Sağlık hakkında tüyolar!

Yavaş Çiğnemek Kilo Vermenize Neden Olur mu?

Yavaş Çiğnemek Kilo Vermenize Neden Olur mu?
0 104

İşte buradasınız, kilo verme yolculuğunuza doğru ilerliyorsunuz. Diyetinizde ve yaşam tarzınızda yaptığınız tüm küçük değişiklikleri gözden geçiriyorsunuz ve bu değişikliklerin kilo vermenizi ve sağlığınızı iyileştirmenizi sağladığını fark ediyorsunuz! Peki nasıl çiğnediğinizi, daha doğrusu ne kadar çiğnediğinizi hiç düşündünüz mü? Ve yavaş çiğnemek kilo vermenize yardımcı olur mu?

Yavaş Yiyerek Kalorileri Azaltın

Cevap evet-yavaş yemek kalori alımınızı azaltabilir. Daha yavaş çiğnediğinizde, her lokmanın verdiği haz artar ve bu da her öğün arasında daha uzun süre geçirmenize yardımcı olur.

Daha yavaş bir tempoda yemek yemek kalori alımınızı azaltabilir çünkü genellikle çok fazla yemezsiniz. Bunun tersi de genellikle doğrudur – ne kadar hızlı yerseniz, ağzınıza o kadar çok koyma eğiliminde olursunuz. Aslında, araştırmalar beyninizin doyduğunuzu algılamasının 20 dakika sürdüğünü kanıtlamıştır. Ve eğer hızlı yerseniz, beyniniz size doyduğunuzu söylemeden önce aşırı yiyebilirsiniz.

Yiyecekleri Yavaş Çiğnemek Ne Kadar Yediğinizi Nasıl Etkileyebilir?

Araştırmacılar, beslenme uzmanları ve doktorların çiğneme hakkında söyleyecek çok şeyi var. Ve çoğu, yutmadan önce yiyeceklerinizi tahminen 32 kez çiğnemenizi öneriyor.

Daha yumuşak yiyecekler (karpuz veya yoğurt gibi) çok fazla çiğneme çabası gerektirmeyecektir. Daha yoğun yiyecekler (biftek ve fındık gibi) ise daha fazla çaba gerektirecektir. Ancak genel mesaj yavaşlamak, yemeğinizin tadını çıkarmak ve çok hızlı ve çok fazla yemekten kaçınmaktır.

Yavaş Yemenin Sağlığa Diğer Faydaları
Yavaş Yemenin Sağlığa Diğer Faydaları

Yavaş Yemenin Sağlığa Diğer Faydaları

Hızlı yiyen biriyseniz ve yediklerinizi çiğnemek için zaman ayırmıyorsanız şişkinlik, mide ekşimesi, cilt sorunları, hazımsızlık ve baş ağrısı gibi sindirim sorunları yaşayabilirsiniz. Bu sindirim sorunlarından kaçınmak ve sağlıklı bir kilo da dahil olmak üzere sağlıklı bir yaşam tarzına odaklanmak için yemeğinizi yavaşlatın. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, yavaş çiğnemek kalori alımınızı azaltabilir. Ancak sağlığa başka faydaları da vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Yiyeceklerden daha fazla besin/enerji emer
 • Sağlıklı kilonuzu koruyun
 • Yiyecekler sindirim için tükürüğünüze daha fazla maruz kalır
 • Daha kolay sindirim
 • Dişlerinize iyi gelir
 • Bağırsaklarınızda daha az zararlı bakteri kalır
 • Yemeğinizin tadını çıkarın ve gerçekten tadına varın
 • Stres seviyelerini azaltır

Nasıl Yavaş Yenir ve Kilo Verilir?

 • Aç kalmayın. Yiyecek alımınızı sınırladığınızda, çok daha aç olacaksınız ve daha hızlı yemeye eğilimli olacaksınız.
 • Daha yavaş çiğnemek konusunda bilinçli olun. Çaba gerektirir, ancak bir kez alışkanlık haline geldiğinde, çok daha yönetilebilir hale gelecektir.
 • Lokmalar arasında su için. Bu, sürekli çataldan ağza hareketine ara vermenize yardımcı olur ve size sağlıklı bir hidrasyon seçeneği sunar.
 • Tüm elektronik cihazları kapatın. Dikkatiniz dağıldığında, ağzınıza ne koyduğunuz konusunda kasıtlı olmadığınız için daha fazla yeme eğiliminde olursunuz.
 • Her ısırık arasında çatal bıçaklarınızı yere koyun. Bu, bir sonraki ısırığı düşünmek yerine o anda ne yediğinize odaklanmanıza yardımcı olur.

Sonuç olarak, sağlığınız için yavaş yemelisiniz. Çiğneyin ve yemeğinizin tadını çıkarın. Vücudunuz size teşekkür edecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.