Sağlık hakkında tüyolar!

Mide Rahatsızlığında Yenmesi ve Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Mide Rahatsızlığında Yenmesi ve Kaçınılması Gereken Yiyecekler
0 71

İster mide gribini atlatmaya çalışıyor olun, ister doyurucu bir yemeği yeni bitirmiş olun, mide ağrısı özellikle tatillerde kendinizi mutsuz hissetmenize neden olabilir. Bir sonraki öğününüz aklınızdaki son şey olsa da, yiyecekler midenizi yatıştırmanıza yardımcı olabilir.

Belirli yiyecekleri tüketmek şişkinlik, gaz, kramp ve ishali azaltmaya yardımcı olabilir. Doğru gıdaları seçmek ve diğerlerinden kaçınmak fark yaratabilir. Bir dahaki sefere bu gibi semptomlarla başa çıkarken hangi gıdalara yönelmelisiniz?

Hangi Yiyecekler Midenizi Daha İyi Hissettirir?

Nişastalar

Tam tahıllı tost ve esmer pirinç gibi nişastalı gıdalar, ağır yiyecekler ve kendinizi hasta hissettiğinizde yiyebileceğiniz şüpheli seçenekler gibi görünebilir. Ancak bu gibi gıdaların birçok faydası vardır; sindirim için bağırsakların yağ ve proteinlere göre daha az “çalışmasını” gerektirirler, midenizin iç yüzeyini kaplayarak sindirimi kolaylaştırabilirler ve asit reflüsünü kötüleştirmezler.

Muz

Şekerli yiyecekler genellikle huzursuz bir mide için önerilmez, ancak tatlı ihtiyacınızı gidermeniz gerekiyorsa muz güvenli bir seçenektir. Sizi tok tutmak için şeker ve kalori bakımından yüksek, ancak yine de mideniz için sindirimi kolay bir meyvedir.

Mide Rahatsızlığında Yenmesi Yiyecekler
Mide Rahatsızlığında Yenmesi Yiyecekler

Su, Çay ve Elektrolitler

Köpüklü veya kafeinli içecekler yerine bir bardak su veya sıcak çay tercih edin. Nane ve papatya çayları, mide rahatsızlığına eşlik eden iltihaplanmayı yatıştırmaya yardımcı olma yetenekleriyle dikkat çekmektedir. Zencefil çayı da iyi bir seçenektir. Zencefil özellikle mide rahatsızlığını yatıştırabilir. Mide virüsünün bir parçası olarak kusuyorsanız veya ishal olduysanız, elektrolit içeriği yüksek spor içecekleri ile rehidratasyon yapmanız da önemlidir.

Elma Püresi

Mideniz bozulduğunda güvenebileceğiniz tek paketlenmiş gıda nedir? Elma püresi. Uzun raf ömrüne sahip olan bu atıştırmalık kolayca sindirilebilir, mideyi sakinleştirebilir ve ishali hafifletmeye yardımcı olabilir.

Hangi Yiyecekler Mide Ağrılarını Daha Da Kötüleştirir?

Süt Ürünleri

Süt ve peynir gibi süt ürünleri, özellikle de zaten laktoz intoleransınız varsa, guruldayan bir mideyi yatıştırmaya çalışırken kaçınmanız gereken öğeler listesinin başında yer alır.

Kafein ve Alkol

Eğer mideniz doluysa, soda ve kokteylleri es geçin. Bu kategorilerdeki içecekler mide zarını daha da tahriş edebilir. İshaliniz varsa, kahve ve soda gibi içecekler dışkınızı gevşetebileceğinden kafein de semptomlarınızı kötüleştirebilir.

İşlenmiş Gıdalar

Mutfağınızda bulabileceğiniz kurabiye, cips ve konserve çorbalar gibi mağazadan satın alınmış atıştırmalıkların çoğu işlenmiş gıdalar kategorisine girer. Erişimi kolay olduğu için bunlardan birini seçmek cazip gelse de, midenizi daha çabuk yatıştıracak daha güvenli seçenekler için markete hızlı bir yolculuk yapın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.