Sağlık hakkında tüyolar!

Embolizm Nedir ve Neden Olur? Emboli Belirtileri Nelerdir? Emboli Nasıl Tedavi Edilir?

Embolizm Nedir
0 164

Kemik kırılması sonrası hasar gören damarların bir anda etkisiz hale gelmesiyle ortaya çıkan nadir hastalıklardan biri olan embolinin ne olduğunu biliyor musunuz? Peki emboli belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? İşte emboli hakkında bilmeniz gerekenler bu yazıda…

Emboli kan yoluyla taşınarak damarların tıkanmasına neden olur. Genellikle bacaklarda ve kollarda görülen bu rahatsızlık tıkanıklığın meydana geldiği bölgede çok şiddetli ağrı, ağrı ve renk değişikliğine neden olur. Tanı ve erken tedavinin çok önemli olduğu emboli, doku kanlanması olan bölgeye mekanik müdahale yapılmazsa o bölgedeki organ kesilinceye kadar ciddi sorunlara yol açabiliyor. Beyin ve akciğerde de görülen emboliler ölüme ve felce yol açar.

Emboli Nedir?

Vücuttaki atardamarlara ani bir darbe sonucu kullanılamaz hale gelir. Bu, kanın damarda birikmesine ve pıhtılaşmasına neden olur. Böylece kandaki oksijen dengesiz hale gelir. Zamanla organlar oksijen eksikliğinden deforme olur. Bu durum beyin, akciğer ve karaciğer gibi vücudun tüm bölgelerinin hasar görmesi sonucu da yaşanabilir. Genellikle travmatik yaralanmadan birkaç gün sonra kendini gösterir. Bazı bilim dallarında yağ embolisi sendromu olarak da adlandırılır.

Emboli Belirtileri Nelerdir
Emboli Belirtileri Nelerdir

Emboli Semptomları Nelerdir?

Bu hastalık da diğer hastalıklara benzer belirtiler gösterir. Yorgunluk, baş ağrısı, mide kramplarının yanı sıra kemik ve eklem ağrıları artar. Yüksek ateş ile vücut oksijen alamadığı için durum daha da ciddileşir. Bu, vücuttaki dengesizliğe ve en son beynin kendini iptal etmesine kadar gider. Uzmanlar sıklıkla 40 yaş ve üzerindeki kişilerin bu durumu sıklıkla yaşadığını vurgulamaktadır. Bunun nedeni vücudun yaşlanma belirtilerine karşı kendini savunamamasıdır.

Emboli Tedavisi Var Mı?

Erken teşhis çok önemlidir. Aksi halde kişi komaya girer. Kanın pıhtılaşması için ilaç tedavisine başlanır. Vücut uzun süre hareketsiz kalarak damarların eski seyrine dönmesini sağlar. Hatta bazı uzmanlar beynin oksijensiz kalmasından dolayı zarar görmemesi için hastayı yoğun bakıma bile alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.