Sağlık hakkında tüyolar!

50 Yaş ve Üzeri Kadınlar için Beslenme

50 Yaş ve Üzeri Kadınlar için Beslenme
0 192

Beslenme, özellikle 50 yaş ve üzeri kadınlar için optimal sağlık ve refahın sürdürülmesinde çok önemli bir rol oynar. Kadınlar yaşlandıkça, vücutları beslenme ihtiyaçlarına özel dikkat gerektiren çeşitli değişikliklere uğrar. Doğru beslenme sadece yaşlanma sürecini desteklemekle kalmaz, aynı zamanda yaşamın bu aşamasında daha yaygın olan belirli sağlık koşullarının önlenmesine ve yönetilmesine de yardımcı olur. Bu makalede, belirli beslenme önerileri ve bunların genel sağlık üzerindeki etkileri de dahil olmak üzere, 50 yaş ve üzeri kadınlar için beslenme önemi tartışılacaktır.

50 Yaş ve Üzeri için Beslenme
50 Yaş ve Üzeri için Beslenme

50 Yaşından Sonra Nasıl Beslenmeli?

Aşağıdaki beslenme ipuçları 50’li yaşlarınızı (menopozun ortalama başlangıç yaşı) ve ötesini muhteşem bir şekilde yaşamanıza yardımcı olabilir.

  • Yaş grubunuza uygun günlük bir multivitamin alın. Bu, beslenme resminizdeki boşlukları telafi edecektir. 50 yaş üstü kadınlar genç kadınlara göre daha az demire ihtiyaç duyar.
  • Gerekli miktarda kalsiyum ve D vitamini almanın en iyi yolu sağlıklı beslenmektir. En iyi kalsiyum kaynakları arasında süt ürünleri, badem, brokoli, lahana, somon ve güçlendirilmiş tofu gibi soya ürünleri bulunmaktadır. D vitamini için en iyi kaynaklar yağlı balıklar, yumurta sarısı ve güçlendirilmiş süttür. Menopoz sonrası kadınlar kalsiyum ve D vitamini takviyesi almaktan kaçınmalıdır. Birleşik Devletler Görev Gücü, bu takviyelerin sağlıklı kadınlarda kırıkları önlediğine dair çok az kanıt olduğunu tespit etmiştir.
  • Daha fazla meyve, sebze, tam tahıl ve baklagil tüketin. Bunlar size bol miktarda hastalıkla savaşan antioksidan, daha fazla lif ve daha az sodyum sağlayacaktır.
  • Yeterince lif alın. Tam buğday makarnası, tahıllar, ekmek, yulaf ezmesi, esmer pirinç, patlamış mısır ve taze meyve ve sebzelerin hepsi lif bakımından zengindir.
  • Doğru proteinleri tüketin. Yağsız protein (derisiz tavuk gibi), somon gibi yağlı balık (omega-3 yağları içeren) ve bitkisel protein dengesini sağlayın.
  • Haftada birkaç kez vejetaryen bir yemeğin tadını çıkarın. Bitki bazlı bir diyet düşük kalorilidir ve vitaminler, mineraller, hastalıklarla savaşan antioksidanlar açısından yoğundur.
  • Tuz alımını azaltın. Çok fazla tuz yüksek tansiyonla bağlantılıdır.
  • Yağları akıllıca seçin. Ve bunları minimumda tutun. Tereyağı, margarin, salata sosu, kızarmış yiyecekler, atıştırmalık yiyecekler ve tatlılarda bulunanlar gibi trans ve doymuş yağlardan kaçının. “İyi yağlar” arasında zeytinyağı gibi birçok bitkisel yağ, bazı kuruyemişler ve somon ve ton balığı gibi balıklar bulunur.
  • Tatlıları azaltın. Meşrubat, şeker ve tatlıları sınırlayın; bunlar kalori yüklü olabilir ve çok az besleyicidir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.