Sağlık hakkında tüyolar!

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Nelerdir?

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Nelerdir
0 192

Kilo vermeye çalışıyorsunuz ama bir türlü değişmiyor mu? Başka bir kısıtlayıcı yemek planı denemek yerine, bunun yerine besleyici gıdalar kullanarak metabolizmanızı yenileyip canlandıramayacağınızı görmenin zamanı gelmiş olabilir. İşte metabolizmayı hızlandıran besinler;

Metabolizmamı Artırmak İçin Ne Yemeliyim?

Metabolizmayı artıran yiyecekler listemize göz atın;

Fındık

Kuruyemişler, termik etkisi yüksek besinler arasındadır, yani sindirmek ve vücut tarafından kullanılmak için daha fazla enerji alırlar.

Doymamış yağ, protein ve lifle dolu kuruyemişlerin sindirimi nispeten yavaştır ve metabolizma hızınızda geçici bir artışa neden olabilir. Bir çalışma, onları yedikten sonra enerji harcamasında bir artış olduğunu buldu. Tüm yiyecekler sadece sindirilerek kalori yakar – ancak protein bu listenin başında gelir. Protein, yedikten birkaç saat sonra metabolizma hızınızı %30’a kadar artırabilir. Bu nedenle, genellikle göbek yağını kaybetmek için yenebilecek en iyi yiyeceklerden biri olarak lanse edilir.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler
Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Acı Biber

Çok sıcak bir biber yerseniz, yüzünüz kızarabilir ve hatta terlemeye bile başlayabilirsiniz. Bu nedenle acı biberin metabolizmanızı hızlandıran yiyecekler arasında sayılması şaşırtıcı değil. Biber ve acı biber gibi acı biberlerde bulunan aktif bileşen kapsaisin, vücudunuz onu işlerken kalori yakma oranını potansiyel olarak artırabilir. Bilimsel araştırmalar, acı biberlerin diyetle indüklenen termojenezimizi geliştirdiğini göstermiştir. Termojenez, gıda işleme sürecinde harcadığınız enerji miktarıdır – bu nedenle daha fazla kalori yakılır.

Hardal

Acı biber gibi, bu popüler çeşni de diyete bağlı termojenezi tetikleyebilir. Bir çalışmada, 22 genç erkeğe yemekle birlikte göz sulandıran 21 gr hardal verildi. Yemekten sonra, istirahatte yaktıkları kalori test edildi ve kısa bir süre için yükseldiği bulundu.

Kafein

Bir fincan kahve size kesinlikle o hareketlenmeyi sağlar, ancak aslında aynı şeyi metabolizmanız için de yapabilir. Bir çalışmada, 100 mg kafein, katılımcıların dinlenme metabolizma hızını artırdı. Ayrıca, 12 saatlik bir süre boyunca her 2 saatte bir 100 mg kafein, fit kişilerde metabolizmayı %11’e kadar artırdı ve o gün fazladan 150 kcal yakılmasına neden oldu.

Balık

Balık, içerdiği protein sayesinde metabolizmayı hızlandıran besinlerden biri olarak kabul edilir. Proteindeki amino asitler, kas büyümesi için yapı taşlarıdır. Kas hücreleri korumak için yağ hücrelerinden daha fazla enerji gerektirir. Bu nedenle, daha fazla kas kütlesi olan insanlar genellikle daha yüksek bir metabolizmaya sahip olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.