Sağlık hakkında tüyolar!

Mavi Işık Nedir ve Uykuyu Nasıl Etkiler?

Mavi Işık Nedir
0 106

Birçoğumuzun sabahtan akşama kadar ekranlarımıza giderek daha fazla bakmasıyla, cihazlardan gelen mavi ışık, uyku söz konusu olduğunda giderek artan bir endişe haline geldi. Ama mavi ışık nedir? Ve uykuyla ne alakası var?

Araştırmalar cihazlardan yayılan mavi ışığın uyku düzeninizi ve vücudunuzun gücü kesme yeteneğini bozabileceğini keşfetti. Ekran süresini akşam erken bitirmek, daha fazla uyumak için doğal bir çözümdür. Ve hepimiz optimal sağlık için ne kadar uyumamız gerektiğini biliyoruz, ancak ekranlarımızdan gelen mavi ışık çabalarımızı engelliyor mu?

Mavi Işık Nedir?

Farklı dalga boyları güneşten ve diğer cihazlardan gelen görünür ışığı oluşturur. Mavi ışık en kısa ve en enerjik ışıktır. Ve kelimenin tam anlamıyla her yerde. Güneş ışığı mavi ışığın ana kaynağıdır, ancak güneş ışığı ayrıca kırmızı, turuncu, sarı ve yeşil ve her birinin birçok tonunu içerir.

Dijital ekranlar ve enerji açısından verimli aydınlatma, bir sonraki en yaygın kaynaktır. İç mekanlarda ve ekranların önünde çok fazla zaman harcadığımız göz önüne alındığında, bunların ana mavi ışığın kaynağı haline gelmesine doğru önemli bir kayma var. Güneş ışığının aksine, birçok bilgisayar ekranında yalnızca kırmızı, yeşil ve mavi kaynaklar bulunur.

Mavi Işık Uykuyu Nasıl Etkiler?
Mavi Işık Uykuyu Nasıl Etkiler?

Mavi Işık Vücudunuza Ne Yapar?

Başlangıç ​​noktaları olarak gün doğumu ve gün batımını kullanan mavi ışık, bizi daha uyanık yapar ve beynimizi harekete geçirir. Başka bir deyişle, güneş ışığı aslında bizim yükselmemizi ve parlamamızı sağlar, bu da gün boyunca harikadır, ancak geceleri ideal değildir.

Akşamları mavi ışık vücudun doğal biyolojik saatini, sirkadiyen ritmini senkronize etmez ve uykumuz büyük ölçüde acı çeker. Araştırmalar, geceleri cihazlardan gelen mavi ışığa maruz kalmanın uykuyu tetikleyen bir hormon olan melatonin üretimini engelleyebileceğini gösteriyor. Mavi ışık aynı zamanda en “ışık gürültüsünü” yaratır. Kontrastı azaltır ve gözlerimizin odaklanma yeteneğini zorlar ve doğal yanıp sönme refleksini engeller.

Mavi Işığı Engelleyen Gözlükler İşe Yarıyor Mu?

Mavi ışığı engelleyen gözlüklerin gözlerinizi hasardan koruyacağına dair bir kanıt yok. Ancak, anekdot olarak, insanlar daha az göz yorgunluğu ve daha az göz yorgunluğu yaşadıklarını bildiriyorlar, ancak gerçekten işe yaradıklarını söylemenin bir yolu yok çünkü yeterince araştırma yoktur.

Araştırmacılar, mavi ışıklı gözlüklerin uyku kalitesini iyileştirmeye, göz yorgunluğunu hafifletmeye veya makula sağlığını korumaya yönelik çok fazla kesin kanıt bulamadılar. Uzun bir günün ardından kuru gözler gibi ekranlarda çok fazla zaman geçirmeyle bağlantılı sorunlar için, rahatlamak için damla kullanmanız önerilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.