Sağlık hakkında tüyolar!

Her Gün Sarımsak Yutmak Faydalı Mı?

Her Gün Sarımsak Yutmak Faydalı Mı
0 80.170

Sarımsak nasıl yenir ve doğru şekilde yemekten bekleyebileceğiniz birçok fayda hakkında bilmeniz gerekenler burada.

Faydaları İçin Sarımsak Nasıl Yenir?

Sarımsağın sağlığa faydalarının çoğu, antibakteriyel ve antifungal yetenekleri sayesinde antimikrobiyal potansiyeli ortaya çıkaran kükürt bileşiklerinden, özellikle allisinden gelir. Allisin, bir diş sarımsak doğrandığında, ezildiğinde veya çiğnendiğinde oluşur. Ancak, sarımsağı kestikten hemen sonra pişirirseniz tüm faydalarını kaybettiğinizi iddia ediyor. Allisin bir kez kıyıldığında bulunan bir çalışma, kararsız olabilir ve potensi hızla düşebilir.

Sarımsakları doğradıktan sonra pişirmeden önce 10 dakika beklemenizi önerir. Ancak bununla ilgili araştırmalar tarihlidir ve tam olarak net değildir. Sarımsak pişirmek faydaları azaltabilir. Yakın tarihli bir araştırma, haşlanmış (yüzde 16) ve kavrulmuş (yüzde 30) sarımsağın allisin içeriğini çiğ sarımsağa kıyasla önemli ölçüde azalttığını buldu. Çiğ sarımsak tercih etmek, besin getirisini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olabilir.

Sarımsağın Sağlığa Faydaları

Sarımsağın immünolojik özellikleri üzerine yapılan son araştırmalar umut vericidir. Bazı araştırmalara göre, iltihapla savaşmaya, kolesterolü düşürmeye ve kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir. Başka bir inceleme, sarımsağın sperm üretimini artırabileceğini ve testosteronu artırabileceğini buldu.

Glutatyon üzerine yapılan yeni araştırmalar, sarımsağın sizi sağlıklı tutmada oynayabileceği role ışık tutabilir. Glutatyon, vücudunuzun oksidatif strese karşı ilk savunma hattı olan güçlü bir antioksidandır. Araştırmalar, sarımsak gibi kükürt bakımından zengin sebzeler yemenin glutatyon seviyenizi artırabileceğini göstermiştir.

Sarımsak Yutmak Faydalı Mı
Sarımsak Yutmak Faydalı Mı

Allisin, sarımsağa inanılmaz tadını vermekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerdeki en güçlü antioksidanlardan biridir ve inanılmaz bir bakteri ve mantar savaşçısıdır. Aslında sarımsak, II. Dünya Savaşı sırasında askerlerin kangrene karşı savaşmasına yardımcı olmak için kullanıldı. Aslında o kadar güçlü ki, sarımsak takviyeleri strep boğazına, staph enfeksiyonlarına ve hatta şarbon bakterilerine karşı başarıyla kullanılmıştır. Şu anda daha fazla araştırma yapılmasına rağmen, sarımsak, vücudun belirli ilaçlara ve antibiyotiklere karşı dirençli olabileceği zor enfeksiyonların tedavisinde özellikle etkili görünüyor.

Kardiyovasküler hastalıklara karşı mücadelede sarımsak önemli bir oyuncu olabilir. Yeni araştırmaya göre, yaşlı sarımsak özü “kalp hastalığının ilerlemesini durdurmaya ve hatta bazı durumlarda arter plak birikimini tersine çevirmeye” yardımcı oluyor. Faktörlerden biri, sarımsağın kalp hastalığı için bir belirteç olan homosistein düzeyini azaltabilmesidir.

Sarımsağın mantar önleyici özellikleri o kadar güçlüdür ki, bitki genellikle sivilceleri tedavi etmek için kullanılmıştır ve bazı bitki uzmanları, kafa derisinde yaşayan bir mantar olan Pityrosporum ovale ile mücadelede proaktif olarak görüldüğü için sarımsağın kepeği iyileştirme yeteneğine sahip olabileceğine inanırlar. Allisin bileşikleri, etkili saç dökülmesi tedavisi ile de bağlantılıdır ve aslında dökülmeyi yavaşlatmaya yardımcı olur.

Ne Kadar Yemelisiniz?

Sarımsak için resmi bir dozaj yoktur, ancak haftada bir öğüne sarımsak ekleyerek basit başlamanızı önerir. Çoğu çalışma, daha fazla sarımsak yemenin (günde yaklaşık bir ila iki karanfil) faydalı olabileceğini bulmuştur. Bununla birlikte, mutfak için bir başlangıç ​​yapmadan ve sarımsaklı bir konfi hazırlamadan önce, sarımsağın kan pıhtılarının oluşumunu engellediğini bilmelisiniz. Kanama bozukluğunuz varsa veya kan inceltici ilaçlar alıyorsanız, yüklemeden önce doktorunuzla konuşun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.