Sağlık hakkında tüyolar!

Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir
0 112

Hepimizin bizi hastalıklardan korumaya yardımcı olan bir bağışıklık sistemi var. Bebeklerde ve çocuklarda yaşamları boyunca onlara hizmet edecek bağışıklık sistemi henüz gelişme aşamasındadır. Bu, küçükler için sağlıklı beslenmenin, iyi hijyenin ve güncel bir aşı profilinin çok önemli olduğu anlamına gelir. Bağışıklık sisteminin ne olduğuna, neden önemli olduğuna, çocuk ve bebeklere aşı yapılmasına, bebeğinizin bağışıklık sistemini nasıl destekleyebileceğinize ve çocuklarınızın bağışıklık sistemi nasıl destekleyebileceğinize bir göz atacağız.

Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Desteklemenin Yolları

Çocuğunuz soğuk algınlığı ve böceklerden sürekli hastalanıyor gibi görünüyorsa, bağışıklık sisteminin yardıma ihtiyacı olabilir. Bazı küçük yaşam tarzı değişiklikleri yaparak çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Endişeniz varsa çocuğunuzun aile doktorundan tavsiye alın.

Meyve ve Sebzeler

Çocuğunuzun günde önerilen beş porsiyon meyve ve sebze almasını sağlamak, özellikle de çocuğunuz çok yemek yiyiciyse, kolay değildir. Ancak, meyve ve sebzeler bir çocuğun güçlü bağışıklık tepkisi için çok önemlidir, bunu bir öncelik haline getirmeye değer. Özellikle kırmızı, turuncu ve sarı tonlarında bol miktarda sebze eklemeyi hedefleyin, çünkü bu onların bağışıklık sistemini desteklediği kanıtlanmış C vitamini ve karotenoidlerini alacakları anlamına gelir.  Bu besinler için biraz portakal, çilek, brokoli ve Brüksel lahanasıdır.

Çocukların Bağışıklık Sistemi
Çocukların Bağışıklık Sistemi

Yağlı Balık

Somon, uskumru ve sardalya gibi yağlı balıklarda bulunan DHA bakımından zengin balık yağının bağışıklık sistemi için faydalı olduğu bilinmektedir. Çocuklar haftada bir 140 gr yağlı balık yemelidir.  Yağlı balıkları çekici şekillerde servis edin – örneğin patates püresi veya makarnada. Her zaman kılçıkları çıkarın. Ya da kolay bir okul yemeği için, ekstra lezzet için onları ton balıklı veya mayonezli somonlu sandviçlerle uğurlayın.

Smoothie

Meyvelerin iyiliğini çocuklarınıza almanın hızlı ve kolay bir yolu smoothie’lerdir. İster önceden hazırlanmış bir smoothie, ister bir meyve püresi poşeti seçin, ister kendiniz yapın, maksimum vitamin gücü için bunları bir meyve karışımıyla hazırlayın.

Çocukların Bağışıklık Sistemleri İçin Vitaminler

Meyve ve sebzelerin en büyük hayranı olmayan özellikle telaşlı bir çocuğunuz varsa, onlara çocukların bağışıklık sistemleri için en iyi vitaminlerden bazılarını almayı deneyin. Günlük bir vitamin, çocuğunuzun diyetini tamamlayabilir ve bağışıklığı artırmak için beslenmesindeki boşlukları doldurmaya yardımcı olabilir. Bağışıklık savunmasına katkıda bulunan güçlü bir antioksidan olan C vitamini içeren şekersiz, çiğnenebilir sakızlı bir multivitamin seçin.

Kaliteli Uyku

Uyku, hem çocuklukta hem de yaşam boyunca güçlü bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır. Çocukların gelişimlerinin her aşamasında ihtiyaç duydukları saat sayısı için bu kılavuzu kullanın;

  • 1 – 2 yaş arası yeni yürümeye başlayan çocuklar 11 – 14 saate ihtiyaç duyar
  • 3 – 5 yaş arası çocuklar 10 – 13 saate ihtiyaç duyar
  • 6 – 12 arası çocuklar 9 – 12 saate ihtiyaç duyar
  • 13 – 18 arası gençler 8 – 10 saate ihtiyaç duyar

Daha büyük ve daha küçük çocuklarınız varsa, kademeli uyku saatleri gerekebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.