Sağlık hakkında tüyolar!

Kolon Kanseri İlk Belirtileri

Kolon Kanseri İlk Belirtileri
0 261

Kolon kanseri, kanserde ölümlerin ikinci önde gelen nedenidir. Kolon kanseri gelişen kişilerin %50’sinde ileri bir aşamaya ulaşana kadar hiçbir semptom görülmediği tahmin edilmektedir. Bağırsak alışkanlıklarınızda herhangi bir değişiklik fark ederseniz veya rektal kanama veya dışkınızda kan görürseniz, kolon kanseri veya bu semptomlara neden olabilecek diğer durumları ekarte etmek için hemen doktorunuza görünün.

Kolon Kanseri Belirtileri

Dışkıda Rektal Kanama veya Kan

50 yaşın üzerindeyseniz rektal kanama veya dışkınızda kan olması normal değildir. Rektal kanama kolon kanseri belirtisi olabilir. Rektal kanamanız varsa derhal doktorunuza başvurun. Rektal kanamaya ek olarak, diğer semptomlar şunları içerir:

  • Dışkıda kan (parlak kırmızı olabilir)
  • Bağırsaktan sindirilmiş kan nedeniyle siyah veya katran gibi görünen bağırsak hareketleri
  • Şiddetli karın ağrısı

Kramp, Gaz veya Ağrı Gibi Kalıcı Karın Rahatsızlığı

Karın ağrısı, kolon kanserinin yaygın bir semptomudur. Keskin ve ani bir ağrı olarak yaşanabileceği gibi aralıklı ve künt olabilir. Ağrının yeri alt karın, sırt veya rektumda olabilir. Rahatsızlık gelip gidebilir, ancak bölümler arasında tamamen ortadan kalkmaz.

Bağırsaklarınızın Tamamen Boşalmadığı Hissi

Bağırsaklarınızın tamamen boşalmadığı hissi, kolon kanseri belirtisidir. Diğer belirtiler arasında kabızlık ve ishalin yanı sıra dışkıda kan bulunur. Ayrıca lif oranı yüksek yiyecekler yedikten sonra uzun süre tok hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, derhal doktorunuzla konuşun, böylece bunun kansere mi yoksa başka bir nedene mi bağlı olduğunu belirlemenize yardımcı olabilirler.

Kolon Kanseri Belirtileri
Kolon Kanseri Belirtileri

Zayıflık veya Yorgunluk

Zayıflık veya yorgunluk kolon kanseri belirtisi olabilir. Zayıflığın veya yorgunluğun diğer nedenleri şunlardır:

  • Kalp hastalığı
  • Anemi
  • Diyabet (tip 2)

Aniden yaşarsanız, kansere bağlı zayıflık veya yorgunluk yaşayabilirsiniz ve bu sizin için normalden daha kötüdür. Eskiden kolayca yapabildiğiniz şeyleri yaparken de kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Bu duygular uzun süre devam edebilir ve geri gelmeye devam edebilir. Zayıflığınız veya yorgunluğunuz kolon kanseri ile ilgiliyse, bu semptomlara yardımcı olacak tedavi almanın yolları vardır.

Açıklanamayan Kilo Kaybı

Açıklanamayan kilo kaybı kolon kanseri belirtisi olabilir. Kilo kaybına neden olabilecek diğer durumlar şunlardır:

  • Anoreksiya nervoza ve bulimia
  • Depresyon ve anksiyete bozuklukları, şizofreni ve bipolar bozukluk gibi diğer akıl sağlığı sorunları.
  • Antidepresanlar, antipsikotikler ve kalp hastalığı veya yüksek tansiyonu tedavi eden ilaçlar dahil olmak üzere bazı ilaçlar.

Bununla birlikte, kilo vermek her zaman kolon kanseri belirtisi değildir – açıklanamayan kilo kaybı veya bağırsak alışkanlıklarınızdaki değişiklikler hakkında endişeleriniz varsa doktorunuza danışmalısınız. Ne kadar yemek yediğinizde veya ne sıklıkta tuvalete gittiğinizde bir değişiklik olup olmadığını yakından takip etmenize yardımcı olabilecek aileniz veya arkadaşlarınızla da konuyu tartışabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.