Sağlık hakkında tüyolar!

Hipokinezi Nedir?

Hipokinezi Nedir
0 147

Hipokinezi, hareketlerinizin normalde olması gerektiği kadar geniş olmadığı zamandır. Genellikle, hareketlerinizin çok yavaş olduğu bir durum olan bradikinezinin bir parçası olarak kabul edilir. Bradikinezi, hareketin olmadığı akineziyi de içerebilir.

Genel olarak hipokinezi, bradikinezi ve akinezi “bradikinezi” şemsiye terimi altında gruplandırılabilir. Bradykinesia, Parkinson hastalığının veya parkinsonizmin bir belirtisidir. Parkinsonizm, Parkinson hastalığının semptomlarının çoğuna neden olan hareket bozukluklarını tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Hipokinezi Belirtileri Nelerdir?

Hipokinezi belirtileri herhangi bir vücut hareketinizde ortaya çıkabilir. Ayrıca, hipokinezi tüm vücudunuzu, vücudunuzun bir tarafını veya yalnızca bir vücut bölümünü etkileyebilir. Bradikinezi ve hipokinezi, hareketleri yapmaya devam ettikçe daha yavaş yapmanıza da neden olabilir. Bunun olabileceği bazı yollar şunları içerir:

  • Sıra etkisi. Yürürken adımlarınız yavaşlayabilir ve birbirine yaklaşabilir. Buna sıra etkisi denir.
  • Yürüyüşün donması. Yürüyüşünüz donduğunda, yürümek istediğinizi hissedersiniz ancak ayaklarınızı ileri doğru hareket ettiremezsiniz. Bu etki kısa olabilir ve kısa bölümlerde olabilir. Ne yazık ki düşmenize neden olabilir ve bu da onu Parkinson hastalığı veya parkinsonizmin en kötü hareket bozukluklarından biri yapar. ‌
  • Maskeli yüz. Yüz bradikinezisi, yüz ifadeleri yapmak için daha yavaş olduğunuzda olur. Yüz ifadeleri de onları yaptığınızda azalır. Bu, gönüllü ve istemsiz yüz ifadeleri ile olabilir. ‌
  • Küçük el yazısı. Küçük, sıkışık el yazısıyla yazdığınız mikrografi alabilirsiniz. Siz yazmaya devam ettikçe el yazınız da küçülebilir. Bu genellikle Parkinson hastalığının veya parkinsonizmin erken bir belirtisidir.
Hipokinezi Belirtileri
Hipokinezi Belirtileri

Hipokinezi Nasıl Tedavi Edilir?

Parkinson hastalığının tedavisi yoktur, ancak hipokinezi de dahil olmak üzere belirtilerinizi kontrol etmenize yardımcı olabilecek tedaviler mevcuttur. Bunlar ilaçları, terapiyi ve derin beyin stimülasyonu (DBS) adı verilen bir prosedürü içerebilir.

DBS’de elektrotlar beyninize implante edilir ve göğsünüzdeki bir jeneratöre bağlanır. Bu şekilde, belirtilerinizi hafifletmek için beyninize elektrik darbeleri gönderilir. ‌ Parkinsonizm için tedavi nedene bağlıdır. İlaçtan kaynaklanıyorsa, ilacı almayı bıraktığınızda iyileşebilir. Altta yatan bozukluk tedavi edilebilirse, hipokinezi düzelebilir. İlaçlar yardımcı olabilir, ancak genellikle parkinsonizm tedavisinde Parkinson hastalığını tedavi ettikleri kadar etkili değildirler.

Bazı yaşam tarzı değişiklikleri, aşağıda açıklanan hem Parkinson hastalığı hem de parkinsonizm semptomlarını hafifletebilir. Egzersiz yapmak. Egzersiz, sizi güçlendirmenin yanı sıra dengenizi ve esnekliğinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Egzersiz ayrıca kaygı ve depresyona yardımcı olmak gibi duygusal faydalar da sunar.

Yüzmek, bahçıvanlık yapmak veya dans etmek gibi hoşunuza giden bir egzersiz seçin. Sizin için en iyi egzersiz programını bulmak için bir fizyoterapistle çalışmak da yardımcı olabilir. İş terapisi bir meslek terapisti, günlük yaşam aktivitelerinizi veya GYA’yı kolaylaştıran teknikler konusunda size yardımcı olabilir. Bu, giyinme, banyo yapma ve yemek yeme gibi faaliyetleri içerir.

Sağlıklı diyet hipokinezi için özel bir diyet yoktur, ancak bradikinezinin yan etkilerinden biri kabızlık olabilir. Lif oranı yüksek yiyecekler yemek yardımcı olabilir. Omega-3 yağ asitleri açısından yüksek yiyecekler de bradikinezi olan kişiler için iyi olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.