Sağlık hakkında tüyolar!

Şeker Oranı Yüksek Meyveler Nelerdir?

Şeker Oranı Yüksek Meyveler Nelerdir
0 233

Şeker alımları, herhangi bir şeker türünü izlemek ya da düzenlemek istiyorsanız, farklı meyve türleri arasındaki farkları bilmeniz önemlidir. Yediğiniz meyvenin türlerine biraz daha dikkat etmeniz gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Örneğin, diyabet hastası, herhangi bir şeker türü, hatta meyve bile kan şekeri seviyelerini etkileyebilir. Bu, ketojenik diyet uygulayan herkes için geçerlidir, çünkü meyvedeki şeker vücudunuzun “yağ yakma” olarak da bilinen ketozise kalma ve girme yeteneğini etkiler.

Mango

Meyve sizler için iyi! İhtiyacınız olan lif ve diğer besinleri içermektedir. Ama aynı zamanda doğal şekere sahiptir ve bazılarında diğerlerinden daha fazla bulunmaktadır. Örneğin, bir mangoda 46 gram şeker var – kilonuzu ya da ne kadar şeker yediğinizi izlemeye çalışıyorsanız, en iyi seçimleriniz değildir. Belki birkaç dilimin tadını çıkarın ve gerisini sonraya saklayın.

Şeker Oranı Yüksek Meyveler
Şeker Oranı Yüksek Meyveler

Üzüm

Bunlardan bir fincan yaklaşık 23 gram şeker içerir. Ağzınıza atması çok kolay olan bir şey için bu çok fazla. Ortadan ikiye bölerek dondurursanız daha yavaş yiyebilirsiniz. Yemesi biraz uzun süren serinletici yaz ikramı olarak sizleri bekliyor olacaktır.

Kiraz

Tatlılar ve bunu gösterecek şekerleri var: Bir fincanında 18 gram var. Onlarla büyük bir kaseyi doldurursanız, ne kadar yediğinizi unutabilirsiniz. Atıştırmalığınızı önceden ölçün, böylece tam olarak ne kadar şeker alacağınızı bilirsiniz.

Armut

Bir orta boy armutta 17 gram şeker bulunur. Azaltmaya çalışıyorsanız, hepsini yemeyin – az yağlı yoğurda veya salatanın üzerine birkaç dilim koyun.

Karpuz

Bu yaz ikramlarda orta diliminde 18 gram şeker bulunmaktadır. Adından da belli olduğu gibi, suyla doludur ve güneşte bir süre kaldıktan sonra vücudunuzun tekrardan şarj olabilmesi için ihtiyaç duyulan elektrolit adı verilen özel mineraller bulunmaktadır. Sadece bir ya da iki dilimde tutun.

İncir

İki orta boy olan 16 gramdır. Şekerinize dikkat etmeye çalışıyorsanız, belki bir çift dilimleyin ve protein açısından zengin bir ikram için üzerlerine biraz keçi peyniri sürün veya birazını derisiz tavuk gibi yağsız etlere biraz fermuar eklemek için bir sosta kullanın.

Muz

Bir orta boy muzda 14 gram şeker vardır. Bu, pazarlık ettiğinizden daha fazla görünüyorsa, yarısını sabah mısır gevreğinize dilimleyin veya fıstık ezmeli sandviçinizin ortasında küçük bir parça parçalayın.

Daha Az Şeker: Avokado

Tüm meyveler tatlı şeylerle dolu değildir. Bütün bir avokado – evet, bu bir meyvedir – sadece 1,33 gram şeker içerir. Bir salataya koyun, tostun üzerine yayın veya biraz guacamole yapın. Ancak düşük olmasına rağmen kalorileri yüksektir, bu nedenle onları günlük bir alışkanlık haline getirmek iyi bir fikir olmayabilir.

Daha Az Şeker: Guava

Her biri 5 gram şeker ve yaklaşık 3 gram lif içerir – bir porsiyon kahverengi pirinç veya bir dilim tam tahıllı ekmekten alacağınızdan daha fazla. Smoothie’lerinize kabuğuyla birlikte guava eklerseniz daha da fazla lif elde edersiniz.

Daha Az Şeker: Ahududu

Bunlar, fincan başına 8 gram ve sadece 5 gram şeker içeren ciddi bir lif yumruğu içerir. Lif, sindirim için iyidir ve daha az kalori ile daha tok hissetmenize yardımcı olabilmektedir. Her defasında bir tanesinin tadını çıkarabilmek için mükemmel boyutta ve biraz taze çırpılmış krema ve bir kaşıkla güzel olur.

Daha Az Şeker: Kavun

Tek bir orta dilimde paketlenmiş lezzet ve tatminin sadece 5 gram şekerden ve sadece 23 kaloriden gelmesi şaşırtıcı. Biraz süzme peynir ve bir tutam tuzla deneyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.