Sağlık hakkında tüyolar!

Çocuklarda Diş Korkusu Nasıl Azaltılır?

Çocuklarda Diş Korkusu Nasıl Azaltılır
0 73

Pek çok çocuğun dişçiye gitmekten korktuğu bir sır değil. Diş kaygısı olarak da bilinen dentofobi, yeterince ele alınmadığı takdirde onları yetişkinliğe kadar takip edebilen küçük çocuklarda oldukça yaygın bir durumdur. Çocuklarda diş korkusu olmasının birçok nedeni vardır. Küçük çocuklar ister kendileri kötü bir deneyim yaşamış olsunlar, ister yetişkinlerin diş hekiminde kötü bir deneyim yaşadıklarından bahsettiklerini duysunlar, çok kolay etkilenebilirler ve duydukları ve gördükleri şeylerden kolayca etkilenebilirler. Bu, diş hekimlerine karşı olumsuz duygular geliştirmelerine yol açabilir ve bu duygular daha sonra dişçilik korkusu ve kaygısına dönüşebilir.

İşte çocuğunuzun diş korkusu yenmesine ve dişçiye gitmekten gerçekten keyif almasına yardımcı olacak bazı yararlı ipuçları.

Çocuğunuza Olumlu Güçlendirme Yapın

Olumlu pekiştirme, çocuğunuzu her doğru yaptığında ödüllendirme eylemidir. Ödüllerin büyük veya pahalı jestler olması gerekmez. Onlara diş tedavisi yaptırma konusunda ne kadar cesur olduklarını söylemek kadar basit bir şey olabilir. Amaç, diş hekimine gitmeyle ilgili olumlu deneyimler ve çağrışımlar yaratarak çocuğunuzun diş korkularını ve kaygılarını yenmesine yardımcı olmaktır. Onlara diş hekimindeki kendi deneyiminiz hakkında olumlu hikayeler anlatmak da etkilidir.

Çocuğunuzu Rol Oynama Etkinlikleri ile Hazırlayın

Alışılmadık durumlarda stres ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olduğu kanıtlanmış bir başka yöntem de rol oynamadır. Bu, çocukların farklı senaryoları canlandırarak farklı sonuçları görmelerini sağlayan bir oyun şeklidir. Rol oynama yoluyla, çocuğunuzu dişçiye gittiklerinde olmasını bekleyebilecekleri şeye hazırlayabilirsiniz, böylece onlar için o kadar korkutucu olmaz. Diş temizliği, kontroller veya ihtiyaç duyabilecekleri diğer tedaviler gibi temel diş prosedürlerini açıklayın. Çocuğunuzun diş hekimine gitmenin faydalarını anlaması için bu tedavilerin yararları hakkında konuşmalısınız.

Onları Rahatlatmanın ve Dikkatlerini Dağıtmanın Yollarını Bulun

Çocuklar endişeli hissettiklerinde onları rahatlatmak ve sakinleştirmek için tanıdık bir yüze ihtiyaç duyarlar. Kimse çocuğunu bir ebeveyn veya veliden daha iyi tanıyamaz. Çocuğunuz diş korkusu veya endişesi yaşıyorsa, onu rahatlatmanın ve dikkatini dağıtmanın bir yolunu bulun. Onları rahatlatmak için en sevdikleri oyuncağı ya da battaniyeyi getirmelerine izin verebilir ya da diş tedavisi görecekleri gerçeğini kafalarından uzaklaştırmak için güldürerek, oyun oynayarak ya da komik fıkralar ve hikayeler anlatarak dikkatlerini dağıtabilirsiniz.

Çocuklarda Diş Korkusu
Çocuklarda Diş Korkusu

Onları Erken Yaştan Diş Hekimine Götürün

Çocuklarınızı diş hekimine ne kadar erken götürmeye başlarsanız o kadar iyi. Erken yaştaki çocukların diş bakımı, ağız sağlıkları için hayati önem taşır ve genç yaşta diş hekimine gitmeye alışmalarına yardımcı olabilir, böylece büyüdüklerinde eskisi kadar korkmazlar. Hekimlere göre bebeklerin ilk diş randevuları, ilk dişleri çıktıktan yaklaşık altı ay sonra veya bir yıl sonra planlanmalıdır. Çocuklarınızı küçük yaşlardan itibaren iyi bir diş sağlığını korumanın önemi konusunda eğitmek, onlara yetişkinliğe taşıyacakları iyi ağız hijyeni alışkanlıkları aşılayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.