Sağlık hakkında tüyolar!

Ortalama Bir Yetişkin Ne Sıklıkla Spor Yapmalıdır

0 216

Sağlıklı bir yaşam için spor yapmak fazlasıyla önemlidir. Ancak, söz konusu ne sıklıkla spor yapmak olduğunda çoğumuz sınırların neler olduğunu anlamakta zorlanıyoruz. Hiç spor yapmamanın ya da düzenli fiziksel aktivitenin azlığı çoğu zaman çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilse de aşırı fiziksel aktivitenin de çeşitli zararları mevcuttur. Bu zararlar genellikle kendini gereksiz yere yorma ve vücudunun dinlenmesine fırsat vermeden fiziksel aktiviteye girişme ile ilişkili sağlık sorunlarıdır. Bu sebeple, fiziksel aktivitede bulunurken yaptığımız şeyi sağlıklı bir şekilde yaptığımızdan emin olmalıyız. Bu yazımızda da sağlıklı bir vücut ve hayata sahip olmak için ne sıklıkla egzersiz ya da spor yapmamız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Haftada En Az 150 Dakika

Aslında haftalık 2 saatten daha kısa bir süre spor yapmak vücudunuzu zinde tutmaya yetecektir. Haftalık en az 150 dakika fiziksel aktivitede bulunmak kilonuzu kontrol altında tutmanızı, stres seviyenizi düşürmenizi ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında, kilo vermek ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olmak için haftalık egzersiz sürenizi 300 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz. Elbette, verdiğimiz rakamlar kesinlikle öneriden ibaret olup her dakikanın değerli olduğunu unutmamalısınız. Belirli sebeplerden ötürü düzenli egzersiz yapamıyorsanız en azından her fırsatta birkaç dakikalığına da olsa hareket etmeyi deneyebilirsiniz.

En Ufak Hareket Fark Yaratır

Bunun yanında, kaslarınızı geliştirmek ve kilo vermek için vücudunuzdaki tüm kasları hedefleyen daha yoğun bir spor rutinine başlayabilirsiniz. Genelde spor salonuna giderek yapılan bu tür sporun sağlığınız ve zihniniz için çok faydalı olduğunu unutmayın.

Herkesin spor salonuna gitmeyeceğini ya da gidemeyeceğini göz önünde bulundurursak çeşitli fiziksel aktiviteler ile daha sağlıklı bir hayata kavuşabilirsiniz. Örneğin, yürüyüş, bisiklete binmek, yüzme, koşu ve benzeri aktiviteler ile haftalık hareket ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Aslında, fiziksel hareket dediğimizde akla genellikle spor vesaire gelse de AVM’de yürüyen merdivenler yerine normal merdivenleri kullanmak, iş yerine ya da okula yürüyerek gitmek gibi küçük değişiklikler bile hayatınızı olumlu yönde etkileyecektir. Burada “en ufak hareket bile fark yaratır” diyebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.