Sağlık hakkında tüyolar!

Evde Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Evde Ağız Kokusu Nasıl Giderilir
0 137

Ağız kokusu olan birinin yanında olmaktan daha kötü ne olabilir? O kişi olduğun zaman. Özellikle siz farkına varmadığınızda ve başka biri size söylediğinde. Adil olmak gerekirse, kendi nefesinizin kokusunu hissetmek aslında çok zordur. Bu yüzden etrafınızı dürüst, yargılayıcı olmayan, nefesinizin bozuk olup olmadığını size ustaca söyleyecek kişilerle çevrelemenizde fayda var. Şimdi, kötü nefesi nasıl düzeltirsiniz? Elinizde gargara veya nane varsa, harika! Ancak, paradan tasarruf etmek istiyorsanız, evinize bir göz atın. Aşağıda, muhtemelen evde sahip olduğunuz ürünleri kullanarak basit ağız kokusu tedavisi paylaşıyoruz!

Ağız Kokusu Evde Çözüm

Su İç

Ağzınızın kuruduğunu hissettiğinizde su için (meyve suyu veya soda değil çünkü bunlar ağzınızı daha fazla kurutabilir). Tükürük ağzınızı temiz tutmaya yardımcı olur ve kokulu bakterilerin üremesini engeller.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir

Ilık Tuzlu Su İle Gargara

Tuzlu su ile gargara yapmak ağız kokusunu önlemenin doğal bir yoludur. Ilık suya 1/4 ila 1/2 çay kaşığı tuz karışımı oluşturun. Karışımdan bir yudum ağzınızın çevresinde 30 saniye çalkalayın, ardından tükürün. Gerektiği kadar tekrarlayın.

Karanfil Çiğneyin

Karanfil, nefesinizi anında ferahlatmaya ve çürüğe neden olan bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Günde birkaç kez birkaç karanfil emdirin veya çiğneyin. Karanfil yağı veya toz karanfil kullanmayın çünkü yanıklara neden olabilirler.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi ile bu kötü nefes kokularından anında kurtulun! Bir bardak suya bol miktarda elma sirkesi ekleyin ve ağzınızın etrafında çevirin. 30 saniye gargara yapın, sonra tükürün.

Dilinizi Temizleyin

Diller her türlü bakteriyi toplayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Dilinizi temizlemek için diş fırçanızla nazikçe ovalayın! Daha sonra diş fırçanızı ve ağzınızı yıkadığınızdan emin olun.

Sakız Çiğneyin

Sakız, ağzınızı kokan bakterilerden ve yemek artıklarından arındırmaya yardımcı olan tükürük üretimini uyarmaya yardımcı olur.

Ağız Kokusundan Kalıcı Olarak Nasıl Kurtulabilirim?

Genel olarak konuşursak, ağız kokusunu kalıcı olarak bitirmenin en iyi yolu iyi bir diş hijyeni rutini uygulamaktır. Bu şunları içerir:

  • Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamak
  • Dişlerinizi günde en az iki kez diş ipi kullanmak
  • Rutin muayene ve temizlik için altı ayda bir diş hekiminizi ziyaret etmek
  • Dişçilik aletlerini günde en az bir kez (tutucu, hizalayıcı, takma diş vb.)

Ağız kokusu devam ederse, tıbbi teşhis için diş hekiminize danışın. Bazı durumlarda ağız kokusu bir enfeksiyondan, hastalıktan, ilaçlardan, periodontal hastalıktan vb. kaynaklanabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.