Sağlık hakkında tüyolar!

Diş Etlerim Neden Siyah? Diş Eti Rengindeki Değişikliklere Ne Sebep Olur?

Diş Etlerim Neden Siyah? Diş Eti Rengindeki Değişikliklere Ne Sebep Olur?
0 61

Hepimiz diş etlerinin pembemsi renkte olma eğiliminde olduğunu veya tahriş olduğunda veya iltihaplandığında muhtemelen kırmızımsı olduğunu biliyoruz. Diş eti farklı bir renge döndüğünde ne olur? Diş etlerinizde koyu lekeler fark ederseniz, aklınızda pek çok soru olabilir.

İyi haber şu ki, koyu lekelerin çoğu endişe kaynağı değildir. Ancak bazen diş etlerinizdeki koyu lekeler ciddi olabilir. Bir dahaki sefere aynaya bakıp “diş etlerim neden siyah?” diye sorduğunuzda nasıl tepki vereceğinizi bilmeniz için yaygın açıklamaları ve ilgili semptomları bilmek yardımcı olur.

Diş Eti Rengindeki Doğal Değişimler

Hepimizin kendine özgü saçları, burunları ve dişleri olduğu gibi, diş etlerimiz de doğal olarak farklı renklere sahiptir. Diş etlerini pembe olarak düşünme eğiliminde olsak da, kahverenginin ve hatta siyahın çeşitli tonlarında olabilirler. Diş etlerinizin doğal rengini fark etmeniz önemlidir, böylece endişe duyduğunuz alanları belirleyebilirsiniz.

Diş Etlerim Neden Siyah?
Diş Etlerim Neden Siyah?

Diş Eti Renk Değişikliğinin Nedenleri

Diş etleri neden siyahlaşır? Tıbbi sorunlar ve yaşam tarzı seçimleri de dahil olmak üzere çeşitli durumlar diş eti renginde değişikliklere neden olabilir. Açıklanamayan değişiklikler fark ederseniz, bunları ele alabilmeniz için olası nedenleri daraltmanıza yardımcı olur.

Melanin

Diş etlerim neden koyu renk? Vücudunuz daha fazla melanin ürettiği için doğal olarak koyu diş etlerine sahip olabilirsiniz. Daha koyu diş etleriyle doğduysanız, bu vücudunuz için tamamen normaldir ve endişelenmeniz için bir neden yoktur. Öte yandan, diş etlerinizin rengi zamanla değişiyorsa, bu listedeki diğer nedenlerden biriyle ilgili olabilir.

Çürükler

Mor diş etleriniz mi var? Söylemesi zor olabilir, ancak diş etinizdeki renk değişikliği bir çürük olabilir. Vücudunuzun diğer kısımları gibi diş etleri de zedelenebilir ve iyileşmek için zamana ihtiyaç duyar.

Erüpsiyon Hematomu

Bu seferki çocuklar için. Ebeveynler, çocuğunuz yeni dişlerini çıkarmak üzereyken mor veya siyah diş etlerine sahipse korkmayın. Bu, süt dişlerini kaybeden çocuklar için yaygın bir durumdur. Kalıcı dişler çıkmaya hazırlandığında sıvı dolu kistler oluşur, ancak bu sıvının içinde kan varsa, bir sürme hematomu elde edersiniz. Diş çıktıktan sonra kendiliğinden temizlenmelidir.

Mavi Nevüs

Kulağa biraz korkutucu gelse de mavi nevüsler son derece yaygındır. Daha yaygın olarak ben olarak bilinen bu benler diş etlerinde çil gibi görünebilir ve mavi ya da siyah renkte olabilir. Şekil veya renk değiştirmeye başlamadığı sürece genellikle zararsızdır. Diş hekiminiz, başka bir duruma işaret edebilecek değişiklikleri izlemek için o noktayı yakından takip edebilir.

İlaç Tedavisi

Akne ve enfeksiyonlar için reçete edilenler de dahil olmak üzere bazı yaygın ilaçlar diş etlerinin pigmentasyonunu etkileyebilir. Bu, ilaçlara karşı alışılmadık bir tepkidir ve reçeteleri değiştirip değiştiremeyeceğinizi görmek için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Sigara İçmek

Diş etleriniz sigara yüzünden neden kararır? Sigara içmekle ilgili diğer birçok sorunun yanı sıra, diş etlerinin renginin solmasının yaygın bir nedenidir. Melanozis olarak bilinen durum, tütünde kullanılan nikotine karşı bir reaksiyondur.

Tütün içmek vücudunuzun daha fazla melanin üretmesini tetikler, bu da diş etlerinizin kahverengi veya siyaha dönmesine neden olabilir. Bu değişiklikler genellikle yamalar halinde başlar ve iç yanaklarınızı ve alt dudağınızı etkileyebilir.

Tıbbi Durumlar

Bazı tıbbi durumlar, siyah diş etleri de dahil olmak üzere ağızda değişikliklere neden olabilir. Bu durumları yalnızca bir tıp uzmanı uygun testlerle teşhis edebilir.

  • Şiddetli bir diş eti enfeksiyonu olan Akut Nekrotizan Ülseratif Gingivitis diş etlerinin siyah veya griye dönmesine neden olabilir.
  • Addison Hastalığı, böbrek üstü bezlerini etkileyen bir hastalıktır ve diş etlerinde ve dudaklarda koyu lekelere neden olabilir.
  • Ağız Kanseri diş etlerinizin rengini değiştirebilir, ancak genellikle genel renk değişikliği yerine siyah bir nokta olarak görünür.
  • Genetik bir durum olan Peutz-Jeghers Sendromu, genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan koyu mavi veya kahverengi çiller olarak görülür. Çiller genellikle zamanla kaybolur, ancak Peutz-Jeghers’li kişiler kanser gelişimi açısından daha büyük risk altında olabilirler.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.