Sağlık hakkında tüyolar!

Yaz Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

Yaz Alerjisi Nedir
0 323

Yaz zamanı, sıcaklık artıyor ve güneş parlıyor. Ayrıca bitkilerin, ağaçların, çalıların ve çiçeklerin en iyi durumda olduğu anlamına gelir, bu da bazı insanlar için yaz alerjisi anlamına gelebilir.

Alerjiler Nelerdir?

Alerjiler, özellikle çocuklar arasında son derece yaygındır. Bazı alerjiler, çocuklar büyüdükçe kaybolur, ancak yetişkinlikte de bunlara sahip olmaları mümkündür. Yetişkinlerin daha önce hiç alerjisi olmayan şeylere alerjisi olması mümkündür. Alerjik reaksiyonların çoğu hafiftir, örneğin hapşırma, gözlerde kaşıntı veya burun akıntısı veya tıkanması, ilaç alma, alerji giderici ürünler kullanma ve alerjik tetikleyicilerden (biliniyorsa) uzak durma kombinasyonuyla kontrol altında tutulabilir.

Yaz Alerjisi
Yaz Alerjisi

Sıcak Hava Alerjiye Neden Olabilir Mi?

Evet, ısı ve bazı alerjiler el ele gider. Havalar ısındıkça polen alerjenleri yayan tüm bitkiler, yabani otlar ve çiçekler büyür ve etrafımızdaki havaya daha fazla polen yayar. Denkleme güçlü güneş ışığını ve genel olarak daha geniş kirliliği ekleyin ve kendinize alerjisi olan insanlar için sefalete yol açabilecek bir dizi alerjik tetikleyici var.

Dahası, tek başına yatak, kumaş ve halılarda yaygın bir ölçekte alerjen üretmeleri ve yaymaları ile tanınan mikroskobik toz akarları, sıcak ve nemli koşullarda gelişirler. Sonuç olarak, bu, bahar alerjisi semptomlarından çok farklı olmayan yaz alerjisi semptomlarından muzdarip insanlara yol açabilir. Öksürme, hapşırma, hırıltı; kaşıntılı, tıkalı, burun akıntısı; kuru ve cızırtılı bir boğaz.

Yaz Alerjilerine Ne Yardımcı Olur?

Yaz alerjisi çekiyorsanız, özellikle birden fazla, yaz mevsimi sizin için biraz sefil bir ilişki olabilir. Bununla birlikte, yaz ayları boyunca ıstırap çekmenize gerek yok çünkü yaz semptomlarınızı hafifletmek için yapabileceğiniz çeşitli şeyler var.

Alerji Tetikleyicilerinden Uzak Durmak

Alerjinizi neyin tetiklediğini bilmiyorsanız bunu yapmak o kadar kolay olmasa da, alerji semptomlarını önlemenin en iyi yolu budur. Belirtileri iki haftadan uzun süredir yaşıyorsanız, bunlara bir alerji neden olmuş olabilir. Durum buysa ve semptomlarınız günlük yaşamınızın önüne geçiyorsa, size sunulan alerji giderme seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

İlaç Almak

Alerjik reaksiyonların semptomlarını kontrol etmeye yardımcı olmak için bazıları reçetesiz satılan ve bazıları reçeteyle satılan birkaç ilaç vardır. Onlar içerir:

  • Antihistaminikler – bir reaksiyonun semptomlarını fark ettiğinizde veya bir alerjene maruz kalmadan önce reaksiyonun oluşmasını durdurmak için alınabilirler.
  • Dekonjestanlar – tabletler, kapsüller, burun spreyleri ve sıvılar tıkalı bir burun için kısa süreli tedavi olarak kullanılabilir
  • Losyonlar ve kremler – örneğin nemlendirici kremler (yumuşatıcılar). Cilt kızarıklığını ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilirler.
  • Steroid ilaçlar – spreyler, damlalar, kremler, inhalerler ve tabletler alerjik reaksiyonun neden olduğu kızarıklığı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir

İlacın alerjilerinizi yönetmenize ve semptomlarınızı hafifletmenize yardımcı olabileceğini düşünüyorsanız, bu konuda önce doktorunuzla konuşun. Belirtilerinize göre size en uygun ve etkili seçenek konusunda tavsiyede bulunabileceklerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.