Sağlık hakkında tüyolar!

Egzersiz Yapmanın 5 Faydası

0 93

Sporun ne kadar faydalı olduğu hepimizin bildiği bir gerçektir. Düzenli egzersiz yapmak gerek fiziksel gerek zihinsel anlamda dinçliğe erişmemizi sağlar. Egzersiz sayesinde stresten kurtulabilir bir yandan enerji atıp bir yandan enerji depolayabiliriz. Bu yazımızda, egzersiz yapmanın göz ardı edilmemesi gereken 5 faydasından bahsedeceğiz.

1.    Egzersiz Sayesinde Kilonuzu Kontrol Altında Tutabilirsiniz

Egzersiz yapmak tek başına kilo vermenize sebep olmayabilir ancak kilonuzu korumanıza sebep olacaktır. Düzenli egzersiz yapmak aşırı kilo almanın önüne geçip kilo kaybını da kontrol altında tutarak ideal kilonuzda kalmanızı sağlar. Üstelik bunu yapmak için spor salonuna gitmenize bile gerek yok! Bilgisayar başında otururken belirli aralıklarla ayağa kalkıp evin içinde dolaşmak, şınav çekmek hatta gittiğiniz alışveriş merkezlerinde yürüyen merdivenlere binmemek gibi küçük değişiklikler ile birlikte gün içerisinde küçük egzersizler yapabilirsiniz.

2.    Egzersiz Sayesinde Sağlık ve Kalp sorunlarıyla Mücadele Edebilirsiniz

Kalp hastalıkları, obezite, kalp krizi hatta felç gibi sağlık sorunlarıyla mücadelede egzersiz olmazsa olmazdır. Düzenli egzersiz ile çeşitli hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilir ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz. Bunun yanında, yukarıda da bahsettiğimiz gibi egzersiz sayesinde kilonuzu kontrol altında tutarak obeziteye yakalanmaktan kurtulabilirsiniz.

3.    Egzersiz İle Daha Mutlu Hissedin!

Egzersizin pozitif duyguları tetikleyebileceğiniz biliyor muydunuz? Fiziksel aktivite, beynimizdeki çeşitli kimyasal faaliyetleri tetikleyerek kendinizi daha iyi ve mutlu hissetmenizi sağlar.

4.    Egzersiz Enerjinizi Arttırır

Normalde tam tersinin olması gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, egzersiz gerçekten de kendinizi daha enerjik hissetmenize yol açar. Egzersiz sayesinde vücudunuzdaki dokulara oksijen gider ve kardiyovasküler sisteminiz daha verimli çalışır; bu da daha enerjik hissetmenizi sağlar.

5.    Egzersiz Yapmak Daha İyi Uyumanızı Sağlar

Düzenli egzersiz yapmak fazla enerjinizi atmanıza sebep olarak daha çabuk uykuya dalmanızı sağlar. Egzersiz yapmak aynı zamanda uykunuzu daha iyi almanıza ve daha derin bir uykuya dalmanıza sebep olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.