Sağlık hakkında tüyolar!

Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler
0 415

Evden, üniversite dışından ve mümkün olduğunca sosyal mesafeyi koruyarak çalışmaya başladık. Evde kaldığımızda ve uzun süredir buzdolabımızda veya kilerimizde bulunan yiyeceklerle sıkışıp kaldığımızda, fiziksel hareketsizlik, aşırı yeme ve oturma, stres, kaygı ve depresyon olasılığının yüksek olduğu, geçici olarak yerleşik bir yaşam tarzı yaşıyoruz. Özellikle birçoğumuz pandemi sırasında kilo alırız ve kalıcı olarak geri alamayabiliriz, bu da tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp krizi, felç ve diğer rahatsızlıklar için önemli sağlık sorunları oluşturur. Şimdi sağlıklı yaşam tarzı, vücut ağırlığı ve genel sağlık durumunu korurken evde kalmak ve sosyal mesafeye uymak için bazı temel ipuçları ve araçlar sağlayın.

Daha İyi Bir Yaşam Sürmek İçin En İyi Sağlık ve Zindelik İpuçları

Sağlıklı Yemekler Yiyin

Bu sıkıcı ve monoton gelebilir, ancak dengeli yemekler yemek daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır. Evden çalışıyorsanız ve belirli bir programınız olmasa bile, öğünlerinizi planladığınızdan ve hiçbirini atlamadığınızdan emin olun. Protein ve lif açısından zengin bir diyet sizi gün boyunca aktif tutacaktır. Şeker, yağ ve tuzdan kaçınılmalıdır. Sebze ve meyve tüketiminizi artırın.

Geceleri Yedi İla Sekiz Saat Uyuyun

Daha fazla uyumak, birçok insanın faydalanabileceği sağlıklı bir alışkanlık gibi görünüyor. Hepimiz her gece en az yedi saat uykuya ihtiyacımız olduğunu biliyoruz, peki bizi uykudan alıkoyan ne? En büyük uyku bozucularınızı nasıl iyileştirebileceğinizi düşünün ve aşağıdakileri aklınızda bulundurun: Uyku yoksunluğu mevcut sağlık problemlerinizi şiddetlendirebilir ve tutumunuzu, motivasyonunuzu ve enerji seviyenizi olumsuz etkileyebilir. Enerji ve başarı dolu bir güne hazırlanmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri uykuya öncelik vermektir.

Sağlık ve Zindelik İpuçları
Sağlık ve Zindelik İpuçları

Olabildiğince Sosyal Ol

Üzüntünün en yaygın iki nedeni olan zihinsel ve fiziksel rahatsızlıklar izolasyon ve iletişim eksikliğidir. Aileniz ve iş hayatınız ne kadar yoğun olursa olsun, arkadaşlarınızla vakit geçirmeye ve onlarla sosyalleşmeye gayret edin. Bir erkeğin sağlığı, diğer bireylerle etkileşime girmezse zarar görür. İnsanlarla iletişim kurmak stresi azaltmaya yardımcı olur. Kahkaha terapisini duyduysanız, sizi başkalarıyla birlikte güldürerek stresi azaltmak için benzer şekilde çalışır. Herkes, yalnızca başkalarıyla etkileşime girdiğinde bulunabilecek olan kabul ve arkadaşlık için can atıyor.

Düz Otur

Ayakta durma, oturma ve hareket etme şekliniz genel sağlığınızı ve esenliğinizi etkiler. Sürekli bir zombi gibi kambur duruyor veya yürüyorsanız duruşunuza dikkat etmelisiniz çünkü kötü duruş fiziksel deformasyonlara ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. İyi bir duruş sağlamak için vücudunuzu pelvisiniz, gövdeniz ve başınız hizalı olacak şekilde nötr bir konuma getirin. Uzun süre verimli çalışmak için ideal bir konumdur.

Düzenli Egzersiz

Kendinizi gün ortasına doğru halsiz mi buluyorsunuz? Market alışverişi veya ev işi gibi sıradan işlerden hiç yorulduğunuzu hissettiniz mi? Amerikalılar için Fiziksel Aktivite Yönergeleri tarafından önerilen haftalık 150 dakikalık aktiviteyi almak, yaygın inanışın aksine enerji sayınızı azaltabilir, tüketmeyebilir. Nasıl? Egzersiz, stres ve gerginliği azaltarak, kasları güçlendirerek ve dayanıklılığı artırarak diğer fiziksel görevler veya aktiviteler sırasında vücudunuzun daha verimli çalışmasına yardımcı olur.

Multivitamin Takviyesi Alın

Özellikle evde çok çeşitli sebze ve meyveler yoksa, yeterli besin aldığınızdan emin olmak için günlük bir multivitamin tableti almak iyi bir fikirdir. A, B6, B12, C, D ve E vitaminlerinin yanı sıra çinko, demir, bakır, selenyum ve magnezyum sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gereklidir. Şu anda diyetinize takviyeler veya “harika mineral takviyeleri” eklemenin enfeksiyonu önlemenize veya iyileşmenizi hızlandırmanıza yardımcı olabileceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Yüksek dozda vitaminler bazı durumlarda sağlığa zararlı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.