Sağlık hakkında tüyolar!

Bonding Diş Tedavisi

Bonding Diş Tedavisi
0 108

Dental bonding, gülümsemenizi geliştirmek için diş renginde kompozit reçine materyali kullanan kozmetik bir prosedürdür. Bu prosedür, talaşları onarmak, boşlukları kapatmak veya bir dişin şeklini ve rengini değiştirmek için kullanılır. Porselen kaplamalar gibi diğer kozmetik diş tedavilerinden farklı olarak, diş yapıştırma işlemi tamamen geri dönüşümlüdür.

Bonding Nedir?

Bazen kompozit yapıştırma veya diş yapıştırma olarak da adlandırılan bonding, gülümsemenizi geliştirmek için kullanılan kozmetik bir diş hekimliği tedavisidir. İşlem sırasında diş hekiminiz etkilenen dişlere şeklini, boyutunu veya rengini değiştirmek için diş renginde reçine materyali uygular.

Bonding Ne Kadar Yaygındır?

Bonding çok yaygındır. Aslında günümüzde diş hekimliğinde en sık yapılan işlemlerden biridir.

Bonding Avantajları Nelerdir?

Kozmetik diş yapıştırma, diğer kozmetik tedavilere kıyasla birçok fayda sağlar. Örneğin, prosedür şudur:

  • Minimal invaziv. Porselen kaplamalar ve diş kronları önemli diş değişikliği gerektirse de, diş yapıştırma tipik olarak emayenin çıkarılmasını gerektirmez.
  • Uygun maliyetli. Diş yapıştırma, mevcut en ucuz kozmetik diş prosedürlerinden biridir.
  • Çok yönlü. Diş yapıştırma, talaşlar, çatlaklar, boşluklar ve renk değişikliği dahil olmak üzere çok çeşitli kozmetik kusurları gizleyebilir.
  • Hızlı ve kullanışlı. Kaplamalar ve kronlar gibi diğer kozmetik prosedürler birden fazla randevu gerektirir. Diş yapıştırma sadece bir ofis ziyaretinde tamamlanabilir.
Bonding Diş
Bonding Diş

Bonding Ne Kadar Sürer?

Bonding materyallerinin ne kadar süre dayanacağı, ağız alışkanlıklarınız ve kaç dişin tedavi edildiği gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bununla birlikte, tipik olarak, bağlayıcı malzeme, rötuş yapılması veya değiştirilmesi gerekmeden önce üç ila 10 yıl sürer.

Bonding Dişleriniz İçin İyi Mi?

Genel olarak, diş yapıştırma ağız sağlığınız için herhangi bir risk oluşturmaz. Sağlıklı dişleriniz ve diş etleriniz varsa, tamamen güvenlidir. Bununla birlikte, diş çürüğünüz, diş eti hastalığınız veya ağız sağlığınızı etkileyen diğer ciddi sorunlarınız varsa, diş yapıştırma işlemine başlamadan önce başka tedavilere ihtiyacınız olabilir.

Bonding Ağrılı Mıdır?

Diş yapıştırma genellikle ağrılı değildir çünkü diş hekiminiz dişinizin içindeki ağrıyı algılayan sinire yakın bir yerde çalışmayacaktır. Çoğu durumda, diş yapıştırma sırasında anestezi bile gerekli değildir. Bazı kişiler, diş yapıştırma işleminden sonra geçici hassasiyet yaşayabilir. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler bu rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bonding vs Kaplama: Fark Nedir?

Porselen kaplamalar, dişlerinizin ön yüzeylerine yapışan özel yapım seramik kabuklardır. Bunları yerleştirmek için diş hekiminiz genellikle doğal dişlerinizden bir miktar mineyi çıkarmalıdır. Porselen kaplamalar bir kez yerleştirildikten sonra geri döndürülemez. Her 10 ila 20 yılda bir değiştirilmeleri gerekecek. Öte yandan diş yapıştırma, önemli ölçüde diş minesinin çıkarılmasını gerektirmeyebilir. Sonuç olarak, yapıştırma tamamen tersine çevrilebilir. Muhtemelen her üç ila 10 yılda bir rötuşlara ihtiyacınız olacak. Diş hekimlerinin “kompozit kaplamalar” terimini kullandığını duyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.