Sağlık hakkında tüyolar!

Bağırsak Sağlığını Güçlendiren Sağlıklı Besinler

Bağırsak Sağlığını Güçlendiren Sağlıklı Besinler
0 215

Bağırsak sağlığını korumak için ne yemelisiniz? Bakteriler gerçekten sizin için iyi olabilir mi? Ayrıca, fermente gıdaların neden en yeni sağlık trendi olduğunu ve sağlıklı bir bağırsak için çalışmak için bunları diyetinize nasıl dahil edeceğinizi öğrenin.

Sağlıksız Bir Bağırsağın Belirtileri Nelerdir?

Herhangi bir zamanda, yaklaşık 10 kişiden 4’ünün en az bir sorunlu sindirim semptomu olduğu tahmin edilmektedir. Bu belirtiler tipik olarak aşağıdaki şekillerde ortaya çıkar:

  • Kabızlık
  • İshal
  • Karın ağrısı
  • Göğüste ağrılı yanma hissi
  • Hazımsızlık

Bağırsak Sağlığını Destekleyen Besinler

Bağırsak sağlığını destekleyen en iyi gıdalar için okumaya devam edin;

Avokado

Avokado Sadece sosyal medyada paylaşılacak bir yiyecek trendi değil, aynı zamanda bağırsaklar için sağlıklı besinlerle dolular. Bir avokado, ‘iyi’ bir yağ kaynağı olmasının yanı sıra, mutlu bir bağırsağa giden yolda size yardımcı olan 13g lif içerir.

Ancak burada bitmiyor araştırmalara göre, her gün bir avokado yiyen deneme katılımcılarının, lifi parçalamaya ve bağırsakta sağlıklı metabolitler üretmeye yardımcı olan daha fazla sayıda bağırsak mikrobiyomuna sahip olduğunu buldu.

Bağırsak Sağlığını Güçlendiren Besinler
Bağırsak Sağlığını Güçlendiren Besinler

Mercimek

Daha önce de belirttiğimiz gibi, baklagiller bağırsaklarınıza yardımcı olmanın harika bir yoludur. Baklagillerin en çok yönlü (ve lezzetli) formlarından biri de mercimektir. Pişmiş kap başına yaklaşık 15g lif ile lif alımınızı artırmanın harika bir yoludur ve bağırsak sağlığı iyileştirmeye yardımcı olur.  Bilim adamları, mercimeklerin, bağırsak mikroflorasının yapısında veya aktivitesinde değişikliğe izin veren bileşenler olan bir prebiyotik karbonhidrat kaynağı olduğunu kabul ettiler.

Yulaf

Yulaf lapası yıllardır klasik bir kahvaltı olarak kaldı – ve bunun iyi bir nedeni var. Yulaf, 50 gr porsiyon b buaşına 5 gr lif içerdiğinden, sindirime yardımcı olabilecek en iyi yiyeceklerden biridir.  Ama bu sadece herhangi bir lif türü değil. Yulafta bulunan tür çözünür lif olarak adlandırılır, ancak özellikle beta glukan olarak adlandırılır. Bunun bağırsaktaki ‘iyi’ bakteri – Lactobacilli ve Bifidobacteria seviyesini artırarak bağırsak sağlığını desteklediği gösterilmiştir.

Chia Tohumu

Chia tohumu sağlık endüstrisinde süper popüler hale geldi ve ‘süper gıdalardan’ biri olarak selamlandı. Ancak sunmaları gereken ana faydalardan biri, 25 gr’lık bir porsiyonda (veya iki yemek kaşığının hemen altında) lif içeriğidir, başına yaklaşık 8.6 gr lif vardır. Spesifik olarak, chia tohumlarındaki lif aynı zamanda çözünür bir lif ve nemlendirildiğinde yapışkan dokusunu veren müsilaj adı verilen bir şeydir. Bu, bağırsak bakterilerini besleyerek en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olduğu anlamına gelir.

Badem

İki porsiyonda (46 badem) 6.9g lif içermesinin yanı sıra, bağırsak üzerinde prebiyotik etkileri olduğu da gösterilmiştir. Bilim adamları, bademlerin mikrobiyota profilini iyileştirebileceğini ve bağırsak bakteri aktivitesini değiştirme yeteneğine sahip olduğunu gözlemlediler.

Sarımsak

En lezzetli yemeklerin anahtarı olan sarımsak, sadece damak zevkinize değil, aynı zamanda bağırsaklara da iyi gelir. Sarımsağın bağırsaktaki bifidobakterilerin büyümesine yardımcı olduğu gösterildi.

Soğan

Yemek pişirmede sarımsak kadar önemlidir, soğan da düşündüğünüzden daha fazla paranızın karşılığını verir. Aslında bunlar, bağırsak florasını güçlendirmeye yardımcı olan bir inülin (bir tür lif) ve FOS kaynağıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.