Sağlık hakkında tüyolar!

Zayıflama Çayı Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Zayıflama Çayı Gerçekten İşe Yarıyor Mu
0 90

Zayıflama çayının, 21. yüzyılın sağlık çılgınlığı ve imaj takıntılı internet kültürü tarafından başlatılan yeni bir fenomen olduğunu düşünmeye meyilliyiz. Modern bitkisel zayıflama çayı binlerce yıl öncesine dayanan ve sağlığı geliştirmek için dünya çapında kullanılan içerikleri ile bu gerçeklerden daha fazla olamazdı.

Zayıflama Çaylarının Ortak Bileşenleri

Yeşil Çay

En iyi zayıflama çayı bileşenlerinden biri olan yeşil çay, birçok diyet çay karışımında bulunur. Yeşil çay, metabolizmayı hızlandırdığı ve vücudun yağ yakmasına yardımcı olduğu gösterilen kateşin içerir. Ayrıca zayıflama çayı için bir içerik listesinde de matcha çayı görebilirsiniz.

Zayıflama Çayı
Zayıflama Çayı

Kafein

Birçok zayıflama çayında bulunan kafein tüketimi, bazı insanlarda yağ kütlesinde azalma ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, yüksek miktarlarda kafein, metabolizmada %13’e kadar geçici bir artışla bağlantılıdır ve bu da zamanla kilo kaybına neden olabilir.

Nane Çayı

Sadece nane kokusu tek başına açlık seviyelerini azaltabilir. Bir çalışmada, nane suyu içmek, katılan kişilerin %43.8’inde kilo kaybına neden oldu. Bu serinletici çay aynı zamanda iyi sindirimi desteklemeye yardımcı olabilir ve bu da kilo kaybına yardımcı olabilir. Aslında, dünyanın her yerindeki insanlar yüzyıllardır yemeklerden sonra sindirim yardımcısı olarak nane çayı içmişlerdir.

Oolong Çayı

Çin zayıflama çayı olarak bilinen oolong, siyah çay, yeşil çay ve beyaz çay ile aynı bitkiden yapılır. Fark, kurutma, fermente etme ve oksitlemeyi içeren hazırlanmasındadır. Bir Çin araştırması, oolong çayının insanların vücut yağ içeriğini azaltmasına ve altı hafta boyunca vücut ağırlığını azaltmasına yardımcı olduğunu buldu. Bunun, vücudunuzun yiyeceklerden çok fazla yağ emmesini engellemeye bağlı olduğu düşünülüyor. Bu çalışmadaki deneklerin 6 hafta boyunca günde 8 gr oolong çayı tükettiğini akılda tutmakta fayda var .

Zencefil

Zencefil, yiyeceklerin termojenik etkisini artırarak metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olabilir – bu, zencefil ile takviye ettiğimizde aynı diyeti yiyerek daha fazla kalori yaktığımız anlamına gelir. Zencefil ayrıca açlık hissini azaltmaya yardımcı olabilir, bu da onu kilo vermeye çalışıyorsanız çayın içinde harika bir bileşen haline getirir.

Meyankökü

Diyete meyan kökü eklemenin kilo vermeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bir çalışma, meyan kökünün diyetle ilgili başka hiçbir şeyi değiştirmeden vücut yağ kütlesini azaltabildiğini gösterdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.