Sağlık hakkında tüyolar!

Emzirirken Alkol Alınabilir mi?

Emzirirken Alkol Alınabilir mi?
0 94

Dokuz ay boyunca bir bebek taşıdıktan sonra, birçok yeni anne bir kadeh alkolün tadını tekrar ne zaman güvenle çıkarabileceklerini ve hatta emzirmeyi planlayanlar için içki içmenin iyi bir fikir olup olmadığını merak ediyor.

Alkol anne sütüne karışır ve bebeğe ulaşabilir. Yüksek miktarlarda alkol içeren anne sütü sedasyona, beslenme sorunlarına, süt arzında azalmaya ve potansiyel gelişim sorunlarına yol açabilir. İyi haber şu ki, yeni anneler sorumlu bir şekilde yaptıkları sürece bir iki kadeh içkinin tadını güvenle çıkarabilirler.

Emzirirken İçki İçilebilir mi?

Az miktarda ve uygun şekilde yapıldığı sürece alkol içmek emzirilen bebeğe zarar vermez. Ara sıra bir ila iki kadeh içki içmek iyidir – emziriyorsanız düzenli olarak bir veya iki kadeh alkol aldığınız bir rutine girmek istemezsiniz. Alkolün sadece küçük bir yüzdesi bebeğe ulaşır, ancak bebekler alkolü yetişkinlerden çok daha yavaş metabolize eder ve yüksek miktarlara maruz kalırlarsa olumsuz sağlık etkileri olabilir.

Alkolün anne sütü üretimini artırdığı bir efsanedir. Alkol süt üretiminizi artırmaz… aslında süt üretiminizi azaltabilir. Alkol anne sütünün tadını da değiştirebilir, bu nedenle anne sütünüzde alkol varsa bebek bunu istemeyebilir ve bu da beslenme sorunlarına neden olabilir. Anne sütündeki yüksek alkol seviyeleri de bebeği sakinleştirebilir ve potansiyel olarak sedasyon solunum sıkıntısına neden olabilir. Ana çıkarım, emzirirken kesinlikle ara sıra bir içkinin tadını çıkarabileceğinizdir, sadece bunu sorumlu bir şekilde yapmak istersiniz.

Emzirirken İçki İçilebilir mi?
Emzirirken İçki İçilebilir mi?

İçtikten Sonra Emzirmek için Ne Kadar Beklemelisiniz?

Emzirirken asla aktif olarak alkol almamanız gerekir. Kural, her içki için iki saat beklemeniz gerektiğidir – bir içki 12 onsluk bir bardak bira, 5 onsluk bir bardak şarap veya bir shot likördür. Eğer iki kadeh içki içtiyseniz, emzirmeden önce dört saat beklemeniz gerekir.

İçki içerken anne sütündeki alkol konsantrasyonu artar ve içkiden yaklaşık bir saat sonra zirveye ulaşır. İçkinin etkilerini hala hissettiğiniz sürece, alkol hala anne sütünüzde demektir. Artık sarhoş olmadığınızı ve tamamen ayık olduğunuzu hissettiğinizde, bebeğinizi tekrar emzirmeniz de güvenli olacaktır. Araba kullanacak kadar ayık hissediyorsanız, genellikle emzirecek kadar da ayık olursunuz.

Bazı yeni annelerin hamilelikleri boyunca içki içmedikten sonra alkole karşı toleransları daha düşük olabilir. Tek bir içkinin bile etkilerini daha önce hissettiklerinden daha fazla hissedebilirler. Bu kişilerin biraz daha beklemeleri gerekebilir.

Emzirirken Nasıl Güvenle İçilir?

İkiden fazla içki içmeyi planlıyorsanız, gece dışarı çıkmadan birkaç gün önce pompalamanızı ve emziremediğinizde bebeği beslemek için kullanılabilecek küçük bir zulayı dondurucuda bulundurmanız gerekir. Bebeğinizin aç olması durumunda yedek bir seçeneğinizin olmasını isteyeceksiniz.

Ayrıca, gerektiğinde bebeğe bakabilecek bir bakıcı bulmanızı ve içki içiyorsanız asla bebekle aynı yatağı paylaşmamanızı önerilir. Gerekirse, göğüslerinizdeki ağrıyı hafifletmek için pompalayabilirsiniz. Bunun da ötesinde, aç karnına içmemeye çalışın ve alkol tüketirken susuz kalmayın. Kronik veya ağır alkol tüketicisiyseniz, bebeğin sağlığı üzerinde kötü sonuçlar doğurabileceğinden ve gelişimsel gecikmelere yol açabileceğinden emzirmemelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.