Sağlık hakkında tüyolar!

Sağlıklı Kemikler için Süper Gıdalar

Sağlıklı Kemikler için Süper Gıdalar
0 1.288

Kemikler ve iskeletler insan vücudunun ayrılmaz yapısını oluşturur. Kemiklerimiz yapısal destek sağlar, hareket etmemize yardımcı olur ve hatta beynimizi, kalbimizi ve diğer hayati organlarımızı zarar görmekten korur.

Çeşitli vücut fonksiyonlarına hizmet ettikleri için kemiklerimizin sağlığını sürekli kontrol etmeliyiz. Günlük işlerimize düzenli egzersizleri dahil etmezsek veya sağlıklı beslenme alışkanlıklarını takip etmezsek, kemiklerimiz kırılgan hale gelebilir. Kırıklar çok acı vericidir ve genellikle iyileşmek için bir tür ameliyat gerekir. Bu nedenle, bazen uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açabileceğinden kemik sağlığını hafife almamalıyız. Kemiklerimizin sağlığını ve gücünü korumak için yapabileceğimiz çok sayıda şey vardır. Örneğin, sağlıklı bir diyet sağlıklı kemiklerin korunmasında hayati bir rol oynar. Bu nedenle, diyetiniz kemiklerin yenilenmesine yardımcı olacak proteinler, vitaminler ve mineraller içermelidir.

Kemik Güçlenmesi İçin Ne İyi Gelir?

Sağlıklı beslenme, genç yaşta güçlü kemiklerin gelişmesine ve yaşam boyu sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Besleyici bir diyet, düzenli egzersiz ve belirli osteoporoz risk faktörlerinden kaçınmak da dahil olmak üzere güçlü kemikler için yapı taşlarından sadece biridir.

Süt Ürünleri

Süt ürünleri iyi bir kalsiyum, protein ve fosfor kaynağıdır. Vücudumuz optimum kemik gelişimi için bunlara ihtiyaç duyar. Süt ve lor, süzme peynir (paneer) ve kurutulmuş süt gibi sütten yapılan ürünleri içerir. Bunlar diyete dahil edilebilecek en zengin ve en iyi kalsiyum kaynakları arasındadır. Araştırmalara göre, süt ürünleri kalsiyum ihtiyacımız için mükemmel kaynaklardır. Buna ek olarak, süt ürünleri kemik gelişimini önemli ölçüde etkileyen temel besinlerle doludur. Bu besinler arasında kalsiyum, D vitamini, protein, fosfor, potasyum ve diğer mikro ve makro besinler bulunur.

Vücudumuz düzenli olarak idrar yoluyla kalsiyum atar. Diyetle alınan kalsiyum kaybedileni telafi etmezse, kemikler zamanla kalsiyum kaybedecek, bu da onları daha az yoğun ve kırılmaya daha yatkın hale getirecektir. Kemik sağlığı için gerekli günlük besin alımı, her gün üç porsiyon süt ürünü tüketerek kolayca karşılanabilir. Sonuç olarak, kemik sağlığını geliştirebilir ve yaşamın ilerleyen dönemlerinde kırık olasılığını azaltabilirsiniz.

Kemik Güçlenmesi İçin Ne İyi Gelir?
Kemik Güçlenmesi İçin Ne İyi Gelir?

Fındık ve Tohumlar

  • Kaju fıstığı iyi bir demir, kalsiyum, çinko, magnezyum ve folat kaynağıdır. Tüm bu besinler kemik sağlığı için hayati önem taşır.
  • Badem iyi yağlar, protein ve kalsiyum bakımından zengindir. Ayrıca, cildinize, saçınıza, tırnaklarınıza ve bağışıklık sisteminize fayda sağlayan güçlü bir antioksidan olan E vitamini için de iyi bir kaynaktır. Islatılmış badem en iyisidir. Bunları salatalarda ve smoothie’lerde kullanabilirsiniz.
  • Ceviz omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, D12 vitamini, B6 vitamini, fosfor ve folat içerir. Omega-3 yağ asitlerinin alımı kemik sağlığına fayda sağlar. Bu makro besin, kemiklerdeki kalsiyum seviyelerini artırmaya yardımcı olarak artrit ve osteoporoz riskini azaltabilir.
  • Keten tohumu da a-linolenik asit ve kalsiyum açısından zengindir, bu da iyi kemik sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.
  • Susam tohumları, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olan sağlıklı yağlarla birlikte iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

Mantar

Mantarlar selenyum ve potasyum gibi diğer besinler için de harika bir kaynaktır. Bir araştırmaya göre selenyum kemik iliğinin korunmasına, potasyum ise kemik mineral yoğunluğunun artmasına yardımcı olur. Bu nedenle, bu gıdalardan daha fazla yiyerek kemik sağlığınızı geliştirebilirsiniz.

Yağlı Balık

Somon, gökkuşağı alabalığı ve ton balığı gibi yağlı balıklar, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olan omega-3 yağ asitleri içerir. Yetişkinlerde omega-3 yağ asitleri kemik büyümesini artırır ve kemik kaybına karşı korur. Yağlı balıklarda ayrıca kalsiyum emilimine yardımcı olan D vitamini de bulunur. Ayrıca, balık yağı takviyeleri kadınlarda kemik kaybını en aza indirerek osteoporozun önlenmesine yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.