Sağlık hakkında tüyolar!

Çorba Diyeti Nedir?

Çorba Diyeti Nedir
0 126

Çorba diyeti uzun yıllardır popüler olmuştur ve biz de durumun neden böyle olduğunu açıklayacağız. Çorba diyetinin ne olduğundan, artılarına ve eksilerine kadar bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda öğrenin.

Çok sayıda çorba diyeti mevcuttur, ancak genel fikir, tüm öğünler için çorba tüketmenizdir. Bunu söyledikten sonra, bazı diyetler daha esnektir ve kahvaltıyı hariç tutar – bu, kahvaltı yemeklerini sevenler için harika bir haber!  Çorba diyeti genellikle kısa sürelidir ve 7 günlük bir süre boyunca yapılması amaçlanmıştır, ancak 14 güne kadar uzayan bazı diyetler de vardır. Fasulye çorbası diyeti, keto çorbası diyeti ve tavuk çorbası diyeti gibi birçok çorba diyeti çeşidi vardır.

Çorba Diyetinin Faydaları

Çorba diyeti faydaları öğrenmek için okumaya devam edin;

Çorba Diyeti
Çorba Diyeti

Size Bol Miktarda Lif Sağlar

Çorba diyetinin ana faydalarından biri, sebze içeriği sayesinde lif alımınızı geçici olarak artırabilmesidir. Dahası, kilonuzu güvenli bir şekilde yönetmeye çalışıyorsanız, lif hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Bu, lifin daha tok hissetmenize ve dolayısıyla tükettiğiniz kalori miktarını otomatik olarak azaltmanıza nasıl yardımcı olabileceğini vurgulayan çalışmalarla desteklenmiştir. Ayrıca lif, suyu emdikten sonra bağırsakta genişleme eğilimindedir ve bu da kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur.

Çok Sebze Yiyeceksiniz

Anne babanız ya da büyükanne ve büyükbabanız olsun, muhtemelen hayatınızda size sebzelerinizi yemenizi söyleyen biri olmuştur – ve bunun iyi bir nedeni vardır! Sebzeler folat, demir, potasyum, magnezyum, A vitamini ve C vitamini gibi vitamin ve minerallerle doludur.

Ancak sundukları her türlü besini aldığınızdan emin olmak için çok çeşitli sebzeler yediğinizden emin olmalısınız. İşte burada çorba diyeti devreye giriyor. Bu diyetin doğası gereği, geniş bir çeşitlilik elde ettiğinizden emin olmak için çorba tariflerinizde birçok farklı sebzeyi deneyebilirsiniz.

Bitki Bazlı Beslenmeyi Teşvik Eder

Çorba diyeti daha fazla sebze yemenize yardımcı olduğundan, bitki bazlı diyeti tanımanın harika bir yoludur.  Zaten vegansanız, bu harika! Ancak çok fazla hayvansal ürün yerseniz, bu bitki temelli yaşam biçimine geçmenize yardımcı olabilir.

Kilonuzu Kontrol Etmenize Yardımcı Olabilir

Kilo kaybı kontrol yolculuğunda mı? Çorba diyeti, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bu alandaki bilimsel araştırmalar sınırlı olmakla birlikte, kilonuzu yönetmenize ve kontrol etmenize yardımcı olabileceğini gösteren bazı umut verici çalışmalar olmuştur.

Yapılan araştırmalar, çorba diyeti ile daha küçük bir bel ölçüsü ve daha düşük bir vücut kitle indeksi (BMI) arasında bir bağlantı olduğunu buldu. Buna ek olarak, çok fazla çorba yiyenlerin, içmeyenlere göre daha fazla kilo verebileceğini ve yapanların kilo kaybını daha iyi koruyabildiğini vurguladı.

Su Alımınızı Artırabilir

Hidrasyon seviyenizi yüksek tutmakta en iyisi değilseniz, bu sizin için diyet olabilir. Pürüzsüz, sıvı bir doku elde etmek için çorbanın çok suya ihtiyacı vardır. Ve hepimiz, vücut fonksiyonlarımızı güzel bir şekilde işlemek için suyun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Su, vücudumuzun sağlıklı olmasına yardımcı olabilir:

  • Sindirim sistemine yardımcı
  • Destekleyici hücre işlevi
  • Vücut ısısının düzenlenmesi
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.