Sağlık hakkında tüyolar!

Kadınlarda Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltmak İçin İpuçları

Kadınlarda Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltmak İçin İpuçları
0 210

Alzheimer hastalığı, başta kadınlar olmak üzere dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen ilerleyici bir nörodejeneratif hastalıktır. Alzheimer hastalığı için risk faktörleri genetik, çevresel ve yaşam tarzı faktörleri de dahil olmak üzere çok faktörlüdür. Bununla birlikte, kadınların bu zayıflatıcı duruma yakalanma risklerini azaltmak için izleyebilecekleri birkaç ipucu vardır. Kadınlar daha sağlıklı alışkanlıklar edinerek ve proaktif seçimler yaparak Alzheimer hastalığına yakalanma olasılıklarını önemli ölçüde azaltabilirler. Alzheimer, ilk on ölüm nedeni arasında önlenemeyen, tedavi edilemeyen ve hatta yavaşlatılamayan tek ölüm nedenidir. Ancak riskinizi azaltmak için alabileceğiniz bazı önleyici tedbirler vardır.

Kadınlarda Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltmak
Kadınlarda Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltmak

Alzheimer Riskinizi Azaltmak için 6 Önleyici İpucu

  • Aktif kalın. Düzenli egzersiz, yaşlandıkça beyninizi sağlıklı tutmak için uzun bir yol kat edebilir. Aslında, araştırmalar haftada beş kez 30 dakika egzersiz yapmanın Alzheimer riskinizi yüzde 50 oranında azaltabileceğini ortaya koymuştur. Aerobik, güç ve esneklik antrenmanlarını aynı egzersiz seansında birleştirmek için antrenmanınızı çeşitlendirin. Örneğin, ısınma için esneme hareketleri ve soğuma için yoga içeren bir step sınıfı iyi bir seçenektir.
  • Beyninizi güçlendirin. Bilişsel olarak uyarıcı faaliyetlerde bulunan kişilere Alzheimer hastalığı teşhisi konma olasılığı yüzde 47 daha azdır. Ayrıca, sık sık okuma, masa oyunları oynama, bir müzik aleti çalma veya dans etme gibi boş zaman aktiviteleriyle uğraşanların demansa yakalanma olasılığı önemli ölçüde daha düşüktür. Gazetenizin günlük bulmacasını çözmeyi alışkanlık haline getirin ya da popüler bulmaca Sudoku’yu deneyin. Yerel üniversitede bir ders alın.
  • İyi beslenin. Kırmızı et, kızartma ve abur cubur gibi sağlıksız yiyecekleri azaltırken taze meyve ve sebze alımınızı artırın. Diyetinize daha fazla balık da ekleyin. Haftada bir kez somon, uskumru, ringa balığı, ton balığı ve beyaz balık gibi balıklar yemek, Alzheimer hastalığına yakalanma riskinde yüzde 60 azalma ile ilişkilendirilmiştir.
  • Bağlantıda kalın. İzole olmanıza izin vermeyin. Arkadaşlarınıza ve ailenize ulaşın, bir kitap kulübüne katılın, gönüllü olun veya evinizin dışında yeni bir faaliyete başlayın.
  • Kalbinizi sağlıklı tutun. Kardiyovasküler hastalıklar beyin sağlığı ile ilişkilendirilmiştir. Kan basıncınıza dikkat edin. Sigarayı bırakmak ve diyetinizdeki sodyumu sınırlamak gibi yaşam tarzı değişiklikleri yapın.
  • Sigarayı bırakın. Orta yaşlarında ağır sigara içicisi olan kişilerde Alzheimer hastalığı veya diğer demans türlerine yakalanma riski iki kattan fazla artmaktadır. Bilişsel gerileme riski her sigarayla birlikte artar, bu nedenle bugün bırakın.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.