Sağlık hakkında tüyolar!

Diyet Depresyon ve Anksiyeteyi Nasıl Etkiler?

Diyet Depresyon ve Anksiyeteyi Nasıl Etkiler
0 103

Belirsizlik zamanlarında kendinizi biraz daha endişeli, stresli ve hatta depresyon hissedebilirsiniz. Finansal veya fiziksel stres (veya her ikisi) yaşıyor olsanız da, bir rahatlık kaynağı olarak karbonhidratlara ve aşırı tatlı yiyeceklere yönelebilirsiniz. Bu sözde “rahatlatıcı yiyecekler” hızlı bir düzeltme sağlayabilir ve hemen daha iyi hissetmemize yardımcı olabilir, ancak bunları büyük miktarlarda veya uzun süre yemek, endişenizi daha da kötüleştirebilir ve genel ruh halinizi daha da azaltabilir. Bilseniz de bilmeseniz de, yediklerinizle sadece fiziksel sağlığınızı değil, zihinsel sağlığınızı da nasıl etkilediği arasında tanımlanmış bir bağlantı vardır.

Daha İyi Diyet, Daha İyi Ruh Hali

İyi haber şu ki: Ne yemeyi seçtiğimizi kesinlikle düzenleyebiliriz. Meyve, kepekli tahıllar, sebzeler, balık, zeytinyağı ve az yağlı süt ürünlerinden zengin bir diyet tüketen bireylerin, tipik bir Batı diyetini (büyük ölçüde kırmızı et, rafine edilmiş) tüketenlere göre genel olarak daha az depresyon bildirmesi şaşırtıcı olmamalıdır.  Araştırmalar ayrıca, genellikle kepekli tahıllar ve sebzeler gibi yukarıda belirtilen bileşenlerden oluşan sağlıklı bir Akdeniz tarzı diyet yemenin genel depresyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Ne Yemelisiniz?

Bazı yiyecekler, besin maddeleri ve antioksidanlar açısından yüksek oldukları için daha düşük bir depresyon düzeyiyle bağlantılıdır. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç örnek:

  • Çeşitli deniz ürünleri (yengeç, ton balığı, koku)
  • Yapraklı yeşillikler (su teresi, ıspanak, şalgam yeşillikleri)
  • İstiridye ve midye
  • Marul (kırmızı, yeşil, marul)
  • Biberler (çan, serrano, jalapeno)
  • Turpgillerden sebzeler (karnabahar, lahana veya brokoli gibi)

Kötüyü Sınırla

Kendinizi daha sık evde bulursanız, aileniz için yemek pişiriyor veya hatta yerel restoranlardan paket yemek siparişi veriyorsanız, yemekleri rafine tahıllar, tatlılar, kırmızı et ve yağ içeriği yüksek olanlarla sınırlamak akıllıca olacaktır. Bunun yerine tam tahıllı (kahverengi pirinç, kinoa, kepekli ekmek), taze meyve, sebze veya deniz ürünleri içeren seçenekleri seçin.

Çikolata Yardımcı Olabilir

Şeker takviyesine ihtiyacınız varsa, az miktarda bitter çikolata uzun bir yol kat edebilir. Depresyon riskinizi azaltabilir ve hatta bilişsel işlevi artırabilir.

Yine de bir uyarı: Sadece bir tedavi olarak ve ölçülü olarak tüketin. Çok fazla çikolata yerseniz, sağlıklı beslenmenize gereksiz şeker ekliyor ve sağlık yararlarını yok ediyor olabilirsiniz. Yediğimiz her şeyde ve bilinçli bir seçim yaptığımız her şeyde mükemmel olmayabiliriz. Her öğün için Akdeniz tarzı bir diyeti tekrarlama yeteneğine veya araçlarına her zaman sahip olamayabiliriz. Yine de, genellikle fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığımızı iyileştirmeye hizmet edecek olan yeme alışkanlıklarımızı iyileştirmenin yollarını arayabiliriz.

Diyet Anksiyeteyi Nasıl Etkiler
Diyet Anksiyeteyi Nasıl Etkiler

Depresyon belirtileri ile uğraşıyorsanız, diyetinize bir göz atmak isteyebilirsiniz. Omega-3’leri yüksek meyve, sebze, yağsız protein ve balıkları dahil etmeyi ve doymuş yağ, trans yağ, ilave şeker ve diğer zararlı kimyasalları yüksek gıdaları sınırlandırmayı veya ortadan kaldırmayı hedefleyin. Diyet değişiklikleri ruh halinizi iyileştirmeye ve semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olsa da, diğer tedavi biçimlerinin yerine geçmez. Genel tedavi planınızın bir parçası olarak beslenmeyi nasıl dahil edebileceğiniz konusunda doktorunuzla veya bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.