Sağlık hakkında tüyolar!

Lökoplaki Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Önlenmesi ve Tedavisi

Lökoplaki Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Önlenmesi ve Tedavisi
0 82

Lökoplaki, genellikle ağızda mukozal doku üzerinde oluşan kalın beyaz veya gri lekeleri ifade eder. Yamalarda, özellikle farklı lökoplaki türleri arasında küçük farklılıklar olabilir. Genellikle ciddi bir durum değildir, ancak altta yatan önemli bir sağlık durumuna işaret edebilir.

Lökoplaki Türleri

Homojen, homojen olmayan, proliferatif verrüköz lökoplaki (PVL) ve oral kıllı lökoplaki olmak üzere dört ana lökoplaki türü vardır. Lökoplaki gelişen çoğu kişide homojen veya homojen olmayan tipler görülür.

Homojen ve Homojen Olmayan Lökoplaki

Homojen lökoplaki, eşit renkte çoğunlukla beyaz bir yama olarak ortaya çıkar. Yamanın yüzeyi pürüzsüz, kırışık veya çıkıntılı olabilir, ancak tüm alan boyunca tutarlıdır. Buna karşılık, homojen olmayan lökoplaki çoğunlukla beyaz veya düzensiz şekilli beyaz ve kırmızı karışımıdır. Düz, nodüler veya kabarık olabilir. Bu tip lökoplaki homojen tipe göre kansere dönüşme olasılığı çok daha yüksektir.

Proliferatif Verrüköz Lökoplaki

Florid papillomatoz olarak da adlandırılan PVL, Epstein-Barr virüsüyle güçlü bağları olan nadir bir durumdur. En agresif lökoplaki türü olabilir ve neredeyse tüm PVL vakaları kansere dönüşür. Ne yazık ki, genellikle geç teşhis edilir ve nüks etme olasılığı yüksektir.

Oral Kıllı Lökoplaki

PVL gibi oral kıllı lökoplaki de Epstein-Barr virüsü ile bağlantılıdır. Genellikle dilde beyaz tüylü yamalar şeklinde ortaya çıkar. Oral kıllı lökoplaki, HIV/AIDS hastaları gibi bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde yaygındır, ancak kansere dönüşmez.

Lökoplaki Nedir?
Lökoplaki Nedir?

Lökoplaki Nedenleri

Lökoplakinin kesin nedeni belli değildir, ancak durumla ilişkili birkaç faktör vardır. Erkeklerde kadınlardan daha yaygındır ve 30 yaşın altındaki kişilerde nadiren görülür.

Lökoplaki geliştirme şansınızı artıran faktörler arasında ağır tütün kullanımı, belirli bir tropikal yemişin (areka veya betel somunu) çiğnenmesi ve ağır alkol kullanımı yer alır. Ayrıca, kötü ağız sağlığı ve iltihaplı durumlar da lökoplakiye neden olabilir.

Lökoplaki Belirtileri

Lökoplaki semptomları bir dereceye kadar değişir ancak tüm tipleri yamalar şeklinde ortaya çıkar. Genellikle dilinizde yamalar oluşur, ancak bunlar ağzınızın başka yerlerinde de görülebilir.

  • Silemediğiniz beyaz veya gri renkli yamalar.
  • Yamalar sert hissedilebilen kalın, kabarık bir yüzey gibi görünür.
  • Kırmızı veya benekli lekeler görülebilir ve kanserin varlığına işaret edebilir.
  • Tüylü oral lökoplaki, tüylü veya bulanık büyümelerle ortaya çıkan tek tiptir.

Lökoplaki Teşhisi

Doktorunuz veya diş hekiminiz ağız muayenesi sırasında lökoplaki teşhisi koyabilir. Eğer lekeler şüpheli görünüyorsa, biyopsi gibi daha ileri testler için sevk edilebilirsiniz. Ağrılı beyaz lekeler fark ederseniz veya bu belirtilerden herhangi birini gösterirseniz mümkün olan en kısa sürede diş hekiminize görünmeniz önemlidir:

  • Nodüller veya çıkıntılar
  • Kırmızı veya benekli kitleler, genellikle çakıl taşı benzeri bir görünüme sahip
  • Yaralar veya ülserler
  • Kanama

Lökoplaki ve Pamukçuk

Birçok kişi oral pamukçuğu lökoplaki ile karıştırır, ancak bu iki durum birbirinden oldukça farklıdır. Pamukçuk da beyazımsı yamalar şeklinde görülürken, genellikle daha yumuşaktır ve daha kolay kanayabilir. Pamukçuktan farklı olarak, lökoplaki yamaları silinemez.

Lökoplaki Nasıl Tedavi Edilir?

Lökoplaki yamaları genellikle tedavi olmaksızın kendiliğinden iyileşir. Bir kez ortaya çıktıklarında, tütün gibi bilinen tetikleyicilerden kaçınmak ve bağışıklık sisteminizi zayıflatan altta yatan durumlar için tedavi aramak önemlidir. Lökoplaki yamaları biyopsi gerektiriyorsa, tedavi gereklidir. Kanser için pozitif olan yamaların yayılmasını önlemek için cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.