Sağlık hakkında tüyolar!

Eklem Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Eklem Ağrısı Neden Olur
0 289

Eklem ağrınızın birçok olası nedeni vardır, ancak NHS bunun genellikle artrit veya yaralanma sonucu olduğunu belirtir. Artrit, sürekli olarak kötüleşebilen ve eklemlerinizi daha uzun vadede etkileyebilen ilerleyici bir durumdur. Yaralanmanın neden olduğu eklem ağrısı, bir pratisyen hekimin dikkatine ihtiyaç duymayabilir, ancak yine de zayıflatıcı olabilir ve sıklıkla dikkat edilmesi gerekir.

Bu yazıda, hem uzun vadeli hem de kısa vadeli eklem sorunları için evde yapabileceğiniz eklem ağrıları için eklem ağrısını hafifletmeye ve doğal çözümlere bakacağız. Bu bilgileri, yaşayabileceğiniz herhangi bir eklem ağrısını kendi kendinize teşhis etmek için kullanmamanız önemlidir.

Eklem Ağrısı Çekmemizin Beş Nedeni

Eklem ağrısı çekmemizin daha yaygın beş nedeni;

Diz Ağrısı

Diz eklemi en sık hasar gören eklem olarak kabul edilir. Vücudunuzun tüm ağırlığını taşıdığı için özellikle savunmasızdır. Ancak dizinizde ağrı yaşıyorsanız, bu her zaman eklem sorunu olmayabilir, bu nedenle ağrının nereden geldiğini düşünmeye değer olabilir.

Eklem Astarının İltihaplanması

Eklemlerin ve tendonların iltihaplı doku astarı, travmatik sinovit adı verilen bir durumdur. Bu genellikle yakın zamanda bir eklemi yaraladıysanız ve tekrar ağrılı hale geldiyse ortaya çıkar. Bunu evde ibuprofen gibi iltihap önleyici ilaçlarla, bir buz torbası kullanarak ve dinlenmesine izin vererek tedavi edebilmelisiniz.

Gut veya Yalancı Gut

Tekrarlayan ataklarda ortaya çıkan ağrı yaşıyorsanız, her ikisi de bir artrit türü olan gut veya psödogout olabilir. Gut genellikle ayak başparmağının eklemini diğer eklemlerden önce etkiler. Ataklar genellikle cildin ısınması ve kızarmasıyla başlar. Psödogout gut ile benzer bir durumdur, ancak genellikle önce diz eklemini etkiler. Gut hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız, doğru bir teşhis almanız önemlidir, bu nedenle ilk etapta gördüğünüzden emin olun.

Diz Kapağının Arkasında Kıkırdak Hasarı

Merdiven çıkarken veya inerken daha kötü hissettiren diz ağrısı yaşıyorsanız, bu, kondromalazi patella adı verilen, basit bir ifadeyle hasarlı bir diz kapağı olan bir durumun belirtisi olabilir. Genellikle dizin aşırı kullanımıyla bağlantılı olmasına rağmen, bunun kanıtlanmış bir nedeni yoktur. Yine, bu evde ibuprofen, bir buz torbası ve dinlenme ile tedavi edilebilir.

Eklem Boşluğuna Kanama

Yakın zamanda diz ekleminde yırtık bağ veya kırık diz gibi bir yaralanma geçirdiyseniz, bunun hemartroz olarak bilinen eklem boşluklarında kanamaya neden olma olasılığı vardır. Hemartroz belirtileri şunlardır:

  • Diz şişmesi
  • Sıcaklık
  • Morarma ve sertlik
Eklem Ağrısı Nasıl Geçer
Eklem Ağrısı Nasıl Geçer

Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir?

En iyi sekiz eklem ağrısı giderici ilaçlarımız aşağıda listelenmiştir…

Aktif Ol

Eklem ağrınız size ağrı ve sertliğe neden oluyorsa, egzersizin semptomları kötüleştireceğini düşünebilirsiniz. Yine de, yaşınıza veya zindelik seviyenize bakılmaksızın, egzersiz eklem ağrısını önlemenin ve yatıştırmanın en iyi yollarından biridir. Kaslarınızı güçlendirebilecek ve genel zindeliğinizi iyileştirebilecek bir egzersiz kombinasyonunu dahil etmeye çalışmalısınız.

Bu aynı zamanda kilo vermenize, duruşunuzu iyileştirmenize ve stresi azaltmanıza yardımcı olacak ve bunların tümü semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, bir egzersiz programına başlamadan önce, özellikle ameliyattan sonra iyileşiyorsanız, ne yapmanız veya yapmamanız gerektiği konusunda daha fazla tavsiyede bulunabilecek aile doktorunuzdan veya bir tıp uzmanından tavsiye almalısınız.

Kilo Kaybetmek

Kalçalarınız, dizleriniz ve ayak bilekleriniz, ağırlığınızı taşırken çok fazla zorlanma eğilimindedir, bu nedenle aşırı kilolu olmanın eklem ağrınızı daha da kötüleştirebileceği, çünkü bazı eklemlerinize fazladan yük bindirebileceği mantıklıdır. Daha fazla fiziksel aktivite yapmaya çalışarak ve daha sağlıklı beslenerek kilo verebilirsiniz.

Sıcak ve Soğuk Terapi

Eklem ve kas ağrılarını gidermek için sıcak veya soğuk pres kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Isı Tedavisi

Bu, sabahları diz ağrısını veya omuz ağrısını hafifletmeye yardımcı olmak için sabahları uzun, ılık bir banyo duşu veya banyo yapmayı içerebilir. Geceleri rahatsızlıktan kaçınmak için bir elektrikli battaniye veya ısıtılmış bir pres de düşünebilirsiniz.

Soğuk Tedavi

Soğuk pres eklem ağrısını, şişmeyi ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunu, bir jel buz paketini veya dondurucudan çıkardığınız eski bir donmuş sebze poşetini bir havluya sararak ve ağrılı eklemlere uygulayarak yapabilirsiniz. Doğrudan cildinize buz kullanmaktan kaçının.

Yeterli C Vitamini Alın

C vitamini, eklemlerinizin ana unsurlarından biri olan kolajen üretmeye yardımcı olur. Ayrıca, eklemlerinize zararlı olabilecek serbest radikallerin vücudunuzu temizlemesine yardımcı olur. C vitamini ve artrit ile bağlantıları üzerine iyi bilinen bir çalışma, diyetleri yüksek miktarda C vitamini içeren kişilerin artrit ilerleme riskinin çok daha düşük olduğunu buldu. Vücudunuz C vitamini depolamadığı için C vitamini alımınızı gün boyunca yaymanız önerilir.  Bu, büyük bir dozun gün boyunca daha küçük C vitamini dozlarının yanı sıra işe yaramayacağı anlamına gelir.

Diyetinize Daha Fazla Omega-3 Ekleyin

Omega-3 yağ asitleri, iltihaplanmayı önlemenin ve eklemlerinize yardımcı olmanın harika bir yoludur. Somon ve ton balığı gibi soğuk su balıkları mükemmel diyet kaynaklarıdır, ancak vücudunuzda balık yiyerek tüketebileceğinizden daha fazla omega-3’e ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle, bir omega-3 takviyesi sunmaya değer olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.