Sağlık hakkında tüyolar!

Östrojeni Artıran En İyi Gıdalar

Östrojeni Artıran En İyi Gıdalar
0 2.401

Dengeli hormonlar vücut sağlığı için hayati önem taşır ve özellikle östrojen, kadın cinsel sağlığı ve üreme sağlığı için önemlidir. Ancak menopoz sırasında düşük östrojen seviyeleri uykusuzluk, sarsılmaz yorgunluk, düşük libido veya ruh hali değişimleri gibi semptomlara neden olabilir. Doktorunuz hormon replasman tedavisi gibi tıbbi tedavi seçenekleri önerebilse de, östrojen açısından zengin bazı hazır gıdalar da yardımcı olabilir. Östrojen seviyenizi artırmaya yardımcı olacak gıda seçenekleri için okumaya devam edin. 

Yiyecekler Östrojen Seviyelerini Gerçekten Artırabilir mi?

Evet, artırabilir. Bazı bitki bazlı gıdalar, diyet östrojeni olarak da bilinen ve vücuda alındığında östrojenin hormonal etkilerini taklit edebilen fitoöstrojenler içerir. Bazı fitoöstrojenler vücut üzerinde östrojenik etkilere sahiptir, yani östrojen seviyelerini artırırken, diğer fitoöstrojenler östrojen seviyelerini düşürebilir. Bu yazıda, östrojen seviyelerini artıran gıdalara odaklanacağız.

Fitoöstrojenler Nasıl Çalışır?

Fitoöstrojenler östrojene benzer bir kimyasal yapıya sahip olduklarından, vücuttaki hücresel östrojen reseptörlerine bağlanabilir ve örneğin perimenopozal ve menopozal yıllarda doğal olarak düşmeye başladığında östrojenin hormonal rolünü teşvik edebilirler. Birçok çalışma, fitoöstrojenlerin diyet formunda alınmasının sadece menopoz semptomlarını iyileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda menopoz sonrası yıllarda kadın kanseri, kolesterol ve osteoporoz risklerini de azalttığını bulmuştur.

Östrojeni Artıran Gıdalar
Östrojeni Artıran Gıdalar

Östrojeni Artıran En İyi Gıdalar Nelerdir?

Aşağıda fitoöstrojenler açısından zengin olan en iyi sağlıklı bitki bazlı gıdanın bir listesi yer almaktadır:

Soya Fasulyesi

Soya fasulyesinin, tofu, tempeh ve edamame gibi soya fasulyesi ürünleri gibi bol miktarda izoflavon kaynağı olduğuna inanılmaktadır. Soya fasulyesi ürünlerinde bulunan izoflavonların meme kanseri riskini azaltmaya, menopoz semptomlarını yönetmeye, yüksek kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalp hastalığı riskini yönetmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Turpgillerden Sebzeler

Çok çeşitli besin maddelerinin yanı sıra brokoli, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanası yüksek miktarda fitoöstrojen içeren turpgillerden sebzelerdir. Karnabahar ve brokoli, meme kanseri, endometrium kanseri ve prostat kanseri gibi hormonla ilişkili kanserlere karşı koruma sağladığı bilinen sekoizolarikiresinol adlı bir lignanı yüksek oranda içerir.

Lahana ve Brüksel lahanası ise, kemik yoğunluğunu ve diğer menopoz semptomlarını iyileştirmek için harika olan coumestrol adı verilen fitoöstrojen açısından zengindir.

Susam Tohumları

B6 vitamini, E vitamini, çinko, bakır ve demir gibi besinlerle dolu olan susam tohumları aynı zamanda fitoöstrojenler bakımından da zengindir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, beş hafta boyunca her gün 50 gram kadar susam tüketen kadınların östrojen seviyelerinin arttığını ve kolesterollerinin düştüğünü ortaya koymuştur.

Şeftali

Şeftali şüphesiz en lezzetli sulu meyvelerden biridir ve sağlıklı mineraller ve vitaminlerle doludur, şeftali lignan formunda harika bir fitoöstrojen kaynağıdır. İlginç bir şekilde, birçok çalışma lignanlar açısından zengin diyetler tüketen kadınların sadece daha az menopoz semptomu beklemekle kalmayıp aynı zamanda meme kanseri riskini de %15’e kadar azalttığını ortaya koymuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.