Sağlık hakkında tüyolar!

Ağızdaki pH Dengesini Anlamak

Ağızdaki pH Dengesini Anlamak
0 81

Ağız pH’ını dengelemek, diş çürümesine neden olabilecek bakterileri azaltmanın etkili bir yolu olabilir. Alkaloz gıdaların tüketimi, ağız pH’ını düşüren gıdaların tüketiminin azaltılması ve tabii ki düzenli diş bakımı dahil olmak üzere pH’ı dengelemenin çeşitli yolları vardır.

Ağız pH Değeri Kaç Olmalıdır?

Tükürükteki sağlıklı pH değerini 5,6-7,9 arasında kabul etmektedir. PH seviyesinin 5,5’in altında olması kişiyi çürüklere neden olabilecek diş minesi erozyonu riski altına sokabilir; daha yüksek bir pH ise riski azaltabilir. Standart nötr pH, suda bulunan dengeli pH seviyesi olan 7’dir.

Ağız pH Değeri Kaç Olmalıdır?
Ağız pH Değeri Kaç Olmalıdır?

Bakteriler, sükroz (sofra şekeri), glikoz, fruktoz, laktoz ve pişmiş nişastalar dahil olmak üzere gıdalarda yaygın olarak bulunan şekerlerle beslenir. Şekerlemeler, gazlı içecekler, makarnalar, hayvansal proteinler ve ekmekler gibi gıdaların yanı sıra birçok doğal meyve, diş çürümesine neden olan laktik asidi üretmek için ağız bakterilerine yakıt sağlar. Bu şekerli gıdaların tüketiminin azaltılması, kötü bakterilerin büyümesini ve asit üretimini kontrol etmenin bir yöntemidir.

Tükürüğün alkalinitesini dengeleyen gıdalar tüketmek, bakterilerin gelişmesi için elverişsiz bir ortam yaratmanın bir yöntemi olabilir. PH düştüğünde, laktik asit üreten bakteriler gelişir. Daha yüksek pH değerine sahip ve alkalin spektrumunda daha yüksek olan gıdaları tüketmeyi deneyin. Spektrumun yüksek ucunda ıspanak, brokoli, salatalık, soğan, tatlı patates, yeşil fasulye, yaban mersini, mango, avokado ve bezelye bulunur. Şaşırtıcı derecede alkali meyveler arasında asidik tatlarına rağmen vücut için alkali olan limon ve misket limonu da yer alır. Spektrumun yüksek asidik, düşük pH’lı ucunda gazlı içecekler ve enerji içecekleri, sığır eti, ekmek, fındık, yapay tatlandırıcılar, makarna, domuz eti ve kahve yer alır.

Ağız pH’ını düzenlemek için gıdalara karar verirken denge önemlidir. PH skalasında çok düşük bir ağza sahip olmak kişiyi çürükler için daha yüksek bir risk altına sokabilirken, sadece yüksek pH’lı gıdalar tüketmek iyi bir şeyin çok fazlası olabilir. İyi bir sağlık ve iyi bir ağız sağlığı için gerekli olan uygun vitamin ve besin maddelerinin tüketimi çok önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.