Sağlık hakkında tüyolar!

Diş İltihabına Ne İyi Gelir?

Diş İltihabına Ne İyi Gelir?
0 199

Diş iltihabı, hem diş çevresini hem de diş kökünü etkileyen bir iltihap türüdür. İltihap durumlarına genel olarak ağrı ve ateş de eşlik eder. Genellikle diş çürüklüğü olan kimselerde ortaya çıkar. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir problemdir. Çünkü ilerlediği zaman kronik bir şekle bürünür. Bazı insanlar bu sorunu çok fazla göz ardı ederek tedaviyi ertelerler.

Ancak iltihabın ilerlemesi, başka sağlık problemlerinin doğmasına yol açar. Bunun için bir an önce önlem alınması gerekiyor. Peki, diş iltihabına ne iyi gelir? Eğer dişinizin kökünde şişme, yorgunluk, yutkunmada zorluk ve uykusuzluk gibi belirtileri yaşıyor iseniz, aşağıda verilen uygulamalardan birini yerine getirerek iltihabın kurumasını sağlayabilirsiniz.

Papatya Çayı

250 miligramlık bir suyun içerisine 4 çay kaşığı kadar papatya çayını eklemeniz gerekir. Daha sonra çayı karıştırarak suya geçmesini sağlamalısınız. Elde edilen suyu alarak gargara yapmanız gerekir. Böylece dişteki iltihabın yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Siyah Çay

Günlük hayatta çok sık tükettiğimiz ürünlerden biri olan siyah çay da diş iltihabına iyi gelir. Çayda tanen adı verilen bir maddenin bulunması, ağrının ve iltihaplanmanın giderilmesine yardım eder. Ağız sağlığının desteklenmesine yardım eden ve enfeksiyonları önleyen bir üründür. Torba olarak satılan siyah çaylardan alarak dişinizin üzerine yerleştirmeniz gerekir. Bu şekilde biraz beklemelisiniz. Hatta dilerseniz, gece yatmadan önce bunu yapabilirsiniz. Böylece daha rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Karanfil

Diş sorunları denildiğinde akla gelen ürünlerin başında karanfil yer alır. Antiseptik, anti bakteriyel ve ağrı kesici etkilerinin olduğu bilinir. Elinize bir pamuk alın ve üzerine birkaç damla karanfil yağı dökün. Bu pamuğu iltihaplanan dişin üzerine koyun. Böyle beklediğiniz sürece karanfilin etkisini hissedeceksiniz.

Isırgan Otu

Isırgan otunu kaynatıp ardıçla karıştırabilirsiniz. Daha sonra elde ettiğiniz suyla gargara yapabilirsiniz. Isırgan otu, dişteki iltihabın tedavi edilmesini sağlar.

Diş İltihabına İyi Gelen Diğer Şeyler

Diş iltihabına iyi gelen diğer şeyler şunlardır:

  • Aynısafa çiçeğini kaynatıp gargara yapmak.
  • Sarımsağı ve tuzu karıştırıp dişin üstünde bekletmek.
  • Tuzlu suyu ağzınıza alıp güzelce gargara yapmak.

Bu gibi şeyler de diş iltihabına iyi gelecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.