Sağlık hakkında tüyolar!

Diş Tartarı Nedir? Tartar Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş Tartarı Nedir
0 135

Hiç birinin dişlerine bakıp diş ve diş etlerinin birleştiği yerde sarı kabuk benzeri bir oluşum gördünüz mü? Bu tartar, aynı zamanda diş taşı olarak da bilinir ve kendi ağzınızda görmek isteyeceğiniz bir şey değildir.

Tatar Nedir?

Dişlerinize ne kadar iyi bakarsanız bakın, ağzınızda hala bazı bakteriler var. Bu tamamen normaldir, ancak dişlerinizi temiz tutmazsanız, bakteriler çoğalır ve proteinler ve diğer gıda yan ürünleri ile birleşerek uzun bir günün ardından dişlerinizde hissettiğiniz o hoş olmayan yapışkan filmi oluşturur. Buna plak denir ve eğer düzenli olarak fırçalanarak temizlenmezse çürüklere ve diş çürümesine neden olur.

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalasanız bile, iyice yapmazsanız, dişler arasında ve diş eti çizgisi boyunca boşluklarda ve yarıklarda plak birikecektir. Dişlerde yeterince uzun süre kalırsa sertleşerek kireç benzeri sert, gözenekli bir malzeme olan tartar haline gelir.

Tartar Dişlere Ne Yapar?

Diş eti çizgisinin üstünde ve altında dişlerde tartar oluşur. Fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı zorlaştırır, bu da sorunu daha da kötüleştirir. Zamanla, tartar diş etlerini dişlerden uzaklaştırmaya ve cepler oluşturmaya başlayacaktır. Bu cepler diş eti hastalığına neden olabilecek bakterilerle dolar ve sonunda diş eti çekilmesine neden olur.

Diş eti hastalığının en hafif şekli olan diş eti iltihabı tersine çevrilebilir. Bu, diş hekiminiz tarafından düzenli olarak temizlenmenin yanı sıra sıkı ve titiz bir fırçalama, diş ipi kullanma ve antiseptik gargara kullanımını gerektirecektir. Diş eti iltihabının diş etlerinizin enfekte olduğu noktaya kadar gelişmesine izin verilirse, periodontitis olarak bilinen daha ciddi bir durum haline gelmiştir. Sisteminiz enfeksiyonla savaşmaya çalışırken, dişlerinizi yerinde tutan kemik ve dokuya zarar verebilir. Dişeti hastalığına neden olan bakteriler ayrıca kalp hastalığı ve diğer tıbbi durumlarla da bağlantılıdır.

Tartar Temizliği Nasıl Yapılır
Tartar Temizliği Nasıl Yapılır

Fırçalama Tartar’ı Kaldırabilir Mi?

Ne yazık ki değil. Tartar, diş fırçasının kıllarıyla çıkarılması çok zordur.

Tartar Kaldırılabilir Mi?

Evet, ancak dişlerdeki tartarın nasıl çıkarılacağını bilen tek kişi diş hekiminizdir. Diş etlerine daha fazla zarar vermemek için özel kazıma aletleri ve ağız anatomisi konusunda uzman bilgisi gerektirir. Ağır tartar temizleme işleminin tamamlanması muhtemelen birden fazla seans gerektirecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.