Sağlık hakkında tüyolar!

İdrar Yolu Sağlığı İçin En İyi Gıdalar ve Takviyeler

İdrar Yolu Sağlığı İçin En İyi Gıdalar ve Takviyeler
0 22.426

Sağlıklı bir idrar yolunun desteklenmesine yardımcı olmak için, vücuttaki dost ve düşman bakterilerin doğru dengede tutulması çok önemlidir. Sağlıklı bir pH dengesinin korunması ve antioksidan bakımından zengin gıdaların tüketilmesi de önemlidir. Neyse ki, genel olarak sağlıklı bir beslenme ve yaşam tarzına ek olarak, bu önemli sistemin düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olabilecek idrar yolu sağlığı için birçok diyet takviyesi vardır.

İdrar Yolu Nedir?

İdrar yolu, vücudun idrar yoluyla atıkları ve sıvıları uzaklaştıran drenaj sistemidir. Normal idrarın gerçekleşmesi için idrar yolunun birlikte çalışması gereken birkaç parçası vardır. İdrar yolu aşağıdakileri içerir:

  • Böbrekler – Göğüs kafesimizin hemen altında bulunan iki böbreğimiz vardır. Kanı filtrelemek ve atıkları uzaklaştırmakla görevlidirler. Bu işlem sıvıları dengeler ve vücuttan atılmak üzere idrar üretir.
  • Üreterler – Bunlar idrarı böbreklerden mesaneye taşıyan ince kas tüpleridir.
  • Mesane – Bu, iki bardak kadar idrar tutan balon şeklinde bir organdır.
  • Üretra – İdrar yapma sırasında idrarı vücut dışına taşıyan tüptür.

İdrar yapma, beyinden gelen ve mesanenin boynundaki sfinkter kaslarının gevşemesine ve mesanenin sıkılaşmasına neden olan bir sinyalle başlar. Bu da idrarı üretradan geçirerek vücuttan dışarı atar. Bunların iyi çalışmasını sağlamak önemlidir, aksi takdirde idrar yolu sistemini etkileyebilir.

En İyi İdrar Yolu Takviyeleri

Kızılcık İdrar Yolu Sağlığı Kapsülleri

Süper gıda kızılcık, organik fermente ardıç meyvesi ve organik fermente ayı üzümü yaprağı kombinasyonu ile idrar yolu sağlığını destekler. Bu vegan dostu formülasyon, sağlıklı bir idrar yolunu desteklemek için özel olarak formüle edilmiştir. Nasıl kullanılır? Sağlıklı bir idrar yolunu desteklemek için günde iki kapsülü su veya en sevdiğiniz içecekle birlikte alın.

İdrar Yolu Sağlığı İçin En İyi Gıdalar
İdrar Yolu Sağlığı İçin En İyi Gıdalar

Probiyotikler

Probiyotik takviyeleri, idrar yolu sağlığını etkileyen sağlıklı floranın desteklenmesine yardımcı olur. Ayrıca sağlıklı sindirim ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarını da desteklerler. Toprak bazlı organizmalar, prebiyotikler ve postbiyotiklerden oluşan bir kombinasyon, sağlıklı bir enflamasyon tepkisini desteklemek ve sağlıklı florayı korumak için üçlü bir yaklaşım oluşturur. Nasıl kullanılır? Günlük 25 milyar ila 50 milyar CFU toprak bazlı probiyotik alın.

C Vitamini

C vitamini takviyeleri sağlıklı antioksidan aktiviteyi teşvik eder ve sağlıklı bir bağışıklık savunmasını destekler. Ayrıca genellikle sağlıklı pH dengesini desteklemeye yardımcı olurlar. Nasıl kullanılır? Günlük 100 ila 900 miligram alın. C Vitamini porsiyon başına 900 miligram içerir ve ayrıca probiyotikler içerir.

Kekik Yağı

Kekik yağı, 2.500 yılı aşkın bir süredir temizleyici olarak kullanılan değerli bir bitki olarak bilinir. Kekik yağı, fenoller ve triterpenler gibi çeşitli antioksidan bileşikler içerir. Kekik, karvakrol ve timolde bulunan diğer güçlü bileşikler sağlığı destekleyici bileşenler olarak bilinir.

D-Mannoz

D-mannoz, genellikle güç veya kapsül formunda takviye formunda bulunan bir tür şekerdir. Sağlıklı işlevi teşvik etmek için idrar yollarını desteklemek için kullanılır. Nasıl kullanılır? Dozaj talimatları için ürün etiketini okuyun. Sağlıklı bir idrar yolunu desteklemek için günde yaklaşık 2-5 gram alınması yaygın bir öneridir.

İdrar Yolu İçin En İyi Gıdalar

İdrar yolu sağlığını ve uygun bakteri dengesini desteklemek için tüketebileceğiniz bazı yiyecek ve içecekler vardır. İşte idrar yolu sağlığı için en iyi besinler:

Su

Sisteminizi temizlemek için bol su içmek önemlidir. İdrar yolu sağlığına daha fazla odaklanmak istediğinizde, idrara çıkma sıklığını artırmak için her yemek ve atıştırmalıkla birlikte bir bardak su için. Diğer sağlıklı sıvılar arasında yeşil çay, siyah çay ve maden suyu bulunur.

Sarımsak

Taze ezilmiş çiğ sarımsakta bulunan ve allisin adı verilen aktif bir bileşen faydalı özelliklere sahiptir. Yemeklere çiğ sarımsak eklemek idrar yolu sağlığını destekleyecektir ve sarımsak takviyeleri de mevcuttur.

Fermente Gıdalar

Fermente gıdalar tüketmek vücudun doğal florasını desteklemeye ve idrar yollarında yararlı bakteriler oluşmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Bazı iyi seçenekler arasında kefir, kimchi, probiyotik yoğurt, kombucha ve lahana turşusu sayılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.