Sağlık hakkında tüyolar!

Eliminasyon Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilir?

Eliminasyon Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilir?
0 81

Bol miktarda besin açısından yoğun tüm yiyecekleri yersiniz, ikramları sınırlandırır ve suyunuzu içersiniz. Beslenmenizin ayarlandığını hissediyorsunuz, ancak yine de gaz, şişkinlik ve “kötü” hissetme gibi nahoş GI yan etkileriyle uğraşıyorsunuz. Ciddi bir şey olmadığından emin olmak için doktorunuzla görüştükten sonra, bağırsaklarınızda neler olup bittiğini tam olarak belirlemek için bir eliminasyon diyeti denemenin zamanı gelmiş olabilir.

Bir eliminasyon diyeti, kişinin diyetinden bir grup yiyeceği veya içeriği alıp, ardından söz konusu yiyeceğe tepkiyi belirlemek için bunları yeniden uygulamaya koyma protokolüdür. Bir eliminasyon diyetine neleri dahil etmek isteyip neyi istemeyeceğinizi ve bunun sindiriminiz hakkında size neler öğretebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Eliminasyon Diyetinin Amacı Nedir?

Birisi, sindirim semptomları veya alerji benzeri semptomlarla reaksiyona girdiğinden şüphelenirse [bir eliminasyon diyeti ] yapmayı seçer. Eliminasyon diyetleri hem alerjenleri (soya, buğday, süt ürünleri vb.) hem de gıda hassasiyetlerini tanımlayabilir, diye açıklıyor. Amaç, sindirim sorunlarınız hakkında size cevaplar vermektir, böylece yemek yedikten sonra kendinizi en iyi şekilde hissedersiniz.

Eliminasyon Diyeti Nedir
Eliminasyon Diyeti Nedir

Eliminasyon Diyetinden Ne Beklenmeli?

Arınmaya benzer şekilde, bir eliminasyon diyetinin iki aşaması vardır: eliminasyon ve yeniden başlama. Belirli yiyecekleri diyetinizden çıkardığınız bir dönemden geçeceksiniz. Bu süre sona erdikten sonra, bağırsak rahatsızlığınızın suçlusu olup olmadığını belirlemek için, isterseniz yiyecekleri geri ekleyeceksiniz.

Eliminasyon diyetleri, spor salonunda hedefler belirleme veya her zamanki fitness rutinlerinize ayak uydurmaya çalışma zamanı değildir. Yavaş gidin, giderken vücudunuzu destekleyin ve birçok veriyi bir günlükte tutun. Bir temizliğin faydaları,  sindirim tetikleyicilerini hedeflemekten çok alışkanlıkları sıfırlamaya odaklanır. Bazen bu, “sağlıklı” bir yiyeceği, sizi iyi hissettirmediği için diyetinizden çıkarmak anlamına gelir.

Neyi yemeniz ve yememeniz gerektiği, diyet türüne bağlı olacaktır – kayıtlı bir diyetisyen beslenme uzmanı, aç kalmamanız veya aşırı yoksun hissetmemeniz için yemeklerinizi planlamanıza yardımcı olabilir. Ancak diyetinizdeki çeşitliliği sınırladığınız için, dengeli beslenmeyi sürdürmek çok önemlidir. İhtiyaçlarınızı karşılamaya yardımcı olması için yoğun besleyici bir günlük güvenlik ağına sahip olmak akıllıca olacaktır.

Bağırsak sağlığını desteklemeye ve iyileştirmeye yardımcı olmak için tasarlandı, bu da genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. GI sorunlarınıza neyin neden olabileceğinin temeline iniyor. Size neyin mutlak en iyi olduğunuzu hissettirdiğini ve neyin potansiyel olarak hissettirmediğini öğrendikçe, süreçte vücut özerkliği oluşturur. Bu bilgilerle, en sağlıklı hayatınızı yaşamak için her gün ne yiyeceğinizi ve vücudunuzu nasıl hareket ettireceğinizi seçebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.