Sağlık hakkında tüyolar!

Çocuklar Neden Enerji İçeceklerinden Kaçınmalı?

Çocuklar Neden Enerji İçeceklerinden Kaçınmalı
0 86

İşte tüm ebeveynlerin bilmesi gereken bir gerçek: Enerji içeceklerinin çocuklar için sağlık açısından faydası yoktur. Renkli kutularda paketlenmiş enerji içecekleri, benzin istasyonlarında ve marketlerde yaygın olarak bulunur. Yorgunken veya desteğe ihtiyaç duyduğunda içmek için akıllıca bir içecek seçimi olarak tanıtılır. Yüksek şeker içeriği ve uyarıcılar (kafein gibi) nedeniyle, tıp dünyası, ebeveynlerin çocuklarına bu içecekleri tüketmelerine izin verme konusunda cesaretini kırmaktadır.

Enerji İçecekleri Nasıl Tehlikelidir?

Başlangıç ​​olarak, spor içecekleri ve enerji içecekleri hakkında potansiyel olarak tehlikeli bir yanılgı var. Spor içecekleri, antrenman sonrası rehidrasyon amacıyla kullanılır ve kafein içermez. Yüksek şeker seviyeleri nedeniyle çocuklar için hiçbir içecek önerilmese de, enerji içecekleri çok daha az sağlıklıdır. Neden? Niye? Kafein, taurin, guarana, ginseng, L-karnitin ve yohimbin gibi katkı maddelerini yüksek miktarda içerdikleri için.

Yayınlanan araştırmaya göre, enerji içecekleri giderek aşırı dozda kafein kaynağı haline gelmektedir. Bu uyarıcılar ve kimyasalların çok fazlası hem yetişkinlerde hem de çocuklarda bağımlılığa, dehidrasyona, kalp çarpıntısına ve uykusuzluğa neden olabilir. Ancak çocuklarda bu semptomlar genelde daha aşırıdır. Enerji içecekleri tüketilmesi, nadir durumlarda nöbet, felç ve ölüme bile yol açabilmektedir.

Bu olumsuz etkiler bilinen sağlık komplikasyonları olmayan sağlıklı çocuklarda bile ortaya çıkabilirken, astım veya kalp hastalığı gibi mevcut durumları olan çocuklarda çok fazla uyarıcı tüketmenin semptomları da büyüyebilir. Katkı maddeleri ayrıca bazı ilaçlarla olumsuz etkileşime girebilir. Ne kadar popüler olurlarsa olsun, bir çocuğun tüketebileceği güvenli miktarda enerji içeceği yoktur.

Enerji içeceklerinin ani ve yaşamı tehdit eden etkileri ile birlikte bu içeceklerin düzenli olarak tüketilmesi sağlıksız miktarda şekere bağlı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Rapora göre, enerji içeceğinin kabı 54 ila 62 gram ilave şeker içerebilmektedir. Bu, önerilen günlük ilave şeker miktarını çok aşıyor. Bu içeceklere düşkün çocuklar obezite, diyabet ve diğer hastalıklara yakalanma riski altındadır.

Çocuklar Enerji İçeceği İçebilir mi
Çocuklar Enerji İçeceği İçebilir mi

Çocuklar Yerine Ne İçmeli?

İçecek şirketleri, uzun bir futbol antrenmanından veya dans dersinden sonra şekerli içeceklerinin çocuklarınıza enerji vereceğine sizi ikna etmeye çalışsa da, bu şeker gereksiz ve sağlıksızdır. Aslında, gazlı içecekler, spor içecekleri veya çok miktarda meyve suyu gibi şekerli içeceklerin düzenli olarak tüketilmesi obezite ve diyabete yol açabilir. Çoğu durumda, çocuklar sadece normal su içmeli veya bunun yerine önerilen porsiyon boyutunda az yağlı süt veya tamamen doğal meyve suyu dökmelidir.

Bu ekstra enerji “artırılması” için sağlıklı atıştırmalıklar da sağlamayı düşünün. Dilimlenmiş taze meyve, bebek havuç veya kepekli kraker gibi yiyecekler, doğal olmayan şeker eklemeden çocuğunuzun aşırı yorulmasını veya acıkmasını önler. Ayrıca, özellikle kendi başlarına içecek satın alabilecek gençlerle, enerji içeceği tüketme riski hakkında çocuklarınızla konuşmanız da çok önemlidir. Kilo vermenize veya sınava çalışmaya devam etmenize yardımcı olabilecekleri de dahil olmak üzere, bu içeceklerle ilgili çok sayıda efsane vardır. Gerçekte, olumsuz etkiler, iddia edebilecekleri herhangi bir iyilikten çok daha ağır basar. Çocukların yüksek oranda kafeinli içecekler tüketmenin cazibesine özellikle duyarlı oldukları göz önüne alındığında, bunun yerine oturmayı ve sağlıklı seçimlerin bir listesini yapmayı düşünün.

Son olarak, enerji içeceklerini kendiniz tüketmeyerek gelecekte çocuklarınızın korunmasına yardımcı olacaksınız. Enerji içecekleri her yaşta sizin için sağlıksızdır. Ancak çocuklar için uyarıcılar ve yüksek miktarda şeker, gelişmekte olan vücutlarını daha da büyük bir riske sokar. Çocuklarınız için sağlıklı davranışları şimdi modellemek, gelecekte bir enerji içeceğine ulaşmalarını engelleyebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.