Sağlık hakkında tüyolar!

Kırmızı Şarap Kalbe İyi Gelir Mi?

Kırmızı Şarap Kalbe İyi Gelir Mi?
0 220

Bu soru neredeyse otuz yıldır soruluyor. Ve cevap hala kocaman bir “belki”. İşte kırmızı şarap hakkında tüm bilgiler;

Kırmızı Şarap Kalp İçin İyi midir?

Kırmızı şarabın sağlığa faydaları hakkındaki tartışmalar 1980’lerin sonunda “Fransız Paradoksu” ortaya çıktığında başladı. Fransızların genel olarak yüksek yağlı beslenmelerine rağmen koroner kalp hastalığı görülme sıklığının nispeten düşük olduğu görülmüştür.

Resveratrol ve kırmızı şarabın yanı sıra onun sağlığa faydalarını doğrulayan ya da çürüten binlerce bilimsel çalışma ortaya çıktı. Polifenoller kırmızı şarapta bulunan bir grup antioksidandır, ancak resveratrol en çok dikkat çeken polifenoldür.

Kırmızı Şarabın 5 Olası Sağlık Faydası

Resveratrolün – ve dolayısıyla kırmızı şarabın – sağlığa olası faydaları geniş kapsamlıdır:

  1. HDL (iyi) kolesterolü artırır
  2. LDL (kötü) kolesterolü düşürür
  3. Kan pıhtısı oluşumunu engeller
  4. Arter hasarını önlemeye yardımcı olur
  5. Kan damarlarınızı kaplayan hücre tabakasının (endotel) işlevini iyileştirir
Kırmızı Şarap Kalp İçin İyi midir?
Kırmızı Şarap Kalp İçin İyi midir?

Bazı araştırmalar kırmızı şarabın kalp sağlığına faydalı olabileceğini gösterirken, diğer çalışmalar diğer şarapların, biranın veya alkollü içkilerin de benzer faydaları olabileceğini söylemektedir. Yine de, diğer çalışmalar resveratrol veya alkolün kalp hastalığını önlemede hiçbir faydası olmadığını bulmuştur.

Belki de alkolden tamamen uzak durmak ve yine de resveratrolün olası sağlık faydalarından yararlanmak istiyorsunuz. Başka kaynaklar da var! Kırmızı veya mor üzüm yemeyi veya üzüm suyu içmeyi deneyin. Yer fıstığı, bitter çikolata, kızılcık ve yaban mersini de aşırı tüketimden kaynaklanan olası sabah etkileri olmaksızın iyi resveratrol kaynaklarıdır.

Resveratrol alımınızı gerçekleştirmek için kırmızı şarabı seçerseniz, kadınlar için 5 onsluk bir bardak ve erkekler için iki bardaktan fazla olmayan günlük önerileri aklınızda bulundurun. Kırmızı şarap ve resveratrolün sağlığa faydalarına dair kesin bir kanıt olmadığından, çalışmalar devam edecektir. Bu nedenle, eğer çok istiyorsanız, kendinize en sevdiğiniz cabernet şarabından bir bardak doldurun ya da bitter çikolatadan bir parça koparın… ya da belki her ikisinden de biraz. Ve hepsinin tadını ölçülü bir şekilde çıkarın. Şerefe!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.