Sağlık hakkında tüyolar!

Uzun Süre Uykusuz Kalmanın Vücudunuz Üzerindeki 7 Etkisi

0 392

Yatağınıza yattığınızı ancak bir türlü uykunuzun gelmediğini düşünün; yatağınızda dönüp duruyorsunuz, tavana uzun uzun bakıyorsunuz, gözlerinizi kapatıyorsunuz ancak bir türlü uykuya dalamıyorsunuz. Birkaç saatliğine dalıyor sonra tekrardan uyanıyorsunuz ve bu durum tüm gece devam ediyor; sabah uyandığınızda kendinizi yorgun, asabi ve halsiz hissediyorsunuz. Eminiz herkes zaman zaman bu kendini böylesine bir durumun içinde buluyordur. Peki, uzun süre uykusuz kalmanın vücudumuz üzerindeki etkileri nelerdir merak ediyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise yazımızı okumaya devam ederek uykusuzluğun olumsuz etkilerini keşfedebilirsiniz.

1.    Uykusuzluk Zihinsel Fonksiyonlarınızı Yavaşlatır

Evet, uykusuzluk çevrenizde olan biten şeylere daha ağır tepki vermenize sebep olur. Hatta, bu sebeple uykusuz kimselerin kaza yapma olasılıkları da yüksektir. Bunun yanında, uykusuzluk, dikkat eksikliği veya konsantre olamama gibi pek çok soruna da yol açabilir.

2.    Uykunuzu Alamamak Ciddi Sağlık Sorunlarına Yol Açar

Uyku bozuklukları ve kronik uykusuzluk kalp hastalıkları, kalp krizi, kalp yetmezliği, düzensiz kalp atışı, yüksek kan basıncı, felç ya da diyabet gibi pek çok hastalığa yol açabilir.

3.    Uykusuzluk Cinsel İsteksizliğe Sebep Olabilir

Araştırmalar, uykusuzluğun erkek ve kadınlarda cinsel isteksizliğe ve libidonun düşmesine sebep olduğunu ortaya koyuyor. Bunun yanında uyku problemleri olan erkeklerde düşük testosteron seviyeleri gözleniyor.

4.    Uykusuzluk Depresyona Yol Açabilir

Uykusuzluğun ciddi etkilerinden birisi de depresyon ve strese yol açmasıdır. Bunun yanında, depresyon ve stresin de uykusuzluğa yol açması ciddi sonuçları olan bir döngüye işaret ediyor.

5.    Uykusuzluk Cildinizi Yaşlandırıyor

Vücudunuzdaki tüm organlarınız gibi cildiniz de uyku düzensizliğinden etkileniyor. Uykunuzu alamadığınız takdirde cildiniz de bu durumdan etkileniyor ve cilt problemleri beraberinde geliyor.

6.    Uykusuzluk Unutkanlığa Yol Açar

Hafızanızı güçlendirmek istiyorsanız uyku düzeninizi oturtarak işe başlayabilirsiniz. Zira yapılan araştırmalar uykusunu alamayan kişilerin unutkanlığa daha meyilli olduğunu ortaya koymuştur.

7.    Az Uyku Kilo Almanıza Sebep Olabilir

Yapılan araştırmalar az uykunun açlığa ve iştah artışına sebep olduğunu, bunun da kilo almaya hatta obeziteye sebep olabileceğini ortaya koydu. Üstelik, yapılan son araştırmalar uykusuzluğun sadece açlığa değil aynı zamanda yüksek yağ oranına sahip yiyeceklere yönelmeye de yol açtığını gösterdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.