız için suçluluk veya öfke hissedersiniz. İster hasta bir akrabaya bakmaktan, ister fazladan ev işleri yapmaktan veya sadece birinin ses tahtası olmaktan kaynaklansın, suçluluk ve öfke duyguları bunaltıcı olabilir ve kronik strese yol açabilir.

Nasıl düzeltilir: Uygun görevleri çocuklarınız da dahil olmak üzere diğer kişilere devretme alıştırması yapın. Yemek pişirmek, market alışverişi yapmak veya köpeği gezdirmek olsun, bu küçük sorumluluk değişiklikleri günlük yükünüzü hafifletmeye, suçluluk ve öfke duygularını azaltmaya ve stres seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir.

Bunalmış hissetmekle gelen stresi yönetmenin birçok yolu olsa da, belirtiler devam ederse doktorunuza danışmanız önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.