Sağlık hakkında tüyolar!

Dash Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Dash Diyeti Nedir
0 93

Son zamanlarda farklı diyetleri araştırıyorsanız, DASH diyetine rastlamış ve bunun neleri içerdiğini merak etmiş olabilirsiniz. İlk olarak 1997’de tanıtılan DASH diyeti, ‘hipertansiyonu durdurmak için diyet yaklaşımları’ (yüksek tansiyon olarak da bilinir) anlamına gelir.

Yüksek tansiyon, tüm insanların neredeyse yarısını etkiler ve 130 mmHg’den yüksek sistolik kan basıncı veya 80 mmHg’den yüksek diyastolik kan basıncı olarak tanımlanır. Tedavi edilmediğinde, yüksek tansiyon vücuttaki çeşitli organlara zarar verebilir ve kalp krizi veya felce neden olabilir.

İyi haber şu ki, yüksek tansiyonu düşürmenin birkaç yolu var. En iyi su şişelerinden birine yatırım yapmak ve sıvı alımınızı artırmak kesinlikle yardımcı olabilirken, DASH diyeti, tükettiğiniz gıdada dramatik değişiklikler yapmanıza gerek kalmadan yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmak için beslenmeye dayalı harika bir yol sunar.

İnsanları bütün gıdaları yemeye teşvik ederek tüketilen sodyum miktarını düşürmeye odaklanan DASH diyeti, insanların kırmızı et ve işlenmiş gıdaların (sodyum oranı yüksek olma eğiliminde) tüketimini azaltmalarına ve lif ve mineral açısından zengin alımlarını artırmalarına yardımcı olur. meyve ve sebze gibi yiyecekler. Peki DASH diyeti herkes için uygun mu? O nasıl çalışır? Ve takip etmenin herhangi bir yan etkisi var mı? Öğrenmek için okumaya devam edin.

DASH Diyet Nedir?

DASH diyeti, tuz ve şeker oranı yüksek kırmızı et ve ağır işlenmiş gıdaların tüketimini azaltmaya ve potasyum, magnezyum ve kalsiyum miktarını artırmaya odaklanır. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum, kan damarlarının gevşemesinde ve daralmasında rol oynadıkları için kan basıncının düzenlenmesinde önemli minerallerdir. Buna ek olarak, potasyum vücuttaki sodyum üzerinde temizleyici bir etkiye sahiptir, bu nedenle ne kadar fazla potasyum yerseniz idrar yoluyla o kadar fazla sodyum kaybedersiniz.

Bir inceleme, sodyumun düşürülmesinin ön ve evre 1 hipertansiyon (yüksek tansiyon) olanlar için faydalı olabileceğini buldu. Çalışma, DASH diyetinin yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmak ve yüksek tansiyonu olanların ikincil sağlık koşulları geliştirmesini önlemeye yardımcı olmak için bir müdahale yöntemi olarak kullanılabileceğini gösterdi.

Dash Diyeti Nasıl Yapılır
Dash Diyeti Nasıl Yapılır

DASH Diyetinde Ne Yemeli?

Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, balık, kümes hayvanları, fasulye, bakliyat, fındık, tohum ve az yağlı süt ürünleri açısından zengin bir diyet. DASH diyetinin vurgusu, tuz ve şeker oranı yüksek olan et ve işlenmiş gıdaların azaltılmasıdır. Tuzdaki azalmayı, kan basıncını düşürmeye ve atardamarlarımızı korumaya yardımcı olan daha fazla gıda tüketmekle birleştirmek. Bu diyette kesinlikle imkansız yoktur – yardımcı olduğu kanıtlanmış gıdalarla daha iyi bir denge kurmak ve tuz alımını günde 6 g’ın altına düşürmekle ilgilidir.

DASH diyetinin önerdiği gibi meyve, sebze ve kepekli tahıl alımınızı artırmak, diyet lifi alımınızı artırmaya yardımcı olacak ve yemek yediğinizde size tokluk ve tokluk hissi verecektir. Genellikle açlık ve tatminsizlik, diyet yapanların bırakmasına neden olur, bu nedenle açlığı düşük ve motivasyonu yüksek tutmaya yardımcı olmak önemlidir.

DASH Diyetinin Potansiyel Faydaları

Hipertansiyonu olan 4 yetişkinden sadece 1’i (%24) durumlarını kontrol altında tutuyor; buna sahip olan insan sayısı göz önüne alındığında oldukça korkutucu bir rakam. DASH diyetini takip etmek gibi diyet değişiklikleri, durumu kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

Orijinal olarak kan basıncını düşürmek için tasarlanmış, aynı zamanda kardiyovasküler sağlık için başka faydaları da var ve lif, kalsiyum, potasyum gibi kardiyoprotektif besinler açısından zengin olması nedeniyle inme, kalp krizi riskini azalttığı ve genel olarak kardiyovasküler sağlığı iyileştirdiği gösterildi. Bütün aileye uygun sağlıklı bir beslenme şeklidir.

İşlenmiş gıda tüketiminizi azaltmak ve daha fazla tam gıdayı tercih etmek, genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir, çünkü bu genellikle diyette sodyum, doymuş yağ ve şekerin azaltılmasıyla ilişkilidir ve bu da yüksek tansiyon veya ilişkili koşulların gelişmesine katkıda bulunabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.