Sağlık hakkında tüyolar!

Diş Beyazlatma Güvenli Mi?

Diş Beyazlatma Güvenli Mi
0 90

Dişlerinizi ne kadar sık ​​fırçalarsanız fırçalayın, bazı sinir bozucu sarı tonlar kaybolmaz. Dişleriniz lekeli görünüyorsa, merak etmiş olabilirsiniz: “Diş beyazlatma güvenli midir?”

İnci beyazı, düz dişler uzun zamandır arzu edilen bir fiziksel varlık olmuştur. Araştırmalar parlak bir gülümsemeye sahip olmanın sosyal konumumuzu, ne kadar kazandığımızı ve aşkta ne kadar başarılı olduğumuzu etkileyebileceğini keşfetti! Sonuç olarak, dişlerinizi beyazlatmayı düşünmek için birçok iyi neden var.

Ama ya riskler? Sararmış dişlerin tedavisi söz konusu olduğunda birçok seçenek vardır. Evde kitler, ofis içi tedaviler ve diş hekimi tarafından reçete edilen seçeneklerin tümü farklı nedenlerle cazip görünüyor. Hangilerinin güvenli olduğunu bulmak kafa karıştırıcı olabilir, bu yüzden diş hekimlerinden dişlerinizi güvenli bir şekilde beyazlatma konusunda tavsiyelerini istedik.

Diş Beyazlatma Güvenli Midir ve Nasıl Çalışır?

Diş beyazlatma ürünlerinin kullanımı genellikle oldukça güvenlidir. Ancak beyazlatıcı ürünlerin dikkatli kullanılması gerekmektedir. Beyazlatıcı ürünleri aşırı kullanmayın veya önerilen sürelerden daha uzun süre dişlerinizde bırakmayın.

Peroksitler, diş beyazlatma ürünlerinde kullanılan en yaygın ağartma maddeleridir. Hidrojen peroksit veya karbamid peroksit, evde veya kinikte yapılan bir tedavi olsun, beyazlatma kitinizin içerik listesine büyük olasılıkla dahil edilecektir. Çalışma şekilleri biraz karmaşıktır. Kısacası, dişlerinizdeki minedeki lekeleri parçalayıp kaldırırlar: karbamid peroksit, minenizin yüzeyine nüfuz etmek için hidrojen peroksit ve üreye dönüşür. Araştırmaya göre, asidik özellikleri nedeniyle hidrojen peroksit elektronları uzaklaştırabilir, böylece boyama molekülleri içindeki atomları parçalayabilir. Buna karşılık, bu hareket dişlerinizdeki lekeleri kaldırır ve bu lekeler yok edildikçe dişleriniz daha parlak görünecektir.

Diş Beyazlatma Güvenli Midir
Diş Beyazlatma Güvenli Midir

Diş Beyazlatmanın Riskleri Nelerdir?

Bir araştırma, evde diş beyazlatma ürünleriyle ilişkili, diş yüzeyinde pürüzlendirme ve yumuşama, artan demineralizasyon potansiyeli ve diş restorasyonlarının bozulması dahil olmak üzere çeşitli riskler buldu. Dişlerinizi beyazlatırken en yaygın risk, geçici hassasiyet geliştirmesidir.  Kaçınmanız gereken yöntemlere daha derinlemesine bakmak için dişlerinizi evde doğal olarak nasıl beyazlatacağınız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Peroksitlerin aşırı kullanımı da kendi riskleriyle birlikte gelir. Yüksek konsantrasyonda beyazlatma ürünleri kullanmak dişlerinizi aşırı derecede kurutur ve bu da zamanla daha koyu hale gelmelerine neden olabilir. Bu uyarıları yineliyor ve diş hekimleri aracılığıyla sağlanan ürünler güvenlidir. Ancak internette veya mağazalarda bulunan bazı ürünler dişlere zarar verebilecek aşındırıcılar veya asitler içerebilir.

Peroksitler, temas ettikleri yüzeyleri ağartarak uzun süreli komplikasyonlara neden olabilir. Diş ve diş etlerinin ağartılmasının güvenliği konusundaki endişeler vardır. Doktorlar çok fazla ürün kullanıldığında veya dişlerde ve diş etlerinde çok uzun süre bırakıldığında, tahriş olmuş “yanık” diş etlerine veya hassas dişlere yol açabileceği” konusunda uyarıda bulunuyor. Bununla birlikte, tavsiye genel olarak tutarlıdır: Size verilen talimatlara bağlı kalırsanız, diş beyazlatma ürünlerinin kullanımı güvenli olacaktır.

Herkes Dişlerini Beyazlatabilir Mi?

Gördüğünüz gibi, diş beyazlatma ile ilgili bazı riskler var. Bu nedenle, bazı insan grupları dişlerini tamamen beyazlatmaktan kaçınmalıdır. Başlangıçta sağlıklı bir ağza sahip olduğunuzdan emin olmak için diş hekiminize danışmanız gerekir.

Diş beyazlatma için sizi uygunsuz hale getirebilecek durumlar arasında diş eti çekilmesi, mevcut kozmetik tedaviler (örneğin diş telleri), çürüyen veya iyileşmemiş dişler, ağız kuruluğu veya kötü ağız hijyeni sayılabilir. Bununla birlikte, bu durumların çoğuna diş hekimi ziyareti sırasında teşhis konulacaktır, bu nedenle beyazlatmadan önce rutin bir kontrol yaptırmak mantıklı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.