Sağlık hakkında tüyolar!

Sirtfood Diyeti Nedir?

Sirtfood Diyeti Nedir
0 103

Bu çok tanıdık bir döngü: Ünlüler kilo veriyor. Magazin basını çıldırıyor. O ünlü tarafından kullanılan diyet, her yerde hashtag’lerde ve manşetlerde görünmeye başlar. Sıradan insanlar diyet dener ve bundan nefret eder.  Doğrulanmamış olsa da, söylentilere göre Adele, İngiltere’deki bir spor salonundan çıkmış gibi görünen Sirtfood Diyeti adlı bir şeyi takip etti.

Diyetin dayanağı, polifenoller adı verilen yararlı bitki bileşiklerinin, oruç tutma ve egzersizin etkilerini taklit eden sirtuinler adı verilen belirli proteinleri harekete geçirdiği iddiasıdır (diyetin yaratıcıları buna “zayıf gen yolunu açmak” diyor). Pek çok bitkisel gıda polifenol içerir, ancak en iyi 20 “sirtfood” lahana, çilek, kırmızı soğan ve ceviz gibi şeylerin yanı sıra bitter çikolata, kırmızı şarap ve kahve içerir.

Sirtfood Diyeti
Sirtfood Diyeti

Diyetin “hiper başarı aşaması” olarak adlandırdıkları ilk haftası, 2-3 yeşil meyve suyu içmeyi (evet, bir meyve sıkacağına ihtiyacınız olacak) ve önerilen toplam miktar için günde en fazla iki öğün yemeyi içerir. Günde 1.000-1.500 kalori (ilk üç gün için 1.000; son dört gün için 1.500). “Bakım aşamasının” sonraki iki haftasında, günde yaklaşık 1.500-1.800 kalori için günde üç öğün, bir yeşil meyve suyu ve 1-2 “Sirtfood Bites” (sağladıkları atıştırmalık bir tarif) tüketmeniz önerilir. Sirtfood açısından zengin olan kitaptaki tarifleri uygulamanız gerekiyor. Ancak kulağa yeterince lezzetli gelse de – tam tahıllar, sebzeler, zerdeçal ve tofu ile yapılan bir tavada kızartma veya tavuk ve sebzelerle yapılan bir lahana salatası ve zeytinyağı ve otlar sosu – sonuçta, eğer ‘ önerilen düşük kalorili planı uyguluyorsanız, sadece fazla yemek yemiyorsun. Tahminime göre birçok insan kendini tatminsiz ve aç hissedecektir.

Kilo vermeye neden olan sihirli bir gen yolu teorisini destekleyecek hiçbir araştırma olmamasının yanı sıra, merak etmeden duramıyorum: Bu yiyecekler bu kadar özelse, diyet neden hala bu kadar düşük kalorili bir plan gerektiriyor? Yazarlar, ilk yedi günde yedi pound kaybedebileceğinizi iddia ediyor, ancak bir hafta boyunca günde sadece 1.000-1.500 kalori yemek, ne olursa olsun birçok insan için kilo kaybına (muhtemelen çok fazla su ağırlığı) yol açacaktır.

Sırada ne var? Sirtfood açısından zengin bir diyet yemeye devam etmeniz gerekiyor ve aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir liste sunuyorlar. Ancak benim önsezim, birçok insanın yoğun istek ve aşırı yeme deneyimleyeceğidir – uzun süreli kalori yoksunluğundan sonra yaygın olan, bu gibi geçici diyetlerin tipik olarak yardımcı olmaktan çok zarar vermesinin nedeni budur. Evet, polifenoller açısından zengin bir diyet yemek iyi bir şeydir. Lahana, elma, narenciye, sızma zeytinyağı ve bitter çikolata gibi yiyeceklerin tümü, sağlığı çeşitli şekillerde koruyabilecek doğal bitki bileşikleri içerir. Öyleyse devam edin ve bunları – ve genel olarak birçok bitki besinini – yemeklerinize ve atıştırmalıklarınıza koyun. Sadece kiloları sihirli bir şekilde eriten bir “zayıf gen yolunu” açacaklarına güvenmeyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.