Sağlık hakkında tüyolar!

Sindirimi Kolay Olan En İyi Gıdalar

Sindirimi Kolay Olan En İyi Gıdalar
0 240

Sindirimde yiyecekler küçük parçalara ayrılır, böylece vücut tarafından emilebilir ve enerji olarak kullanılabilir. Sağlığımızı korumak için vücudumuzda önemli bir rol oynar.

Son yıllarda fast food veya hazır gıdaların tüketimi popülerlik kazanmıştır. Asitlik, şişkinlik, kabızlık ve mide bulantısı günümüzde insanların karşılaştığı birkaç yaygın sorundur ve bu tür gıdalar şüpheli olarak alınmaktadır. Piyasadaki birçok takviye bu sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olsa da, bazı gıdalar daha iyi sindirime yardımcı olur.

Hazımsızlık, iltihaplı bağırsak hastalığı (IBD) veya diğer sağlık sorunları olan kişiler sıklıkla ne yemeleri gerektiği konusunda endişelenirler. Bu durum, öncelikle basit karbonhidratlardan ve kafein açısından zengin içeceklerden oluşan bir diyete yol açabilir ki bu da ek besinlere ihtiyaç duyan biri için sağlıksızdır.

Sağlık uzmanları ve profesyonellerden alınan tavsiyeler, belirli sağlık durumuna göre uygun yiyeceklerin dahil edilmesine yardımcı olacaktır. Örneğin, bazı hazımsızlık belirtileri arasında şişkinlik, kabızlık, ishal, mide ekşimesi, bulantı ve kusma yer alır. Aşağıda listelenen gıdaların sindirimi nispeten kolaydır ve bu tür sorunlara yardımcı olur.

Kolay Sindirilen Gıdalar

Muz

Sindirim probleminiz varsa, hazımsızlığı uzak tutmak için her gün bir muz yiyin. Ayrıca muz, bağırsak fonksiyonlarını geri kazanmaya yardımcı olduğu ve ishal tedavisine yardımcı olabileceği için mide sorunlarının tedavisinde etkilidir. Araştırmalar, sindirim sağlığını geri kazanmaya yardımcı olan elektrolitler ve potasyum bakımından yüksek olduklarını göstermiştir.

Sindirimi Kolay Gıdalar
Sindirimi Kolay Gıdalar

Tatlı Patates

Tatlı patatesler, çözünmeyen liflere göre sindirimi daha kolay olan çözünür lif bakımından yüksektir. Bu nedenle, probiyotiklerin gıdası anlamına gelen prebiyotik görevi gördüğü için genel sindirim sağlığını destekler. Ayrıca bağırsak bakterilerinin çoğalmasına yardımcı olur. Ayrıca, tatlı patates sindirim sağlığına yardımcı olan doğal bir elektrolit olan potasyum içerir.

Çalışmalar, fitokimyasalların sinerjik etkilerinin, artan besin içeriğinin ve sindirim özelliklerinin, diyet lifinin obezite ve diyabetin tedavisi ve önlenmesi, KVH’nin azaltılması ve belirli kanser türlerinin insidansının azaltılması üzerindeki yararlı etkilerinin arkasındaki mekanizma olduğu düşünülmektedir.

Beyaz Pirinç

Pirinç mükemmel bir enerji kaynağıdır; ancak tüm tahılların sindirimi kolay değildir. Kahverengi pirinç gibi yüksek lifli pirinçler ishal, şişkinlik ve gaz gibi sindirim sorunlarına yol açabilir. Araştırmalar, sindirim sisteminde kolay tahıllar ararken beyaz pirincin kahverengi, siyah veya kırmızı pirince göre daha iyi bir seçenek olabileceğini göstermektedir.

Yoğurt

Sağlığınızı iyileştirebilecek faydalı bakteriler içeren mükemmel bir probiyotik kaynağıdır. Yoğurt, sütün başta laktik asit bakterileri ve bifidobakteriler olmak üzere mikroorganizmalarla fermente edilmesiyle elde edilir.

Yoğurt, sindirim sisteminiz için faydalı olan canlı bakterilerle doludur. Bağırsaklarınızdaki floranın yenilenmesine yardımcı olur. Çok sayıda çalışma, probiyotik tüketiminin bağışıklık tepkilerini ve insan metabolik süreçlerini modüle etmede birçok faydası olduğunu göstermiştir.

Karpuz

Karpuzda beta-karoten, A vitamini ve C vitamini gibi antioksidanların yanı sıra potasyum da bol miktarda bulunur. Besin açısından yoğun ve sindirimi kolay gıdalar ihtiyaç duyan kişiler için faydalıdır.

Karpuz bol miktarda su ve kolay sindirim ve kabızlığı önlemek için hayati önem taşıyan bir miktar lif içerir. Lif bağırsak hareketlerini düzenlerken, su atıkların sindirim sisteminizde daha verimli bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.