Sağlık hakkında tüyolar!

Elma Sirkesi Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Faydaları Nelerdir?
0 3.689

Elma sirkesi bir takım sağlık yararları sağladığını duymuş olabilirsiniz, ancak bu ifadeler geçerli mi? Sirkenin potansiyel sağlık yararları hakkında bilmeniz gerekenler ve potansiyel sorunlardan kaçınmak için bazı ipuçları burada.

Elma Sirkesi Nedir?

Elma sirkesi elma suyu olarak başlar ancak içerdiği maya, meyve suyundaki şekerleri tüketir ve yerine alkol bırakır. Fermantasyon adı verilen bu işlem, bakterilerin alkolü sirkeye güçlü kokusunu ve ekşi tadını veren asetik aside dönüştürmesine yol açar. Sirke, pişirme, pişirme ve salata soslarında bir katkı maddesi olduğu kadar koruyucu olarak da kullanılır.

Sirke sadece pişirme için kullanılmaz, aynı zamanda yüzyıllardır eski bir ev ilacı olarak da kullanılır. Aslında, eski Yunanlılar onunla yaraları tedavi ederlerdi. Son yıllarda insanlar, kalp sağlığını iyileştirmek, kilo vermek ve hatta kepek, varisli damarlar ve boğaz ağrısını tedavi etmek için bir yöntem olarak elma sirkesini keşfetmeye başladılar. Bu iddiaları destekleyecek çok az bilimsel kanıt olsa da bu, sirkenin bazı gerçek sağlık yararları sağlayamayacağı anlamına gelmez.

Elma Sirkesi Faydaları
Elma Sirkesi Faydaları

Elma Sirkesi Faydaları

İnternette sade sirke ve elma sirkesi ile ilgili önemli miktarda yanlış bilgi var ve yanlış bilgilerin bir kısmı sağlığınızı gerçekten riske atıyor. Öncelikle, sirke kanseri iyileştirmez, varisli damarları ortadan kaldırmaz veya yüksek tansiyonunuzu kontrol etmez. Bununla birlikte, elma sirkesinin belirli sağlık yararları sağlayabileceğine dair bazı kanıtlar vardır:

  • Bir çalışma, elma sirkesinin iştahı azaltarak kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösterdi. Bununla birlikte, çalışmadaki deneklerin ayrıca kalorisi kısıtlı bir diyet yediklerini ve düzenli olarak egzersiz yaptıklarını unutmayın.
  • Yapılan bir başka araştırma, elma sirkesinin diyabetik deneklerde yemek sonrası kan şekerini önemli ölçüde düşürdüğünü buldu. Araştırma, sirkenin herhangi bir ilacın yerini alması gerekmese de, böbrek hasarı olmayan hastalar için diyabet tedavi planına güvenli bir katkı olabileceğini gösterdi.
  • Elma sirkesindeki bakteri ve maya bulutunun probiyotik faydaları olabilir, ancak şu anda bu iddiayı destekleyecek yeterli araştırma yok. Bu veya başka sağlık nedenleriyle sirke kullanmak istiyorsanız, çay veya suya 1 ila 2 yemek kaşığı eklemeyi deneyebilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.