Sağlık hakkında tüyolar!

Dil Nasıl Temizlenir? Dil Temizliği Tüm Detayları

Dil Nasıl Temizlenir
0 255

Çoğu diş hekimi ağız bakımının bir parçası olarak dil temizliğinden bahsetmez, ancak diliniz ağız kokusuna katkıda bulunan kötü kokuları barındırabilir. Dil Temizliği yapmak ağız kokusunun azalmasına yardımcı olabilir ve size daha fazla özgüven verebilir.

Dilinizi Nasıl Temizlemelisiniz?

Dilin yüzeyi artıkları çeker. Dildeki bakteriler, yiyecek parçacıklarını ve mikropları parçalamak için tasarlanmıştır, ancak bu süreç kötü aromalar oluşturabilir. Dilinizdeki artıkları kazıyarak kötü kokuları azaltır.

Dilinizi temizlemek için bir diş fırçası veya dil kazıyıcı kullanabilirsiniz: Dilinizi mümkün olduğunca dışarı çıkarın. Dildeki kalıntıları nazikçe kazımak için aletinizi kullanın. Aleti durulayın ve gerekirse tekrarlayın. Dilin rengi soluk pembe olduğunda temizdir. Zamanınız kısıtlıysa, reçetesiz satılan bir gargara kullanabilirsiniz. Çoğu gargaranın sadece kokuları maskelediğini unutmayın. Dilinizin yüzeyinde beyaz bir kaplama var mı? Utanmayın – çoğu insanda bu var. Bu kaplama biraz dişlerinizi kaplayan plak gibidir; plak gibi, yemek artıkları ve bakterilerden oluşur ve çıkarılmadığında ağız sağlığınızı etkileyebilir.

Dilinizi Neden Temizlemelisiniz?

Dilinizi temizlemek günlük ağız hijyeni rutininizin bir parçası olmalıdır. Dilinizi nasıl fırçalayacağınızı bu yazının ilerleyen bölümlerinde ele alacağız, ancak bunun neden önemli olduğundan bahsederek başlayalım. İşte dil temizliği bazı faydaları:

  • Oral bakterilerin %80’i dil yüzeyinde bulunur.
  • Ağız kokusuna neden olabilecek dilinizdeki kükürt bileşiklerini azaltır.
  • Dildeki bakteri miktarını azaltır.
  • Ağzınızı daha taze hissettirir.
  • Dişlerinizdeki plak seviyesini azaltır.
  • Tat alma duyunuzu geliştirebilir.

Dilinizi Nasıl Temizlersiniz?

Dilinizi temizlemenin önerilen üç yolu vardır. Sizin için en kolay ve en rahat olan yöntemi seçin ve sabah ve akşam fırçalama rutininize dahil edin. Uygulama hakkında sorularınız varsa, bir sonraki randevunuzda genel diş hekiminize sorun.

Dil Kazıyıcı

Dil sıyırıcılar Asya’da ortaya çıktı, ancak o zamandan beri dünya çapında popüler hale geldi. Dildeki birikmeyi gidermenin en etkili yolu olarak kabul edilirler. Plastik versiyonları da olmasına rağmen, tipik olarak bakır gibi antimikrobiyal bir metalden yapılırlar.

Dil kazıyıcı kullanmak için her iki elinizde bir ucunu tutun. Dilinizi dışarı çıkarın, ardından kazıyıcıyı dilinizin üzerine, ağzınızı tıkamadan mümkün olduğunca geriye yerleştirin. Nazik bir baskı uygulayın ve sıyırıcıyı dilin arkasından öne doğru hareket ettirerek filminizi dilinizden sıyırın. Dil kazıyıcıyı ılık suda iyice durulayın ve diliniz temizlenene kadar tekrarlayın.

Dil Temizliği Tüm Detayları
Dil Temizliği Tüm Detayları

Diş Fırçası

Dil kazıyıcı çok etkili olsa da, zaten günde iki kez dişlerinizi fırçaladığınız için ağız hijyeni rutininizdeki ekstra adımı ortadan kaldırmak için diş fırçanızı kullanmak isteyebilirsiniz . Fırça kafasının arka tarafında yerleşik bir dil temizleyicisi olan bazı diş fırçaları bile vardır. Dilinizi temizlemek için diş fırçası kullanmak için yumuşak kıllı bir fırça ile başlamanız gerekir, çünkü sert kıllara sahip bir fırça dili yaralayabilir. Ağzın arkasından başlayın ve öne doğru fırçalayın; fırçanızı ılık suyla durulayın ve diliniz temizlenene kadar tekrarlayın.

Kaşık

İster inanın ister inanmayın, dilinizi temizlemek için bir kaşık da kullanabilirsiniz! Yuvarlak şekli nedeniyle o kadar etkili olmasa da, dil kazıyıcıya benzer şekilde çalışır. Yine de, hepimizin evlerinde zaten bulunan bir araçtır. Dilinizi bir kaşıkla temizlemek için dilinizin arkasından başlayın ve hafif baskı uygulayarak arkadan öne doğru kazıyın. Kaşığı durulayın ve beyaz birikme giderilene kadar tekrarlayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.