Sağlık hakkında tüyolar!

Ada Çayı Faydaları Nelerdir? Adaçayı Neye İyi Gelir?

Ada Çayı Faydaları Nelerdir
0 317

Adaçayı duydunuz ama ne olduğundan ve neye iyi geldiğinden emin değil misiniz? Nane ailesinin başka bir bitkisinden yapılan adaçayı, adaçayı yaprakları ve sıcak su kullanır. Söylentiye göre ada çayı sağlığımız üzerinde çeşitli faydaları vardır, bu yüzden ilgileniyorsanız, aşağıda daha fazlasını öğrenin.

Ada Çayı Neye İyi Gelir?

Adaçayının faydalarını yazının ilerleyen bölümlerinde inceleyecek olsak da, ne tür şeylere iyi geldiği söylenen şeyler nelerdir? Genel olarak konuşursak, adaçayı şunlar için kullanılır:

  • Menopoz belirtileri ile yardım
  • Bir antioksidan kaynağı sağlayın
  • Enflamasyonu azaltın
  • Cilt sağlığını destekleyin
  • Ağız sağlığını destekleyin
  • Beyin fonksiyonu ile yardım
  • Kan şekeri kontrolünü iyileştirin
  • Kalp sağlığını destekleyin

Ada Çayının Faydaları

Adaçayı ister kadın sağlığı için destek arıyor, ister cildiniz için çeşitli nedenlerle tüketilebilir. Aşağıdaki ada çayının tüm farklı potansiyel faydalarını keşfedin.

Menopoz Desteği

Adaçayı uzun yıllardır menopoz semptomları için bitkisel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Özellikle sıcak basması tedavisinde adaçayı kullanılmıştır. Bir çalışmaya göre, sıcak basması olan menopozdaki kadınların tedavisinde adaçayının etkinliğinin ilk kanıtı olduğunu vurgulamaktadır.

Adaçayı Neye İyi Gelir
Adaçayı Neye İyi Gelir

Antioksidan Kaynağı

Adaçayının bir diğer faydası da antioksidan potansiyeline sahip olmasıdır. Bu, vücudunuza serbest radikallerle savaşmak için moleküller sağlamada etkili olabileceği anlamına gelir – bunlardan çok fazla varsa sağlığa yol açabilecek zararlı bileşikler. Adaçayı çayının yüksek olduğu bir antioksidan türü, hayvan çalışmalarının inflamasyonu ve kan şekeri seviyelerini azaltmak için faydalı olduğunu gösterdiği rosmarinik asittir.

Yapılan araştırmada, insan gönüllüleri üzerinde yapılan çift kör bir denemede adaçayının antioksidan savunmayı iyileştirmede etkili olduğunu vurguladı. Buna ek olarak, aynı araştırma, diyabetik sıçanlar üzerinde çalışırken adaçayının karaciğerin antioksidan durumunu olumlu yönde etkilediğini vurguladı. Bununla birlikte, ada çayının antioksidan potansiyelinin her markaya göre değişebileceğini de belirtti, bu nedenle satın alırken bu hususu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Cilt Sağlığını Destekler

Adaçayı aynı zamanda cilt sağlığınızı desteklemek için de kullanılabilir ve tarih boyunca geleneksel tıpta cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Ayrıntılara bakıldığında, adaçayı içinde bulunan ana bileşiklerden biri olan cilt üzerinde faydalı olan kafur olduğu görülüyor.

Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, kafurun yeni, sağlıklı cilt hücrelerinin büyümesini teşvik etmede etkili olduğunu buldu. Ancak bunun yanı sıra yaşlanma belirtilerini yavaşlatmak ve kırışıklık oluşumunu azaltmak için de faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Adaçayı çayının yardımcı olabileceği bir başka cilt sağlığı alanı da cilt iyileşmesidir. Özellikle hayvan çalışmaları, adaçayı yaraları ve uçukları iyileştirmede ne kadar etkili olduğunu araştırmıştır. Aynı şekilde, birkaç farklı bilimsel araştırmacı, adaçayı özütünün cilt sağlığınıza zarar verebilecek bazı zararlı mantarları ve bakterileri öldürme yeteneğine sahip olduğunu test tüpü çalışmaları yaparak vurgulamıştır.

Kalp Sağlığını Destekler

Ve son olarak, adaçayı çayının kolesterol seviyelerine yardımcı olabileceğini ve dolayısıyla kalp sağlığını desteklediğini gösteren bazı bilimsel araştırmalar var. Adaçayı özütünün HDL/LDL oranını kolesterol seviyelerini iyileştirdiği ve trigliseritleri, insülin direncini ve yağ dokusunun boyutunu düşürdüğü bulunmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.