Sağlık hakkında tüyolar!

D Vitamini Eksikliği Diş Sağlığını Nasıl Etkiler?

D Vitamini Eksikliği Diş Sağlığını Nasıl Etkiler
0 124

Vücudumuz gibi, ağız sağlığımız da güçlü ve sağlıklı dişleri korumak için D Vitaminine bağlıdır. D vitamini hem gıda kaynaklarından aldığımız bir besin hem de vücudumuzun cilt yüzeyi güneş ışığına maruz kaldığında ürettiği bir hormondur. Kalsiyum emilimini destekleyen yağda çözünen bir maddedir. Bu makale, D Vitamini eksikliği diş sağlığımızın genel durumunu doğrudan ve dolaylı olarak nasıl etkileyebileceğini açıklamaktadır.

D Vitamini Çocuklar İçin Neden Önemlidir?

D vitamini çocuklar için birçok nedenden dolayı önemlidir. Birincisi, dişleri oluşurken kalsiyum almalarına yardımcı olur. Yeterince D vitamini almazlarsa, diş çürümesine ve kırılmaya daha yatkın olabilirler.

Ayrıca D vitamini kemik sağlığı için gereklidir. Vücudun güçlü kemikler için gerekli olan kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Yeterli D vitamini olmadan, çocuklar kırılmaya daha yatkın olan daha zayıf kemikler geliştirebilirler. Ayrıca kemiklerin yumuşamasına neden olan bir durum olan raşitizm geliştirme riski altında olabilirler.

D vitamini de bağışıklık sistemi için önemlidir. Enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur. Yeterince D vitamini alamayan çocukların hastalanma olasılığı daha yüksek olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı, çocukların diyetlerinde yeterli miktarda D vitamini almaları önemlidir.

D Vitamini Eksikliği Diş Sağlığına Etkileri
D Vitamini Eksikliği Diş Sağlığına Etkileri

D Vitamini Yetişkinler İçin Neden Önemlidir?

Yaşlandıkça, vücudumuz yediğimiz gıdalardan besinleri emmede daha az verimli hale gelir. Bu nedenle, D vitamini gibi önemli vitamin ve mineralleri yeterince aldığımızdan emin olmamız önemlidir.

D vitamini, güçlü kemiklerin ve dişlerin korunması için gereklidir ve araştırmalar ayrıca bağışıklık işlevinde ve kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıkların önlenmesinde rol oynadığını göstermiştir. Yetişkinler için D vitamini eksikliği periodontal problemlere, diş eti kanamalarına ve bağırsaktaki bakterilere karşı zayıflamış bir bağışıklık tepkisine yol açabilir. Bu nedenle D vitamini yönünden zengin besinlere beslenmenizde yer vermeniz veya gerekirse takviye almanız önemlidir.

Diyetinizde D Vitamini Nasıl Artırılır?

Pek çok insan, günlük D vitamini dozu için, her aralıkta yalnızca birkaç dakika da olsa, güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalmaya güvenir. Deri, UVB radyasyonuna maruz kaldığında D Vitaminine dönüşen bir kolesterol formuna sahiptir.

D vitamini, güneş dışında, yağlı balıklar ve somon, ton balığı, uskumru, istiridye, kılıç balığı, karides, sardalya ve hamsi gibi deniz ürünlerinden oluşan bir diyetle elde edilebilir. D vitamini açısından zengin diğer doğal yiyecekler arasında mantarlar ve yumurta sarısı bulunur. Portakal suyu, inek sütü ve yemeye hazır tahıllar gibi güçlendirilmiş gıdaları tüketmek, D vitamini düzeylerini artırmaya yardımcı olabilir. Güçlendirilmiş gıdalar, ihtiyacımız olan besin takviyelerinin mevcudiyetini artırmak için eklenen mikro besinler, vitaminler ve mineraller içerir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.